Kako njegovati dječju kosicu

by | 31 Januara, 2014

Na koji način je prati, koje šampone koristiti, kakav češalj je najpogodniji… Ovo su samo neka od pitanja koja mame često postavljaju.

kosica-490x326

Prve vlasi na glavici vaše bebe počinju da se formiraju još u vašem stomaku, negdje oko dvadesete sedmice trudnoće. Neke bebe se rađaju s vrlo malo kose ili čak bez nje, a druge pak dolaze na svijet s kosicom spremnom za friziranje. Da bi kosa mališana bila zdrava, važno je odmah po rođenju započeti s njenom njegom. Evo šta o tome treba da znate.

Šišanje na “nulu”

Vjerovatno ste mnogo puta čuli za “teoriju” po kojoj djecu u ranom djetinjstvu treba šišati na “nulu” da bi im kasnije kosa bila gusta i čvrsta. Nažalost, to je samo duboko ukorenjeni mit. Gustina kose zavisi isključivo od genetike, a jedino što vi možete da joj pružite jeste odgovarajuća njega.

Izbor češlja ili četke

Prva četka mora da bude mala, s mekanim dlačicama kako bi dijete još u najranijem uzrastu naučilo samo da se češlja. Kasnije možete početi da koristite drvene četke s rijetkim zupcima ili pak s prirodnom dlakom.

Pranje kose

Preporučuje se da kosicu perete šamponom samo jednom sedmično. Ako je vaše dijete aktivno pa se mnogo znoji, možete mu prati kosu i češće, ali bez šampona.

Izbor šampona

Dječja kosa je veoma nježna, a koža glave izuzetno osjetljiva na spoljne uticaje. Stoga je važno koristiti klinički ispitane šampone, specijalno namijenjene za dječje vlasi. Takvi šamponi su blagi i obično sadrže ekstrakte ljekovitog bilja kao što su kamilica i lipa. Idealni su oni na čijoj deklaraciji piše “No tears” (bez suza). Ovakvi šamponi olakšavaju kupanje i vama i vašem mališanu, jer on neće odbijati kupanje iz straha da će ga šampon “štipati” za oči. S obzirom na to da je većina šampona koncentrovana, preporučuje se da se prije nanošenja na kosu razblaže s malo tople vode.

Brisanje i sušenje kose

Nakon pranja kosu nježno protrljajte mekanim peškirom. Trudite se da ne budete grubi jer je dječja kosica nježna i lako se kida i lomi. Istina je da fen drastično ubrzava proces sušenja, ali kada je riječ o kosi mališana, najbolje bi bilo da izbjegavate njegovu upotrebu. Vruć vazduh isušuje kosicu, a osim toga, dolazi do pregrijavanja krvnih sudova glave što dalje vodi do njihovog oštećenja.

Dodatna sredstva
Da bi kosa imala sjaj i da se ne bi mrsila, povremeno može da se ispira mješavinom limunovog soka i vode (1/2 limuna na litar ključale vode). Nemojte koristiti vještačka sredstava (balzami i maske su za odrasle, a ne za djecu).

Mršenje kose
Trudite se da djetetu nježno perete kosu. Blagim pokretima utrljajte šampon u korijen kose, a zatim lagano spuštajte pjenu niz cijelu dužinu vlasi. Češljanje uvijek započnite od krajeva, u suprotnom ćete vašem mališanu nanijeti bol i pokidati mu vlasi.

Upotreba šnalica i gumica
S obzirom na to da mališani imaju izuzetno nježnu i krtu kosu, upotreba gumica i šnala ne preporučuje se do četvrte godine. Njihovo korišćenje može dovesti do proređivanja kose pri čelu i na potiljku.

Gustina i sjaj kose
Masirajte kožu glave u toku pranja i uveče, prije spavanja. Osim toga, za veću gustinu i bolji sjaj kose možete koristiti i neki od narodnih recepata na bazi bilja, kao što je ispiranje kose čajem od kamilice ili koprive. Jednom mjesečno, dan prije pranja, namažite djetetovu kožu glave čičkovim ili ricinusovim uljem. Lagano ga utrljajte u korijen kose i ostavite da stoji 24 sata, a sutradan mu operite kosu.

Autor: Life Content

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.