Kad se grlo upali najbolji su mlaki napici

by | 2 Februara, 2017

Upaljene krajnike ne bi trebalo dodatno iritirati previše toplim ili hladnim napicima, kao ni prejakom hranom koja može dodatno da ošteti sluzokožu.

Foto: Arhiva portala

Foto: Arhiva portala

Doktorica Svetlana Valjarević, otorinolaringološkinja, kaže da u ovom slučaju nikako ne treba jesti vrelu supu ili piti previše vruće čajeve, jer to samo dodatno pojačava osećaj bola u grlu.

“Treba sačekati da napitak postane mlak i dostigne prosječnu sobnu temperaturu”, kaže dr Valjarević i dodaje: “Hladna tečnost smanjuje osjećaj bola i subjektivni osjećaj toplote u upaljenom grlu, ali je važno da ona ne bude iz frižidera. Najbolje je da temperatura hladnog napitka bude između 10 i 15 stepeni”.

Osim pretoplih i prehladnih napitaka treba izbjegavati suhu, slatku, previše slanu i začinjenu hranu. Ona dodatno iritira nadraženu sluzokužu grla i može da pojača bol u krajnicima.

Gazirane sokove, za kojima mnogi posegnu, u ovoj situaciji nikako ne treba uzimati jer njihova slatkoća ne prija sluzokoži i oni ne doprinose bržem izlječenju.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Mlijeko i mliječni proizvodi se, takođe, ne preporučuju, zato što vrlo često podstiču razvoj novih bakterija u grlu. Bolove u krajnicima mogu da ublaže i tople obloge oko vrta, napravljene rastvorom sirćeta i vode, ili rakijom.

Kako biste spriječili dodatno isušivanje grla i pojačavanje bola, unosite što više tečnosti.

Izbjegavajte boravak u zadimljenim prostorijama i redovno provjetravajte sobu u kojoj boravite kako biste otklonili suh vazduh koji, takođe, može da iritira upaljeno grlo.

IZVOR: NOVOSTI.RS

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.