Kokos kao lijek: Izvor zdravlja i ljepote

by | 27 Maja, 2016

Kokosov orah koristi se na razne načine, kao hrana i piće, dodatak jelima i kolačima, u kozmetici, ali i kao lijek. Kokos se lako vari, a bogat je brojnim vitaminima i mineralima, a jedan deio njegove hranljivosti leži u činjenici da sadrži masne kiseline koje se uspješno bore protiv raznih bolesti. Pročitajte u nastavku sve zdravstvene prednosti ove namirnice, ali i kako je možete upotrijebiti za njegu lica i tijela. 

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Ova namirnica jedan je od najboljih boraca protiv slobodnih radikala, jer je nerafinisana i ispunjena osnovnim antioksidantnim komponentama. Dokazano je i da kokos ima antikancerogena svojstva koja naročito pomažu u borbi protiv raka debelog crijeva i raka dojke. U nastavku pročitajte za šta je sve dobar kokos…

Protiv bolova

Kako stručnjaci tvrde, najčešći razlog bolova u organizmu je dehidratacija. Stoga se onima koji imaju česte bolove preporučuje da piju kokosovu vodu, tečnosti iz mladih, zelenih plodova kokosove palme, koja je najbolji prirodni izvor kalijuma. Kalijum je najbolji način da povratite hidriranost u ćelije i da se skoro trenutno riješite boli.

Mršavljenje

Kokos je voće koje se u našim krajevima rijetko konzumira, a ima pozitivan efekt na cjelokupan probavni sistem jer se lako vari i bogat je hranljivim materijama i mineralima. Sirovo kokosovo meso osiguraće vam dodatne doze proteina, a uz to sadrži i organski sastojak koji ima antibakterijsko dejstvo štiti jetru od oštećenja koja mogu uzrokovati alkohol i drugi toksini. Kokosovo mlijeko je bogato zdravim uljima koja pomažu našem organizmu u borbi protiv lošeg uticaja slobodnih radikala i održavanju ravnoteže probave i metabolizma. Kokosovo ulje pak, smanjuje apetit i pospješuje sagorjevanje masti, naročito u predjelu struka i stomaka. Pored toga, kokosov orah štiti jetru i poboljšava imunitet.

Koje su još blagodeti ove namirnice pročitajte na sljedećim stranama… 

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Jača srce i štiti kardivaskularni sistemVelike količine MCTs u kokosu povezuju se sa poboljšavanjem zdravlja kardiovaskularnog sistema. Kokosovo ulje puno je zasićenih masti, koje ne škode masnoćama u krvi, već zapravo povećavaju dobar holesterol u tijelu, a smanjuju količinu lošeg. Ova namirnica, takođe, poboljšava faktor koagulacije krvi i antioksidativni status, te ako imate problema sa holesterolom i kardiovaskularnim sistemom uopšte, treba obavezno da uvedete kokos u svoju ishranu.

Reguliše šećer u krvi

Kokos je bogat izvor dijetalnih vlakana, a novija istraživanja pokazala su da hrana bogata vlaknima smanjuje nivo šećera u krvi, štiti od dijabetesa i jača imunitet. Kokos je, naime, jedna od najboljih namirnica za održavanje zdravlja krvi. Još jedna ključna prednost kokosovog ulja je to što sadrži antioksidanse za zaštitu od topline i slobodnih radikala.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Poboljšan rad mozga

Jedna porcija svježeg mesa kokosovog oraha obezbjeđuje 17 odsto preporučenog dnevnog unosa (RDI) bakra, neophodnog mikroelementa koji aktivira enzime odgovorne za proizvodnju neurotransmitera – hemikalija koje mozak koristi za prenos informacija od jedne ćelije do druge. Iz tog razloga, hrana bogata bakrom, poput kokosa, može da pomogne da nas zaštiti od kognitivnog opadanja vezanog za starenje. Štaviše, kako istraživanja pokazuju, ulje u mesu kokosovog oraha može da pomogne u zaštiti nervnih ćelija od proteinskih plakova, koji doprinose progresiji Alchajmerove bolesti.

Liječi infekcije

Laurinska kiselina u kokosovom ulju može ubiti bakterije, viruse i gljivice, drugim riječima – izliječiti brojne infekcije. Kokosovo ulje, naime, pomaže protiv zapaljenja jer ima svojstva analgetika i ublažava groznicu. Takođe, može se koristiti i za ispiranje usta i usne šupljine. Osim što može ubiti neke od bakterija u ustima, poboljšava zdravlje i smanjuje loš zadah.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Liječi rane i oštećenja kože

Kokos se od davnina koristi za liječenje rana. Kokos ubrzava ponovnu epitelizaciju i poboljšava aktivnost antioksidanata. Pored toga, kokosovo ulje ubrzava i oporavak od opekotina. Kokosovo mlijeko, takođe, ima isti efekat kao i poznati lijek sukralfat koji se bori protiv čireva.

Bolje raspoloženje

Kod depresivnih osoba vrlo je važna i koncentracija magnezijuma u krvi, a kokos je bogat izvor ovog minerala. Magnezijum se još naziva i antistresnim mineralom. Uz magnezijum se preporučuje i unos selena, koga ima u morskim plodovima i koštunjavom voću.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Hrani kožu

Kokosovo ulje ne sadrži omega-3 masne kiseline, ali obiluje zasićenim kiselinama koje pomažu u učvršćivanju kože zbog čega je odlično u funkciji ljepote. Kokosovo ulje pomaže u stimulaciji proizvodnje kolagena, zaduženog za elastičnost kože, a čija funkcija s godinama slabi. Takođe, odlično hidrira kožu jer veže molekule vode za sebe, a u kožu se upija brže nego losioni. Stoga je ono odlčno sredstvo za njegu kože lica i tela, protiv bora, akni, mrlja na koži, strija, za skidanje šminke, ali i za njegu usana. Pored toga, kokosovo ulje blokira 30 odsto ultraljubičastih zraka, pa ga možete koristiti i kao kremu za sunčanje.

Obnavlja kosu 

Masne kiseline koje kokos sadrži, imaju vrlo malu molekularnu strukturu pa mogu jednostavno da prodru u ćelijsku membranu kose. To omogućuje hranjivim uljima da lakše prodru u korijen kose – i doslovno obave dubinsku regeneraciju iznutra čineći kosu mekom i jakom. Zbog prirodnog protivgljivičnog svojstva, kokosovo ulje je dobro i za vlasište i može da ublaži i simptome peruti. Uz redovnu upotrebu, kokosovo ulje može da uništi gljivice na vlasištu, a time i eliminiše neestetske bijele pahuljice s vaših ramena. Kokosovo ulje, takođe, pospješuje rast kose, ali i, u kombinaciji sa limunovim sokom, može da vam pomogne da se oslobodite sijedih vlasi. Mješavinom ova dva sastojka masirajte kosu svakodnevno, i sijedim vlasima će se vratiti boja, a kosa će biti zdravija i ljepša.

IZVOR: LIFE CONTENT

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.