Ovo su 4 zdrave zamjene za bijeli šećer

by | 18 Juna, 2016

Bijeli šećer koji nastaje industrijskom obradom šećerne repe i šećerne trske, višestruko je štetan za ljudski organizam ukoliko se konzumira u velikim količinama: insulin u krvi konstantno je povišen, što uzrokuje gojaznost, ali i dijabetes i kardiovaskularna oboljenja. Otkrivamo vam četiri prirodne i zdrave zamjene za ovaj zaslađivač.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

1. Stevija

Ova biljka se koristi u vidu praha, sirupa i tableta, a u zavisnosti od uslova uzgajanja i tehnologije prerade, finalni proizvod može da bude od 30 do 300 puta slađi od šećera. Stevija obiluje mikronutrijentima kao što su željezo, kalcijum, natrijum, kalijum, magnezijum, fosfor, cink, te flavonoid rutin i vitamini A i C.

Brojna naučna istraživanja pokazala su da ova biljka ima i antikancerogena svojstva, normalizuje krvni pritisak i sprečava nastanak osteoporoze. Osim što je ukusan zaslađivač, stevija reguliše nivo glukoze u krvi, sprečava njegove oscilacije i podstiče lučenje insulina, što je upravo rezultat koji se želi postići liječenjem dijabetesa tipa 2.

Koje su još zdrave namirnice odlične zamene za bijeli šećer pročitajte na sljedećim stranama… 

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

2. Med

Med sadrži najkvalitetnije ugljene hidrate koji direktno ulaze u krv i spadaju u grupu lako svarljive hrane. Dok bijeli šećer u svom sastavu nema ništa osim ugljenih hidrata, med je bogat proteinima, mineralima (natrijum, kalijum, kalcijum, magnezijum, željezo i fosfor), vitaminima C, B3, B5, B12 i folnom kiselinom.

U pripremi kolača i drugih poslastica šećer treba zamijeniti medom. Iako se termičkom obradom gubi dio njegovih ljekovitih svojstava, mnogo je korisniji od šećera. Treba ga kupovati od provjerenih proizvođača jer na tržištu postoji i takozvani lažni med koji sadrži šećer. Ograničenja u konzumiranju meda savjetuju se jedino dijabetičarima i osobama alergičnim na pčelinje proizvode.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

3. Malteks

Malteks je ekstrakt ječmenog slada, dobijen posebnim tehnološkim postupkom, kojim su maksimalno sačuvana hranljiva svojstva zrna ječma. Prijatnog je mirisa i ukusa, a jednu kašičicu šećera zamjenjuje jedna i po kašičica malteksa. Ječmeni slad ima izuzetnu nutritivnu vrijednost, jer pored prostih i složenih ugljenih hidrata sadrži i bjelančevine.

Takođe, bogat je i mineralima, kao što su kalijum, fosfor, natrijum, magnezijum, kalcijum, željezo i vitaminima E, A, B grupe, zbog čega se preporučuje za ishranu djece, sportista, trudnica, rekonvalescenata, osoba koje pate od hroničnog bronhitisa, kašlja i otežanog disanja. Kada se pomiješa sa biljnim mlijekom, kakaoom, rogačem i mljevenim lješnicima, dobija se izuzetno ukusna i zdrava domaća čokolada.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

4. Javorov sirup

Ovaj prirodni zaslađivač dobija se cijeđenjem soka iz stabla javora. Iako sadrži 60-70% šećera, čulo ukusa ga ne registruje kao previše slatku namirnicu. Izuzetno je koncentrovan, tako da se od četiri litre sirupa može napraviti 150 l soka. Ukusom podsjeća na karamelizovan šećer, a osim ugljenih hidrata, sadrži i željezo, magnezijum, kalijum, kalcijum, natrijum i vitamine B1 i B2. Ima visoku kalorijsku vrijednost te ga treba konzumirati u ograničenim količinama.

Naučnici su otkrili da javorov sirup sadrži veliki broj bioaktivnih materija, antioksidanasa, sa antikancerogenim i antibakterijskim dejstvom, a potvrđeno je i da ima pozitivan uticaj i u slučaju dijabetesa.

IZVOR: LJEKOVITO BILJE/ LJEPOTA&ZDRAVLJE

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.