Dosljedna higijena ruku ključna je za očuvanje zdravlja i sprečavanje širenja virusnih bolesti

by | 30 Marta, 2020

U trenutnim uslovima epidemije koronavirusa posebno je važno da smo osviješteni i upoznati sa svim mjerama opreza u vezi s higijenom ruku. Dosljedna higijena ruku je od ključne važnosti za očuvanje zdravlja. Posebno kod kašljanja i kihanja, čak pomaže i smanjiti rizik od virusnih oboljenja. Temeljnim i pravilnim pranjem ruku sapunom i vodom možemo, naime, kontrolisati širenje infekcija.

Tekući sapuni – važan dio svakodnevne rutine higijene ruku

Tekući sapuni su važan dio svakodnevne higijene ruku, jer ih održavaju čistima, svježim, njegovanim i mirišljavim. Temeljnim pranjem ruku možemo kontrolisati i širenje infekcija. Pravilno pranje ruku sapunom i vodom, posebno nakon kašljanja i kihanja, pomaže čak  i kod smanjivanja rizika od virusnih oboljenja.

Kozmetika Afrodita tečni sapun

Pogrešno je misliti da je pranje ruku vodom dovoljno. Sapuni naime sadrže površinski aktivne tvari koje zajedno s vodom tvore mješavinu i tako pomažu odstranjivanju nečistoća. Molekule površinski aktivnih tvari naime oblažu čestice prljavštine i uz pomoć tekuće vode fizički ih odstranjuju. Većina nečistoća koje se nakupljaju na koži sastoji se od masnoća i odumrlih ćelija koje stvaraju idealne uslove za rast i razmnožavanje mikroorganizama. Tekući sapuni imaju pH vrijednost prijateljsku prema koži jer ona iznosi 5,5 za razliku od tradicionalnih tvrdih sapuna čija pH vrijednost varira između 8 i 10.

Sapuni s antibakterijskim djelovanjem djeluju na isti način kao i obični tekući sapuni. U sapune Kozmetike Afrodita za koje je navedeno da djeluju blago antibakterijski, ugradili smo prirodne aktivne tvari koje dokazano sprečavaju rast određenih mikroorganizama.

U procesu pranja ruku osim upotrebe sapuna veliku važnost ima trljanje kože. Važno je vrijeme i intenzitet trljanja, ali i to da kod pranja zahvatimo sve površine ruku. Dijelovi ruku kao što su dlanovi, nadlanice, područje ispod noktiju, i područja između prstiju i palaca su mjesta gdje su nečistoće i mikroorganizmi najprisutniji.

Uputstva za pravilno pranje ruku:

ruke najprije namočimo i isperemo tekućom toplom vodom.
ruke nasapunamo tekućim sapunom (2 pritiska dozatora)
temeljno trljamo ruke oko 20 do 30 sekundi (dlanove, nadlanice, područje ispod nokata, mjesta između prstiju i palaca),
ruke isperemo pod toplom tekućom vodom,
ruke potpuno osušimo papirnim ručnikom za jednokratnu uporabu i
nakon upotrebe, papirnati ručnik bacimo u koš.

Njega ruku nakon pranja

U vrijeme kad su ruke posebno izložene nepovoljnim uticajima okoline, uz često pranje i dezinfikovanje ne smijemo zanemariti ni važnost njege ruku koje se zbog spomenutih uticaja mogu isušiti i postati ispucane. Pri pranju se, naime, odstranuju i uljne komponente iz zaštitnog sloja kože.

Pretjeranim pranjem ruku i primjenom dezifekcionih sredstava ne uklanjamo samo nepoželjne i štetne mikroorgaizme, već narušavamo ravnotežu vlastitog mikrobioma koji je važan za očuvanje zdrave kože.

Nakon pranja ruku od posebne je važnosti njega kremama za njegu ruku. Njihovom primjenom koža se obnavlja i čuva se njen zaštitni sloj, te tako postaje manje prijemčiva za prodor mikroorganizama.

Tekst i foto: PR

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.