S djetetom na kupanje – evo šta sve treba da znate!

by | 30 Juna, 2017

Kada su u pitanju zdravlje i bezbjednost djece roditelji uvijek imaju nedoumice. A evo šta sve treba da znate i kako da se pripremite za odlazak sa djetetom na plivanje.

Foto: Pixabay

Prije nego što sa djetetom krenete na bazen pročitajte savete dr Jaya Hoeckera, specijaliste za pedijatriju na prestižnoj Meyo klinici u Ročesteru.

Da li bezbjedno da beba nosi pelene u vodi? 

Postoje pelene za vodu koje su dizajnirane tako da se beba u njima osjeća sigurno. Čvrste su oko struka i butina, i voda iz bazena ne može da dopre do bebinih genitalija. Ali zato, sa druge strane, ako se vaša beba upiški ili ukaki, urin ili fekalije mogu dospjeti u vodu u kojoj se kupate, što može dovesti do posljedica.

Prljava pelenica može sadržati bakretije koje mogu zagaditi vodu i izazivaju dijareju kod kupača koji su inače dobrog zdravlja, dok kod onih sa slabijim imunitetom posljedice mogu biti ozbiljnije.

Ako želite da se vaše dijete kupa u peleni, obavezno pravite češće pauze i mijenjajte pelene. Ako vaše dijete već ima mekšu stolicu, kupanje se ne preporučuje.

Kliknite na sljedeću stranu…

Foto: Pixabay

Da li opasno kada dijete proguta vodu iz bazena?

Vaše dijete će gotovo sigurno progutati malo vode, posebno ako ga tek učite da pliva. Nekoliko “gutljaja” bazenske vode ne može da na škodi djetetu, međutim ako se dijete naguta previše vode, to može izazvati probleme.

Ono što vi možete da uradite je da češće podsjećate vaše dijete da ispljune vodu kada mu dođe do usta.

Da li djeca koja nose gips mogu da se kupaju?

To zavisi od tipa gipsa:

Ako vaše dijete ima klasičan gips onda se kupanje ne preporučuje. Pokušaji da se gips zaštiti plastičnim kesama uglavnom ne budu efikasni.

Ali ako je vašem djetetu povređeni dio tijela fiksiran modernim gipsom koji je obložen vodootpornim materijalom, onda se kupanje čak i preporučuje, naravno u dogovoru s ljekarom.

Važno je samo da poslije plivanja, temeljno isperete unutrašnjost gipsa čistom vodom i sačekate da se dobro osuši.

Koji je najbolji način da se prevenira “plivačko uho”?

“Plivačko uho ili zapaljenje spoljašnjeg ušnog kanala je veoma česta i bolna pojava nakom plivanja i najefikansije se luheči kapima koje može da vam prepiše lhekar. Ali posotji nekoliko načina kako da ovu situaciju prevenirate:

Neka uši budu suhe – dok pliva poželjno je da duhete nosi čepiće za uši ili plivačku kapu, a nakon što izađe iz vode uši dheteta osušite peškirom ili fenom (ako sušite fenom podesite ga na najmanju jačinu 30 cm od ušiju)

Preventivni tretman kod kuće – prije i poslije plivanja uho vašeg djeteta možete blago isprati mješavinom (u razmjeri 1:1) sirćeta i medicinskog alkohola. Na ovaj način možete prevenirati pojavu bakterija i glivica u ušima.

Izbjegavajte štapiće za uši – oni mogu povrijediti ušni kanal, iziritirati tanku kožu i tako omigućiti glivicama da se nastane u uho.

Nastavak na sljedećoj strani…

Foto: Pixabay

Zbog čega su djetetu oči crvene poslije plivanja u bazenu i da li je to opasno?

Izlaganje hloru može izazvati crvenilo očiju. Da biste olakšali nelagodnost i smanjili crvenilo nakon plivanja, možete isprati djetetu oči vještačkim suzama. Ali kako bi izbjegli crvenilo očiju najbolje je da dijete tokom boravka u vodi nosi naočale za plivanje.

Koja je najbolje vrijeme da dijete krene na časove plivanja?

Iskustvo je pokazalo da većina djece u isto vrijeme nauči da vozi biciklu i da pliva u isto vrijeme, a to se obično dešava ljeto pred školu.

Američka akademija za pedijatriju preporučuje časove plivanja djeci koja imaju četiri i više godina. Ako želite da na plivanje upišete dijete mlađe od četiri godine, obavezno potražite program koji u obuku uključuje i prisustvo roditelja.

Da li može dijete da ide na kupanje ako je prehlađeno?

Dokle god se dete dobro osjeća plivanje je izuzetno korisno. Isto važi i za prehlađeno dijete.

Nastavak na sljedećoj strani…

Foto: Pixabay

Da li u vodu mogu djeca koja imaju kraste od pada?

Ako su kraste u prolasku i ne krvare, kupanje je bezbjedno.

Da li djeca mogu da plivaju poslije jela?

Ako je u pitanju bila lagana užina, onda vaše dijete može u vodu. Međutim, ako je dijete imalo obilan obrok poslije kog se oseća tromo i najedeno, savjetujte dijete da se ipak odmori prije plivanja.

Da li su jacuzzi kade s toplom vodom bezbjedne za djecu?

Mala djeca se brzo mogu pregrijati u takvoj kadi. Centar za kontrolu bolesti ne preporučuju djeci mlađoj od pet godina da koriste ovakve kade na bazenim i u spa centrima. Ako ipak dozvolite vašem djetetu da uđe u neku od tih kada, nijednog trenutka ne biste smjeli da se odvojite od njega.

IZVOR: YUMAMA.COM

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.