Ovo su znaci ranog ulaska u menopauzu

by | 15 Marta, 2015

Menopauza je neprijatna promjena kroz koju prolaze žene oko pedesete godine starosti. Međutim, u rijetkim slučajevima žene ulaze i ranije u menopauzu, prije 40. godine, a to donosi velike promjene u svakodnevnom životu.

menopause

Ulazak u menopauzu znači fizičke i psihičke promjene, a većina žena se suočava sa simptomima kao što su noćno znojenje, nesanica i promjene raspoloženja. Ljekari smatraju je normalno vrijeme za ulazak u menopauzu između 45. i 55. godine života, s tim da je prosjek kada se najviše žena susreće s prvim simptomima upravo 51. godina.

Jedan manji dio žena u menopauzu ulazi dosta ranije, i prije 40. godine. U nekim veoma rijetkim slučajevima menopauza se može dogoditi i ženama prije tridesete godine života. Nekad je ova rana promjena izazvana nekim zdravstvenim stanjima, a ponekad se bez poznavanja pravih uzroka jednostavno dogodi da jajnici izgube svoju primarnu funkciju.

Zbog čega žene ranije ulaze u menopauzu?

Neki od razloga za brži ulazak u menopauzu su autoimune bolesti, kao što su hipotiroidizam, Kronova bolest, eritematozni lupus i reumatoidni artritis. Oko 10 do 30 odsto žena s ovim stanjima ulaze u raniju menopauzu. Neka genetička nasljeđa takođe mogu imati uticaja. Pet do 30 odsto žena s galaktozemijom, odnosno nasljednim manjkom enzima koji pretvaraju galaktozu u glukozu, ulaze ranije u menopauzu. Često se ulazak u ranu menopauzu dešava kod teških oboljenja kao što je karcinom jajnika.

Simptomi ranije menopauze

Među prvim simptomima koje ćete primijetiti svakako su izostanci menstruacije i neredovni ciklusi, promjene raspoloženja i iznenadno znojenje poznato pod nazivom valung. To su prvi znaci da su jajnici počeli da proizvode manje estrogena.

Mogu se javiti i problemi s inkontinencijom, suhoćom vagine, kože, očiju i usta, variranje tjelesne težine, bolovi u zglobovima ili lupanje srca, vrtoglavica, promjene u ukusu i mirisu, povlačenje desni, probavne smetnje i napadi panike. Kada jajnici počnu da gube svoju funkciju i počne razdoblje menopauze, ne postoji lijek kojim bi se stanje preokrenulo, ali nema ni potrebe.

Nedavna istraživanja pokazala su da menopauza, koja označava kraj reproduktivnog razdoblja žena, nije određena samo godinama, već je izlaganje pojedinim hemikalijama i štetnim materijama takođe može ubrzati. Dr. Amber Kuper sa Univeziteta u Vašingtonu smatra da pojedine hemikalije mogu da ubrzaju ulazak u menopauzu čak četiri godine. Savjetuje se izbjegavanje kozmetičkih proizvoda koji sadržavaju ftalate i korištenje kozmetike na prirodnoj bazi i one koja ne sadržava različite vrste pesticida. Takođe, treba izbjegavati kupovinu hrane upakovane u plastičnim ambalažama.

Izvor: Life content

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.