Nije svaki balzam dobar za vaše usne!

by | 3 Februara, 2020

Postoji li osoba koja nije do sada apsolvirala sve korake u zaštiti usana od pucanja. Uglavnom ih se pridržavate i nije vam jasno kako su one sve suvlje i sve češće pucaju, a koristite balzame ili grožđane masti. Nemojte se razočarati, ali vjerovatno je baš taj korak u njihovom njegovanju kriv.

Pojedini sastojci u stikovima za njegu usana mogu da izazovu njihovo pucanje. Ako vam se dešava da mažete usne cijelog dana, a one su  sve suvlje i suvlje, vjerovatno se radi upravo o tome. Dakle, vrijeme je da dobro pogledate balzam koji nosite u džepu i pogledate listu sastojaka na njegovoj poleđini.

Sastojci na koje treba da obratite pažnju

A sada i jedna lijepa vest: izbjeći sastojke koji dokazano iritiraju usne nije komplikovano, potrebno je samo da znate o kojim tačno sastojcima se radi. Za početak, treba da obratite pažnju na sve dodate mirise i parfeme. Oni, istina, čine proizvod primamljivijim, ali nemaju nikakvu drugu funkciju, a mogu imati loš uticaj na zaštitnu barijeru kože. Dokazano je da su parfemi najčešći uzrok osipa kada su u pitanju reakcije na kozmetičke proizvode.

Na listi “za izbjegavati” nalaze se i kamfor, mentol i fenol (karbolinska kiselina). Eukaliptus i menta (pepermint) imaju prijatan efekat hlađenja i dobijaju se prirodnim putem, ali izazivaju peckanje i mogu izazvati iritiaciju. Ako imate ispucale usne, izbjegavajte ih.

Kako to da se ovi “nezdravi” sastojci nalaze u proizvodima za njegu usana?

Odgovor, na ovo logično pitanje,  je jednostavan: svi do jednog imaju svoju funkciju. Mentol, kamfor i slični sastojci daju efekat hlađenja koji je veoma prijatan i daje osjećaj da vam neki proizvod prija. Fenol, sa svoje strane, koji je zabranjen u Evropskoj uniji ali je dozvoljen u SAD, daje efekat punijih usana i koristi se kao konzervans. Realno, fenol nije najgora stvar koju možete naći u preparatima ako je u niskoj koncentraciji. FDA, na primjer, smatra da u malim količinama ne može da izazove negativne posljedice.

Možete li da znate da li je neki proizvod uzrok ispucalih usana?

Sami ćete procijeniti. Posmatrajte svoje usne i kako reaguju na balzame. Ako primijetite da je stanje vaših usana gore, prvo pitanje koje ćete sebi postaviti je “šta se promijenilo” i krenete odatle. Ipak, ako osjećate potrebu da stalno ponovo mažete usne, to je vrlo vjerovatno znak da sam proizvod nije dobar za vas i da vam isušuje usne. Mada, ne možemo za sve okriviti samo proizvode, možda je problem u vama. Dokazano je da pretjerano često nanošenje balzama za usne, pogotovo ako on sadrži neki od sastojaka koji mogu izazvati iritaciju, može drastično pogoršati stvari. Dakle, u onoj teoriji “navukla sam se na grožđenu mast” ima istine, piše Buro.

Šta treba da koristite?

Ako su vam usne stalno ispucale, a konstantno mazanje ne pomaže, prvi korak je da smanjite upotrebu grožđane masti. Ako se stanje popravi, jasno vam je da treba da iskontrolišete svoju naviku ili da promijenite proizvod koji koristite.

Izvor: Lepota&Zdravlje, Buro Foto: Guliver/Getty

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.