
Mitovi o kosi: Vrijeme je da prestanete vjerovati u ove zablude
Mitovi o kosi su se toliko ukorijenili u svakodnevne razgovore da ih mnoge osobe i ne preispituju. Prenose se s generacije na generaciju, često pot...
Tražite savjete za regeneraciju oštećene kose? Saznajte kako vratiti sjaj, mekoću i zdravlje vašim vlasima prirodnim putem.
Da li vam je kosa suha, lomljiva i beživotna? Hemijska oštećenja od farbanja, izbjeljivanja ili peglanja mogu narušiti zdravlje kose, ali postoje efikasni načini da je obnovite kod kuće.
U ovom članku saznajte kako prepoznati hemijsko oštećenje kose i otkrijte najbolje prirodne i profesionalne savjete za regeneraciju vlasišta i vraćanje sjaja, elastičnosti i mekoće.
Ako primijetite jedan ili više sljedećih simptoma, vaša kosa je vjerovatno oštećena:
Pojačano opadanje ili stanjivanje kose.
Suha, gruba i krhka tekstura.
Nedostatak vlažnosti i elastičnosti.
Kosa se lako lomi, pojavljuju se ispucali vrhovi.
Teško raščešljavanje i zamršeni čvorovi nakon pranja.
Svrab i iritacija vlasišta.
Beživotan izgled bez prirodnog sjaja.
Kosa puca kada je mokra – mogući znak manjka proteina.
Šampon bez sulfata nježno čisti kosu bez isušivanja i iritacija. Idealno je rješenje za osjetljivo vlasište i oštećenu kosu, naročito nakon farbanja. Ovakvi šamponi čuvaju boju, smanjuju opadanje i pomažu u obnovi vlasi.
Birajte formule koje sadrže keratin, biotin, kokosovo ili jojobino ulje. Prilagodite učestalost pranja vašem tipu kose – kovrdžava kosa zahtijeva rjeđe pranje (npr. jednom sedmično), dok ravna i tanka kosa može zahtijevati češće pranje.
Poslije svakog pranja koristite regenerator s hranjivim uljima poput arganovog, kokosovog ili maslinovog ulja. Nanesite ga na donju polovinu dužine kose, izbjegavajući tjeme. Cilj je nahraniti oštećene dijelove i olakšati raščešljavanje.
Keratinski proizvodi jačaju strukturu vlasi i obnavljaju oštećene dijelove. Međutim, nemojte pretjerivati – koristite ih 1–2 puta mjesečno kako biste izbjegli isušivanje i lomljenje.
Prirodna ulja (maslinovo, arganovo, bademovo, kokosovo) zagrijana na blagoj temperaturi dubinski hrane kosu i zapečaćuju kutikulu. Tretmani toplim uljima:
Jačaju kosu.
Smanjuju suhoću i pucanje.
Vraćaju sjaj i elastičnost.
Potiču cirkulaciju u vlasištu.
Birajte hladno cijeđena ulja bez sintetičkih dodataka.
Leave-in regeneratori sadrže vodu i lagane hidratantne sastojke. Odlični su za:
Omekšavanje kose.
Sprečavanje pucanja vrhova.
Ukroćivanje frizza.
Zaštitu od vanjskih utjecaja.
Maske za kosu su intenzivnije od običnih regeneratora i pružaju dubinsku njegu. Potražite maske s prirodnim sastojcima posebno formulirane za suvu i farbanu kosu. Efekti uključuju:
Hidraciju.
Obnavljanje vlasi.
Sjaj i volumen.
Podsticanje rasta kose.
Obnova kose nije trenutan proces – budite strpljivi. Redovno koristite tretmane i ne očekujte rezultate preko noći, posebno ako je kosa pretrpjela veliko oštećenje.
Uvijek nanesite sprej ili serum za zaštitu od toplote prije feniranja, peglanja ili uvijanja. Toplota slabi strukturu vlasi i dovodi do pucanja.
Postavite nižu temperaturu na fenu ili peglama, naročito ako imate tanku kosu. Za grubu kosu, takođe se preporučuju niže temperature. Razmislite o sušenju na zraku kad god je moguće.
Ograničite upotrebu agresivnih boja, blanševa i trajnih preparata. Umjesto toga, koristite prirodnije alternative ili proizvode bez sulfata i parabena. Nakon kupanja u bazenu, obavezno operite kosu zbog hlorisanog utjecaja.
UV zrake oštećuju kutikulu kose, naročito kod svijetle i blajhane kose. Simptomi oštećenja uključuju:
Izblijedjelu boju.
Pucanje vrhova.
Suhoću i lomljivost.
Koristite proizvode sa SPF zaštitom za kosu i nosite šešir kada ste na suncu.
Mokra kosa je osjetljivija – nemojte je češljati dok se ne prosuši. Koristite proizvode za vlažnu kosu poput leave-in regeneratora i laganih sprejeva.
Ishrana bogata proteinima, vitaminima, mineralima (željezo, cink, selen) i zdravim mastima doprinosi zdravlju kose. Unosite dovoljno voća, povrća i cjelovitih žitarica.
Hidratacija tijela je ključ za rast i zdravlje kose. Voda pomaže apsorpciji nutrijenata i sprječava perutanje vlasišta.
Preporučuje se šišanje svakih 6–8 sedmica kako bi se spriječilo širenje oštećenja i kosa ostala zdrava i uredna.
Hemijski oštećena kosa se može obnoviti, ali zahtijeva redovnu njegu, strpljenje i pravilne proizvode. Koristite prirodne tretmane, izbjegavajte agresivne preparate i štetne navike. Uloženi trud će vam se višestruko isplatiti – vaša kosa će ponovno biti zdrava, sjajna i otporna.
Cristalov/iStock/Getty Images Plus