Nije svejedno kada konzumirate vašu omiljenu hranu

by | 29 Maja, 2016

Poznato je da hrana koju jedemo ima veliki uticaj na naš izgled i zdravlje. Međutim, da li ste znali da je bitno i u koje vrijeme da je konzumirate? Ustvari, istraživanja su pokazala da konzumiranje određene hrane u pravilno vrijeme tokom dana, može da pomogne u postizanju maksimalnog efekta dijete na kojoj ste ili posebnom režimu ishrane kojem ste se posvetili.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Da bismo vam pomogli da shvatite neka od najvažnijih pravila vremena u koje treba da imate obrok, predstavljamo vam mali vodič. Naučite kada i zašto treba jesti određenu hranu u određeno vrijeme.

1. Crna čokolada
Za doručak: Konzumiranjem par kockica crne čokolade za doručak će tijelo obogatiti antoksidantima koji usporavaju starenje i koji su dobri za zdravlje srca.

Nije je dobro jesti za užinu: Ako pojedete više od 25g crne čokolade tokom dana, postoji mogućnost da vaše tijelo višak pretvori u masti.

2. Meso
Za ručak: Porcije mesa su odličan izvor željeza, oplemenjuju ćelije kiseonikom, kao i druge organe. Ovo smanjuje osjećaj umora, ali i slabost imunog sistema.

Za večeru: Nemojte jesti meso za večeru, jer mu je potrebno čak pet sati da se svari. Konzumiranjem mesa tik prije spavanje može ozbiljno naškoditi vašem probavnom sistemu.

Još korisnih savjeta pogledajte na sljedećim stranama…

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

3. Orašasti plodovi
Za ručak: Konzumiranjem jedne šake orašatih plodova (oko 30g) će vaše tijelo dopuniti potrebnim omega-3 kiselinama. One održavaju krvne sudove zdravim, regulišu krvni pritisak i imaju povoljan efekat na funkciju pluća.

Za večeru: Izbjegavajte ih, jer su kalorični i imaju dosta masti, tako da njihovo konzumiranje u kasne sate može dovesti do gojenja.

4. Narandže
Za užinu: Narandže poboljšavaju funkciju digestivnog sistema i imaju okrepljujući efekat na cijelo tijelo, takođe ubrzavajući metabolizam.

Rano ujutru: Jedenje narandži na prazan stomak, odmah nakon buđenja može proizvesti alergijske reakcije i iritaciju stomaka, što povećava rizik od dobijanja gastritisa.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

5. Tjestenina
Za doručak i ručak: Pšenična tjestenina je bogata vlaknima koja pomažu u čišćenju tijela, izbacujući toksine. Tjestenina ima mali glikemijski indeks (40), što smanjuje rizik od dobijanja dijabetesa tipa 2.

Za večeru: Pošto se tjestenina uglavnom služi uz meso, tjestenine su visoko kalorijski obrok. Za večeru je bolje da konzumirate hranu koja je bogata nutrijentima, ali niskokaloričnu.

6. Tikvice
Za večeru: Tikvice su odličan izvor vlakana, koja su dobra za čišćenje crijeva, čak i kada ste imali teži ručak.

Za doručak: Ujutro tijelo nema dovoljno vode. Pošto tikvice imaju snažno diuretičko dejstvo, mogu dovesti do dehidratacije organizma.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

7. Paradajz
Za doručak: Organske kiseline pronađene u paradajzu, olakšavaju digestivne procese i regulišu funkcije stomaka i pankreasa.

Za večeru: Velike količine oksalne kiseline imaju negativan efekat na vodeno-slani metabolizam, pa konzumiranje paradajza za večeru može izazvati oticanje.

8. Krompir
Za doručak: Skrob iz krompira smanjuje nivo holesterola u krvi. Takođe je bogat mineralima koji su potrebni tijelu.

Za ručak i večeru: Krompir ima 2-3 puta više kalorija nego ostalo povrće, pa nemojte jesti velike količine krompira za večeru.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

9. Banane
Za ručak: Banane su bogate visokim brojem vlakana, što je odlično za poboljšanje varenja i smanjenje gorušice.

Za večeru: Konzumiranje banana za večeru može poremetiti rad digestivnog sistema, što može dovesti do proizvodnje sluzi.

10. Jabuke
Za doručak: Pektin, koji se nalazi u ljusci jabuke, pomaže u radu crijeva i uklanja kancerogene materije.

Za večeru: Jabuke povećavaju stomačnu kiselinu, što dovodi do neprijatnog osjećaja u stomaku. Takođe, pektin se teško vari, pogotovo tokom noći.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

11. Sir
Rano ujutru: Kada se jede u određenim količinama, sir može da smanji nadutost i povećanje težine.

Za večeru: Sir se teško vari, pa ako se jede kasno uveče to može dovesti do lošeg varenja.

12. Šećer
Za doručak: Kalorije šećera je mnogo lakše svariti, ako jedete slatko za doručak.

Za večeru: Šećer iritira digestivni trakt i dovodi do povećanja poremećaja u spavanju. Previše šećera takođe dovodi i do povećanja kilograma.

13. Riža
Za ručak: Riža je bogata ugljenim hidratima, pa će vam dati dovoljno energije za cijeli dan.

Za večeru: Riža podstiče gojenje.

Izvor: Life content

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.