Da li se sunčanje smatra jednom vrstom zavisnosti?

by | 22 Juna, 2016

Motivacija za sunčanje nije samo preplanuli ten, koji je odavno moderan i seksi, već se razlog za to nalazi u mozgu.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Nova studija je pokazala da sunčanje stvara zavisnost.

Laboratorijski miševi su postali zavisni o beta-endorfinu, opioidu sličnom narkoticima, koji koža proizvodi pod dejstvom ultraljubičaste svjetlosti.

Šta je tim stručnjaka rekao povodom ove studije pročitajte na sljedećoj strani…

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Tim iz Generalne bolnice u Masačusetsu pratio je ovaj opijatni sistem, koji reaguje slično kao u slučajevima drogiranja heroinom. Naučnici su otkrili da beta-endorfin i pigment melanina potiču iz istog proteina. Druge studije su takođe pokazale da se oni koji vole manijakalno da se sunčaju, kada prime lijekove koji blokiraju ove receptore, reaguju slično narkomanima koji se “skidaju” sa droge.

U još novijoj studiji, obrijani miševi su bili tretirani UV zracima dovoljno dugo da potamne, ali da ne izgore. Nakon nekoliko dana u krvi tih miševa porastao je nivo beta-endorfina.

Interesantno je da je s podizanjem beta-endorfina kod miševa rastao i prag tolerancije bola, što ukazuje na to da je baš endorfin imao ključnu ulogu u tome.

Ostatak istraživanja pogledajte na sljedećoj strani…

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Kada su istim miševima blokirali receptore, nivo bola se brzo vratio u normalu. Miševi su pokazivali iste simptome kao narkomani koji “kriziraju” – drhtali su i škripali zubima.

Miševi su čak modifikovali svoje ponašanje usljed pogubljenosti zbog naglog nestanka izvora beta-endorfina – oni koji su primili blokatore dok su boravili u tamnim kutijama nakon toga su više voljeli da borave u bijeloj kutiji, što nije svojstveno ovim glodarima. Još jedan primjer kriziranja kao kod narkomana.

Ljudi i miševi imaju slične hemijske procese u organizmima, zbog čega naučnici vjeruju da beta-endorfin može da uzrokuje zavisnost i kod ljudi.

Izlaganje sunčevim zracima jeste dobro, pošto na taj način dobijamo neophodni vitamin D, ali osim pojave melanoma na taj način uzrokujemo i da postanemo zavisni od sunčanja, što je opet direktan put ka rizikovanju pojave raka kože, smatraju naučnici.

IZVOR: 021.RS

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.