Novitet hrono ishrane: Kako zadržati željenu kilažu

by | 18 Novembra, 2015

Na hrono ishranu nisam obraćala previše pažnju sve dok nisam srela drugaricu koju nisam dugo vidjela. Ne samo da je bila lakša za dvadesetak kilograma, već je izgledala zdravo, zategnuto i blistavo, za razliku od većine ljudi kada izgube značajan dio sebe. Njen odgovor na moja pitanja je bio – Hrono!

ThinkstockPhotos-1605498001

Ovo govori žena koja je promijenila svoj stil života. Odlučila je da bude zdravija a to se odrazilo i na njen fizički izgled. Izgledala je osvježeno i podmlađeno.

Hrono ishrana osvojila je sve iz jednostavnog razloga, kilogrami nestaju a vi i dalje jedete omiljene namirnice. Važno je samo da se pridržavate pravila njihovog unosa.

Najteža je prva faza ili takozvani period “restrikcije”. Osim što ljudima teško pada promjena u navikama brine ih i kako će zadržati kilažu nakon tih početnih mjesec dana.

Podsjetimo se osnovnih pravila restrikcije: 
– Prije doručka pije se ili biljni čaj ili topla limunada, a kafa nikako. Preporuka je da se piju maksimalno dvije kafe u toku dana, jedna poslije doručka, a druga poslije ručka.
– Alkohol nije dozvoljen, osim crnog vina, i to 4 čaše sedmično.
– Mlijeko se izbacuje iz upotrebe.
– Užine nema, i ne jede se voće.
– Obroci se jedu na 5 do 5,5 sati. Satnica je najbitnija i ne bi trebalo da prođe manje od 4 ili više od 6 sati, a idealno je 5.

Kada napokon prođe i tih najtežih mjesec dana više ne morate da vodite računa da prođe 5 sati između obroka. Minimum je 3 a opet maksimum 6 sati. Sada je užina dozvoljena, i kada imate užinu idealno je da razmak bude 4 sata, kako biste sve stigli da odradite u određeno vrijeme i ne biste se pretrpavali hranom.

Što se doručka tiče sada ne morate toliko da brinete o kombinaciji jaja i mliječnih proizvoda, ili o kombinovanju dva mliječna proizvoda. Možete, takođe, da se častite i starijim sirom ili kačkavaljem, ali i dalje treba da preovlađuju hrono hljebovi i žitarice.

Kod ručka morate posebno da povedete računa o namirnicama koje kombunujete. U ishranu vraćaju mahunarke i skrobno povrće, a ponekad se možete častiti i tjesteninom. Važno je samo da tijesto ili skrob nikad ne miješate sa proteinom.

Isto pravilo važi i za pasulj. Grašak i boraniju možete ponekad jesti sa mesom, ali lakšim kao što je bijelo pileće meso ili riba. Uz mahunarke se može ponekad pojesti i bijeli sir, uz skrobno parče integralnog hljeba. Pirinač i tjestenine jedu se samo sa povrćem.

Mliječni proizvodi nisu zabranjeni ali se ne opuštajte sa njima jer oni goje. Dozvoljena je pavlaka za kuhanje, mladi sir, kiselo mlijeko, kisela pavlaka. Mliječne proizvode ne treba često miješati sa mesom, jer nisu dobra kombinacija za organizam.

Meso za ručak možete zamijeniti i cijelim jajima.

Krompir nije zabranjen u hrono ishrani ali nije ni preporučljiv, i treba ga maksimalno zaobilaziti, jer je u međuvremenu postao neka vrsta superskroba. Ispecite ga u ljusci i pojedite sa salatom.

Izvor: Life Content
Foto: Guliver/Thinkstock

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.