Spriječite ljetne infekcije i trovanja!

by | 29 Jula, 2011
Šta sve može da izazove povraćanje i kako u tom slučaju da pomognete svom mališanu, savjetuje pedijatrica dr Mirjana Janković
 
Povraćanje i ostale stomačne tegobe češće se javljaju ljeti pošto se hrana na visokim temperaturama lakše kvari i kontaminira.
 
Uzroci povraćanja
Povraćanje je uvijek znak da se u organizmu dešava nešto vanredno. Uzroci ovog simptoma mogu biti različiti, a najčešće se radi o virusnim, rjeđe bakterijskim (salmonela i stafilokoka) infekcijama, hemijskom ili nekom drugom trovanju, ali i zdravstvenim problemima kao što su povreda glave ili teži abdominalni procesi. Povraćanje gotovo uvijek prati proliv, a često i visoka tjelesna temperatura i malaksalost.
 
Ponašanje prema oboljelom djetetu
Česta i obilna povraćanja, naročito ako su praćena prolivom i temperaturom brzo dovode do gubitka tečnosti ili dehidratacije. Prvih nekoliko sati nakon povraćanja mališan odbija hranu i piće. Kasnije postaje žedan i to treba iskoristiti za nadoknadu tečnosti, što podrazumijeva unos bilo kakvog napitka koji dijete prihvata, gutljaj po gutljaj, u kratkim vremenskim intervalima. Poželjno je ponuditi mu i čvrstu hranu, zalogaj po zalogaj, i to onu koje dijete voli, bez obzira na vrstu. Treba znati da uzimanje hrane ne pogoršava zdravstveno stanje malog bolesnika, osim ako ne povrati deset minuta nakon unosa namirnice (mlijeko ili jogurt). Mada, pedijatri uglavnom savjetuju "čajne dijete" koje mogu dovesti do dodatnog iscrpljivanja. Dok traje ovo "krizno" stanje, mališan obavezno treba da miruje.
 
Kako spriječiti infekciju?
Da bi dijete bilo što otpornije na infekcije i druge bolesti, neophodno je da se ojača njegov imunitet, a to se postiže prije svega zdravom ishranom, bogatom svježim voćem i povrćem, prirodnim sokovima i namirnicama koje sadrže proteine.
Redovno pranje ruku spriječiće, bar donekle, oboljenja organa za varenje. Opreznom upotrebom kvarljivih namirnica (jaja, meso i mliječni proizvodi) poštedjećete dijete trovanja i infekcija, a samim tim i povraćanja. Velika opasnost prijeti i od sladoleda, pa vodite računa o tome da ovu poslasticu nabavljate kod provjerenih proizvođača ili, još bolje, u samoposluzi.
 
Još nekoliko važnih savjeta
1. Djetetu ne smijete da dajete nikakve lijekove bez prethodne konsultacije sa ljekarom.
2. Ako je zdravstveno stanje djeteta loše (malaksalo je, smjenjuju se povraćanje i proliv, ima temperaturu, a pritom odbija da uzima tečnost) odmah potražite pedijatra. Međutim, ako vidite da se mali bolesnik "dobro bori" sa problemom, ne žurite kod ljekara, sačekajte da vidite kako će se situacija razvijati.
3. Nećete pogriješiti ako već poslije prvog povraćanja djetetu date OROSAL, prašak rastvorljiv u vodi, koji nadoknađuje izgubljene vitamine, minerale i oligoelemente. Na tržištu postoji još nekoliko sličnih, jednako dobrih rastvora.
4. Trovanje hranom, koje redovno izaziva povraćanje, mnogo je češće u ljetnim mjesecima, kada su namirnice izložene visokim temperaturama i nehigijenskom skladištenju.
5. Čajevi su efikasno sredstvo protiv povraćanja. Djetetu ponudite blagi crni čaj ili čaj od lista dunje, ali vodite računa o tome da upotrebu šećera svedete na minimum (najbolje je koristiti žuti) ili ga potpuno izbacite.
 
 
Jeste li znali?
Povraćanje može da bude uzrokovano i pretjeranim unosom vitamina A u organizam. Alergije, a naročito one na hranu, takođe mogu da izazovu ovu neprijatnu pojavu. Ovaj simptom može da bude i posljedica uzimanja lijeka na koji je dijete preosjetljivo.
 

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.