Ginekološke analize i testovi koje ne smijete propustiti

by | 24 Jula, 2015

Odlazak kod ginekologa treba biti sastavni dio života svake žene. Nikada nije naodmet napomenuti da se najveći broj bolesti koje se otkriju na redovnom pregledu u ranoj fazi može uspješno liječiti i izliječiti. Briga o vlastitom zdravlju prvi je korak u njegovom očuvanju, a često se pokaže da je i ključni korak. Osnovni pregled kod ginekologa treba obuhvatati: kolposkopski i citološki pregled, klinički pregled, ultrazvučni pregled materice i uzimanje briseva. U većini su ordinacija sve navedene analize standardne i ginekolozi preporučuju da se rade jednom godišnje, a po potrebi i češće. Ukoliko je potrebno, osim ovih, osnovnih analiza, ginekolog može predložiti i dodatne dijagnostičke metode.

Foto: Getty Images

Foto: Getty Images

 

Kolposkopski i citološki pregled

Kolposkopski pregled je potrebno napraviti jednom godišnje, počevši od trenutka stupanja u seksualne odnose ili od 18. godine života. Kolposkopijom se posmatraju grlić materice, vagina i vulva pod raznim povećanjima, sistemom optičkih sočiva, uz umjetni izvor svjetlosti. Pregled je jednostavan i bezbolan, a odvija se u tri faze: prva je posmatranje grlića materice, druga je premazivanje 3% octenom kiselinom, a na kraju je premazivanje Lugolovom otopinom. Nakon toga, ukoliko postoje, ginekolog može identifikovati sumnjive dijelove na grliću. Kada govorimo o karcinomu grlića materice, moramo napomenuti da kolposkopski i citološki pregled spadaju u ono što se naziva „primarni screening“. Zajedno, čak s 98 posto sigurnosti, otkrivaju prekanceroze (displazije ili atipije) i rani cervikalni karcinom. Displazije predstavljaju promjene koje nisu maligne, ali se s vremenom mogu razviti u karcinom. Podsjetimo, rak grlića materice je po učestalosti drugi po redu karcinom kod žena. U najranijim stadijumima ova bolest ne daje nikakve simptome, tako da je jedino redovnim ginekološkim pregledima moguće pravovremeno postaviti dijagnozu. Žene moraju shvatiti koliko je važno da se kolposkopija i citološki pregled rade jednom godišnje, jer se tako bolest može otkriti u najranijoj fazi, kada je u potpunosti izlječiva. Potreban je duži vremenski period (čak i do nekoliko godina) da bolest od najranijih promjena, koje se mogu uspješno liječiti, napreduje do karcinoma grlića materice. Faktori rizika, koji dovode do nastanka karcinoma vrata materice su infekcija humanim papiloma virusom HPV tipa: 16,18, 31, 33, 35, 45, 51, 52, 56; rano stupanje u seksualne odnose; promiskuitet; muški partneri iz visokorizičnih grupa; loš socioekonomski status i pušenje. Citološki (Papanikolau) pregled je mikroskopski pregled ćelija koje se dobijaju brisevima sa grlića maternice i iz njega. Služi za otkrivanje premalignih i malignih promjena, pa je važno da se napravi najmanje jednom godišnje. Papanikolau kvalifikacija ima pet grupa. I i II grupa su normalne ćelije, III grupa su abnormalne sumnjive ćelije, IV grupa su maligne ćelije u manjem broju, a V grupa su brojne maligne ćelije.

Klinički pregled

Klinički pregled nazivamo još i bimanualnim pregledom. Njime ginekolog stiče uvid u stanje unutrašnjih genitalnih organa žene – vagine, materice, jajovoda, jajnika.

 

photo: instagram

 

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.