Beauty recepti: Pilinzi i maske za lijepu i njegovanu kožu

by | 25 Oktobra, 2013

Cijelog dana priželjkujete trenutak opuštanja u kadi punoj mirišljave pjene ili onaj u udobnoj fotelji, uz laganu muziku i mirišljave svijeće… Dok uživate u relaksirajućim mirisima i zvucima, podarite i svojoj koži nešto što će je očistiti, umiriti i učiniti ljepšom. Najprije joj je potreban dobar piling, a zatim i maska koja će dubinski očistiti pore i regenerisati kožu.

Y

Svakodnevna njega za bolji efekat

S vremena na vrijeme, dobro je kožu očistiti intenzivnim tretmanom, ali ne smijete zaboraviti da, ukoliko želite bolji efekat pilinga i maske, kožu morate svakodnevno čistiti i njegovati blagim sredstvima. Mlijeko za skidanje šminke koje ne izaziva iritaciju, blag i umirujući gel za čišćenje lica, tonik za hidrataciju i osvježavanje masne ili mješovite kože i, naravno, kvalitetna hidrantna krema neophodni su za redovnu njegu kože. Tako će maska za vašu njegovanu kožu biti samo – dodatno zadovoljstvo.

Piling kao osnova

Smog, duhan, prašina, šminka – sve to zatvara pore i guši vašu kožu, a mrtve ćelije “koče” obnavljanje gornjeg sloja epiderma. A posljedica je – prerano starenje kože. Piling gornji sloj kože čini zdravijim, eliminišući nečistoću i mrtve ćelije s njene površine i stimulišući ćelijsku aktivnost. Zahvaljujući svemu tome, i efekti maske su bolji.

Tipovi pilinga

Piling sa zrncima. Ovakvi pilinzi sadrže male kuglice koje trljanjem masiraju kožu i na taj način uklanjaju nečistoću i mrtve ćelije. Vodite računa, ovi preparati mogu biti isuviše agresivni za osjetljivu kožu.

Blagi enzimski pilinzi. Nanose se kao kreme i nema potrebe da se lice trlja kao u slučaju zrnastih pilinga. Zato su ovakvi preparati idealni za osjetljivu kožu. Biljni enzimi (na primjer od manga ili papaje) uništavaju mrtve ćelije i uklanjaju nečistoću.

Upijajući pilinzi. Ovakvi pilinzi najčešće se rade u kozmetičkim salonima. Na lice se nanese krema na bazi biljaka ili gline. Lice se masira kružnim pokretima a od kreme se stvaraju majušne kuglice koje uklanjaju mrtve ćelije. Ovaj tip pilinga ne iritira kožu.

Čemu služe maske?

Stavljanje maske jednako je važno za njegu kao i svakodnevno čišćenje lica i korišćenje odgovarajućih krema. Pošto maska ima jače dejstvo od preparata za svakodnevnu njegu kože, nije preporučljivo se da se stavlja više od jednom do dvaput sedmično. Maske se nanose na kožu koja je prethodno dobro očišćena nekim blagim sredstvom. Nakon toga, treba da odstoji neko vrijeme, a zatim se uklanja vodom ili mlijekom za čišćenje.

Uvijek treba obratiti pažnju na to koliko dugo maska smije da se drži na licu (može se pročitati u uputstvu za korišćenje), jer ovaj kozmetički preparat sadrži supstance koje, ukoliko predugo stoje na licu, mogu izazvati iritaciju kože.

Tipovi maski

Postoje različiti tipovi maski – hidratantne, umirujuće, maske za zatezanje kože, maske za uklanjanje fleka i maske za čišćenje.

Hidrantne maske. Kao što im i samo ime kaže, uloga im je da hidriraju kožu. Njihova osnovna funkcija je, dakle, borba protiv suhe kože. Sadrže supstance koje prekrivaju gornji sloj epiderma i tako sprečavaju pretjerani gubitak vode, kao i hidrirajuće materije koje se nakupljaju na površinskom sloju kože.

Umirujuće maske. Ublažavaju iritaciju i umiruju hipersenzibilnu kožu. Sadrže supstance koje imaju hidrirajuće i antiinflamatorno dejstvo.

Maske za zatezanje kože. Uklanaju borice i zatežu kožu. Sadrže supstance koje imaju dejstvo liftinga, materije koje eliminišu površinske ćelije kože (voćne kiseline, na primjer) i one koje imaju hidrirajuće dejstvo.

Maske za uklanjanje fleka. Ove maske uklanjaju fleke nastale uslijed nepravilne pigmentacije, kao i pjege od sunca. Sadrže supstance koje izazivaju blagu depigmentaciju i materije koje eliminišu površinske ćelije kože.

Maske za čišćenje. Namijenjene su masnoj koži začepljenih pora, koja je i sklona aknama. Sadrže supstance koje ublažavaju seboreju i dobro apsorbuju sebum (na primjer glina), kao i materije koje eliminišu mrtve površinske ćelije kože. Ovaj tip pilinga ne iritira kožu.

Autor: Life Content

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.