
Korejski Hush Cut zahtijeva vještog frizera, ali rezultati su zaista očaravajući
Sve o popularnoj korejskoj frizuri - korejski "Hush Cut" sa suptilnim slojevima koja osvaja svijet. Ne morate živjeti u Južnoj Koreji da biste zn...
Opadanje kose u proljeće je problem s kojim se susreće sve veći broj žena, bez obzira na dob ili stil života.
Ako se na četki, jastuku ili u tušu primjećuje sve više kose, to ne mora odmah biti razlog za paniku. Svaka osoba dnevno izgubi između 50 i 80 dlaka, što je potpuno normalno. Međutim, ako opadanje postane izraženije i traje duže vrijeme, potrebno je obratiti pažnju na moguće uzroke.
Kosa raste u tri faze – rast, prelaz i mirovanje. Kada se ovaj ciklus poremeti zbog unutrašnjih ili vanjskih faktora, dolazi do pojačanog opadanja.
Opadanje kose uzrokovano stresom
Stres je jedan od najčešćih okidača pojačanog opadanja kose. Dugotrajan stres remeti rad hormona i može dovesti do faze u kojoj više dlačica odjednom prelazi u mirovanje, što uzrokuje nagli gubitak kose nekoliko sedmica kasnije. Iako je ova pojava obično privremena, važno je pronaći načine za smanjenje stresa kako bi se ciklus rasta kose stabilizirao.
Hormonsko opadanje kose
Hormonski disbalans može imati snažan utjecaj na gustoću i zdravlje kose. Estrogen, hormon koji potiče rast kose, često opada tokom menopauze, nakon porođaja ili kod žena s poremećajem rada štitnjače ili sindromom policističnih jajnika. Također, promjene u kontracepciji mogu izazvati reakciju u folikulima kose.
Postporođajno opadanje kose
Tokom trudnoće, zahvaljujući povišenom nivou estrogena, kosa izgleda gušće i zdravije. No nakon porođaja, kako se hormoni vraćaju u ravnotežu, dolazi do pojačanog opadanja. Ova pojava je prirodna i prolazna te se najčešće stabilizira nakon tri do šest mjeseci.
Opadanje kose zbog nedostatka nutrijenata
Nedostatak ključnih vitamina i minerala, kao što su željezo, cink, vitamin D i proteini, direktno utječe na zdravlje kose. Osobe koje su na restriktivnim dijetama, ne konzumiraju dovoljno proteina ili imaju lošu apsorpciju nutrijenata, često primjećuju pojačano opadanje. Krvna slika i savjet nutricioniste mogu pomoći u otkrivanju i rješavanju ovog problema.
Sezonsko opadanje kose
Promjene godišnjih doba, posebno u proljeće i jesen, mogu privremeno utjecati na ciklus rasta kose. Iako razlog nije u potpunosti poznat, vjeruje se da promjene u temperaturi, sunčevoj svjetlosti i ishrani imaju određenu ulogu. Sezonsko opadanje kose obično se povlači samo od sebe.
Opadanje kose usljed lijekova
Određeni lijekovi, uključujući antidepresive, lijekove za visok pritisak, hormone i tretmane za akne, mogu izazvati gubitak kose. Ako opadanje počne ubrzo nakon početka nove terapije, preporučuje se konzultacija s ljekarom radi eventualne prilagodbe terapije.
Utjecaj njege tjemena na opadanje kose
Zdravo tjeme je osnova zdrave kose. Nakupljanje ostataka proizvoda, mrtvih ćelija i sebuma može začepiti folikule i spriječiti normalan rast kose. Redovno pranje blagim šamponom, eksfolijacija i upotreba tretmana za njegu tjemena mogu znatno poboljšati uslove za rast kose.
Prvi korak je identifikacija uzroka. Ako je riječ o stresu, ishrani ili lošoj njezi – promjena navika može donijeti brze rezultate. Preporučuje se:
Unos dovoljno proteina i željeza kroz prehranu
Dnevna masaža tjemena radi poticanja cirkulacije
Uporaba proizvoda koji hrane i jačaju korijen kose
Izbjegavanje preuske frizure i agresivnih tretmana
Smanjenje izlaganja toploti i hemijskim preparatima
Konsultacija sa dermatologom u slučaju sumnje na hormonski ili medicinski uzrok
@dermatologysurgeon As a dermatologist with hair loss, these hair growth tips helped me regrow my thinning hair. #hairgrowthjourney #hairgrowthtips #foryoupage #greenscreen ♬ original sound – Dr. Neera, Skin Surgeon
Ako kosa opada u pramenovima, ako se pojavljuju vidljive ćelave površine ili ako je opadanje praćeno svrabom, crvenilom ili bolovima na tjemenu, potrebno je obratiti se dermatologu ili trihologu. Rana dijagnoza povećava šansu za oporavak kose.
Opadanje kose može biti uznemirujuće, ali u većini slučajeva rješenje postoji. Pravilna njega, pažnja prema tijelu i pravovremeni savjeti stručnjaka mogu napraviti veliku razliku.
Evgeniya Markina/Getty Images Plus