Celer liječi čitav organizam

by | 20 Oktobra, 2013

Među začinskim biljkama celer (Apium graveolens) zauzima posebno mjesto. Kroz istoriju i mitologiju celeru su pridavana različita značenja, a vjerovanje da celer pospješuje polnu moć ostalo je do danas.

celer

Zbog bogatstva različitim korisnim sastojcima celer ima izuzetna ljekovita svojstva. Sa šargarepom, lukom i peršunom predstavlja četiri glavna aduta svake kuhinje. Koristi se svjež i obaren za pripremanje supa i jela, sjeme se koristi kao začin, dok lišće vrlo često služi za dekorisanje raznovrsnih kulinarskih specijaliteta. Može da se nađe tokom cijele godine, mada je najbolji u jesen.

Listovi i korijen vade se do kraja oktobra i izuzetno su bogati mineralima, vitaminima, nutrijentima i eteričnim uljima, koji mu daju snažan, karakterističan miris. U sto grama korijena nalazi se samo sedam kalorija, ali zato 320 miligrama magnezijuma i 16 milicentigrama folata. Odličan je izvor i vitamina K kao i dijetalnih vlakana.

Djelotvoran je u liječenju astme, promuklosti, reume, zbog visokog sadržaja natrijuma, gihta, mokraćnih puteva, bubrega, nervnih oboljenja. Poboljšava krvnu sliku i cirkulaciju, apetit, a uklanja smetnje kod varenja. Acetileniks, jedan od njegovih sastojaka, zaustavlja umnožavanje ćelija raka.

Celer sadrži i supstance koje djeluju relaksirajuće na arterije, omogućavajući im da se šire, smanjuju količinu hormona stresa, koji, takođe, utiče na kontrakciju krvnih sudova. Celer smanjuje i koncentraciju lošeg holesterola, a zbog obilja vitamina C pomaže da se smanje simptomi prehlade i poboljša odgovor imunog sistema. To je zato što u svom sastavu sadrži aktivne ftalide, sastojke koji opuštaju mišiće arterija i na taj način regulišu krvni pritisak. Za snižavanje holesterola najbolje dejstvo postiže se sokom od celera, s tim što treba biti uporan jer se očekivani efekat može vidjeti tek poslije osam nedjelja.

Inače ljekoviti sastojci najbolje ostaju očuvani u svježe iscijeđenom soku sirovog korijena, listova i stabljike, zbog čega se posebno preporučuje trudnicama i djeci. Sa listovima ne treba pretjerivati jer sok postaje gorak. Ovako spremljen napitak odličan je lijek u ranim fazama reumatizma i gihta, a preporučuje se i osobama sklonim debljanju i sa celulitom. Povoljno djeluje i na regulisanje menstrualnog ciklusa.

U vidu čaja djelotvoran je protiv reume. Čaj se spravlja tako što se u jednom litru vode kuva 40 grama celerovog lišća nekoliko minuta. Zatim se ostavi poklopljeno dok se ne ohladi, procijedi, a onda mlako pije nekoliko puta dnevno, nekoliko nedjelja.

Prilikom odabira celera treba voditi računa da njegova težina u ruci mora da odgovara njegovoj veličini, a na dodir mora biti čvrst.

Ostaci stabljike na vrhu moraju biti svježi i bez tragova sušenja i truljenja.

Svježina se može provjeriti jednostavni pritiskom po sredini stabljike. Ukoliko je zvuk pucketav, celer je svjež. Ako su pri dnu svežnja spoljne stabljike odvojene, najvjerovatnije je da takav celer stoji duže.

Izvor: B92

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.