Nitni lifting ili nitno armiranje? Ključne razlike i kome koji tretman bolje odgovara

by | 07.05.2025
Nitni lifting ili nitno armiranje? Ključne razlike i kome koji tretman bolje odgovara

Kako funkcioniše nitni lifting? Koje niti koristiti? Sve što trebate znati o ovom estetskom tretmanu bez skalpela.

Jedno od najznačajnijih dostignuća u savremenoj estetskoj medicini je implantacija niti. I ne čudi — ovaj tretman omogućava brzu i sigurnu korekciju lica i tijela bez operacije i opće anestezije. No, važno je znati da nitne metode nisu sve iste – razlikuju se po namjeni i efektu koji postižu.

Očuvanje zdravlja i mladosti kože: cilj svake anti-age terapije

Glavni zadatak dermatologa i estetskog ljekara jeste da očuva zdravlje i mladolik izgled kože te prevenira znakove hromostarenja (hormonsko i biološko starenje). U savremenom pristupu korekciji starenja koriste se različiti tretmani – injekcioni, aparativni i nitni.

Izbor metode je individualan i zavisi od zdravstvenog stanja, izraženosti promjena na koži i želja samog pacijenta. Kada su promjene izraženije, pravi se detaljan plan tretmana u više faza.

Aptos nitne metode i sastav niti

Dva osnovna cilja nitne korekcije su:

  • Lifting (podizanje) — pomjeranje i fiksiranje opuštenih tkiva.

  • Armiranje (ojačavanje) — formiranje potporne mreže za stabilizaciju tkiva.

Zahvaljujući Aptos nitima, moguće je postići višestruke efekte: zatezanje kože, fiksacija, jačanje struktura, te poboljšanje kvaliteta kože. Ključni sastojak ovih niti je polimliječna kiselina, koja pozitivno utiče na boju, čvrstoću i elastičnost kože.

Niti su dizajnirane tako da se prirodno razgrade u tijelu, bez izazivanja fibroze. Tokom vremena u koži se formira vlastiti kolagen i elastin, što osigurava dugotrajan efekat liftinga. Niti se postepeno apsorbuju i eliminišu iz organizma bez štetnih posljedica.

Visage Namica — inovacija iz Aptos laboratorije

Jedna od najnovijih inovacija su Visage Namica niti, koje sadrže hijaluronsku kiselinu. Zahvaljujući ovoj tehnologiji, nakon implantacije dolazi do postepenog oslobađanja hijalurona, što osim liftinga pruža i efekat biorevitalizacije kože. Pacijenti su izuzetno zadovoljni ovim dvostrukim učinkom.

Kada je vrijeme za nitni lifting?

Prvi znaci koji pacijente motiviraju na posjetu kozmetologu obično su:

  • Promjena oblika lica

  • Gubitak jasne konture

  • Pojava opuštenosti (tzv. “buldoga lica”)

Ovo su simptomi prvog stepena gravitacijskog ptoza – spuštanja tkiva pod utjecajem sile teže.

Već nakon 25. godine počinje pad proizvodnje kolagena i elastina, što utiče ne samo na elastičnost kože, već i na potporne strukture koje drže masne jastučiće lica. Čak i blago pomjeranje ovih jastučića može poremetiti limfnu i krvnu cirkulaciju, što dovodi do jutarnjih otoka koji se tokom dana povuku.

Kod ovakvih pojava, Aptos nitni lifting je idealan jer vraća tkiva u njihovu prirodnu poziciju bez oštećenja i sa minimalnim periodom oporavka. Rezultati uključuju:

  • Smanjenje jutarnje otečenosti

  • Jasniji oval lica

  • Ublažavanje nazolabijalnih bora

Aptos metode su učinkovite za sve stepenove ptoza – od blagih do umjerenih i izraženih, kao i za prevenciju ranih znakova starenja.

Prevencija starenja: Armiranje kao oslonac za mladost

Za sprečavanje spuštanja tkiva koristi se armiranje, kojim se formira dodatni kolagenski “kostur”. On pomaže prirodnim ligamentima da se odupru gravitaciji i spriječi pojavu bora i gubitka konture lica.

Pravi lifting – koji podiže i drži tkiva u novom položaju – moguće je postići isključivo Aptos nitima ili hirurškim liftingom kod estetskog hirurga.

Važne napomene o proceduri implantacije niti

Najbolji rezultati postižu se kod osoba između 30 i 50 godina. Prije tretmana može biti potrebna priprema:

  • Botulinoterapija (za opuštanje mišića i bolji učinak niti)

  • Injekcije lipolitika (za otklanjanje viška masnoće u donjoj trećini lica)

Nitni lifting: Kako izgleda tretman?

  • Traje do 60 minuta

  • Radi se pod lokalnom anestezijom

  • Ljekar vrši preciznu markaciju na licu

  • Niti se uvode putem tankih kanila, čime se izbjegava povreda krvnih sudova i živaca

Za lifting se koriste duže niti s kukicama, dok se za armiranje postavlja više kraćih i tanjih niti. Svaki slučaj zahtijeva individualni pristup, često kombinaciju različitih vrsta niti i metoda.

Brz oporavak i visoka učinkovitost

Zahvaljujući minimalnoj invazivnosti, pacijenti se brzo vraćaju svakodnevnim aktivnostima. Nitni lifting i armiranje predstavljaju savremeno rješenje za one koji žele pomladiti lice bez hirurškog zahvata i sa očuvanom prirodnošću izraza.

ljepotaizdravlje.ba

Sofia Zhuravets/iStock/Getty Images Plus