Seks u trudnoći – da ili ne?

by | 2 Marta, 2019

Većina žena tvrdi da je seks u trudnoći bio bolji nego ikada. Zbog visokog nivoa hormona, žena u trudnoći može biti mnogo lakše stimulirana te postići visok nivo seksualnog uzbuđenja brže nego kada nije u drugom stanju.

Mnogi dijelovi njenog tijela, kao što su grudi, bradavice i genitalno područje, osjetljiviji su tokom trudnoće jer tada svi spolni organi postaju osjetljiviji na seksualne podražaje u usporedbi na period prije trudnoće. Također, tu je i osjećaj slobode jer ne postoji potreba za korištenje kontraceptivnih sredstava i metoda. Postoji, međutim, tendencija gubitka libida u prvom i trećem tromjesečju. To može biti rezultat povećane hormonske aktivnosti na početku trudnoće, uzrokujući mučninu i umor, te velikog trbuha na kraju trudnoće. Čak i ako ne osjećate potrebu za vođenjem ljubavi u tom periodu, istražite druge načine postizanja seksualnog zadovoljstva sa svojim partnerom. Međutim, ne postoji  medicinski razlog zašto ne biste trebali uživati u punom spolnom odnosu tokom trudnoće, obzirom da je beba potpuno izolirana u maternici.

Mnoge buduće majke brine i mogućnost nastanka različitih infekcija, ali dok god imate spolni odnos samo sa svojim partnerom, te ako pri tome nema suviše fizičkog naprezanja sa vaše strane, seks se preporučuje tokom trudnoće. Jedini izuzetak je ukoliko vam doktor savjetuje da se u trudnoći suzdržite od intimnih odnosa usljed medicinskih razloga. Seks je dobar i za vaše tijelo – orgazam je dobra vježba za mišiće maternice, iako poslije može doći do neznatnih kratkih i bezopasnih kontrakcija. Također, tokom seksa vježbate i mišiće dna zdjelice.

Hoće li seks naškoditi bebi?

Nema informacija koje ukazuju na to da seks šteti bebi. Seksom ne možete inficirati bebu jer je sigurna i zaštićena u “vodenom balonu” u maternici. Seksualnom aktivnošću ne možete povrijediti bebu na bilo koji način. Fluidna vrećica u kojoj se beba nalazi unutar maternice je izvrsna zaštita, i od momenta kada se fetus čvrsto veže za zid vaše maternice, ne postoji mogućnost da seksualnim odnosom izazovete pobačaj. Ukoliko dođe do pobačaja, to će biti zasigurno iz drugih razloga, nipošto usljed vaše spolne aktivnosti. Također, ne možete potaknuti porođaj kroz seksualni odnos. Porod neće početi usljed spolne stimulacije.

Kada se seksualni odnosi u trudnoći ne preporučuju?

Ako dođe do krvarenja, savjetujte se s doktorom odmah i suzdržite se od daljnjeg odnosa. Krvarenje ne mora ukazivati na ozbiljne komplikacije, ali doktor mora uraditi pregled kako bi isključio mogućnosti placenta previe ili pobačaja. Ako primijetite da otiče voda, moguće je da je došlo do pucanja vodenjaka i može doći do infekcije tokom spolnog odnosa.

Izvor: roditeljstvo.com/Foto: Getty Images

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.