Urasle dlačice su čest problem ljeti – kako ih ukloniti i spriječiti?

by | 14 Jula, 2023

Urasle dlačice mogu izgledati vrlo slično prištićima, iako su obično manje i crvenije

Urasle dlake čest su problem s kojim se susreću mnogi ljudi. Javljaju se kada se folikuli dlake začepe mrtvim stanicama kože, uljem ili prljavštinom, a dlake ponovo izrastu u kožu umjesto iz nje. To može uzrokovati crvenilo, oticanje, pa čak i infekcije. U nastavku vam donosimo zašto dolazi do urastanja dlačica i kako ih ukloniti.

Urasle dlake su izbočine koje nastaju na koži kada normalna dlaka sama izraste. Manifestiraju se kao kvržice, poznate kao pseudofolikulitis barbae. Mogu bolno svrbjeti, a ponekad se čak i ispune gnojem. Veća je vjerovatnost da ćete patiti s njima ako imate grubu, kovrčavu kosu jer postoji veća vjerovatnost da će ponovno urasti u kožu zbog zakrivljenog oblika folikula iz kojeg izrasta.

Zašto dobivamo urasle dlake?

Stanje kože je važno kada je riječ o uraslim dlačicama. Folikularni otvor može postati začepljen nakupljanjem stanica kože, koje zatim zarobe dlaku, ometajući njen prirodni napreduju iz kože. Dlaka probija stijenku folikula rastući u okolnu kožu. Još jedan od glavnih uzroka je uklanjanje dlačica. Urasle dlačice nastale depilacijom ili brijanjem javljaju se kada se dlačice odrežu ispod gornjeg sloja kože, a kako ponovno izrastu, zarobe se ispod i ne mogu prodrijeti natrag kroz epidermu.

Urasle dlake mogu izgledati vrlo slično prištićima, iako su obično manje i crvenije, a ako bolje pogledate, možda ćete moći vidjeti dlake kroz kožu. Općenito, ovo su uobičajeni znakovi da imate uraslu dlaku:

  • Iritacija kože
  • Mala podignuta kvrga s kosom u sredini
  • Bol
  • Promjena boje (crvena, smeđa ili ljubičasta)
  • Svrbež

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli H.F.L (@hannahfaithlord)

Kako ukloniti i spriječiti urasle dlake?

Najbolji način da spriječite nastanak urasle dlake je izbjegavanje brijanja. No, ako više volite osjećaj obrijane kože, postoje koraci koje možete poduzeti kako biste pokušali ograničiti vjerovatnost stvaranja uraslih dlaka.

Uvijek se brijte u smjeru rasta dlačica koristeći mazivi proizvod za brijanje. I uvijek isperite svoju oštricu između poteza. Također, redovino mijenjajte svoju oštricu. Zapravo, stručnjaci predlažu promjenu oštrica svakih deset brijanja.

Pokušajte se prebaciti na sapun za brijanje. Pjene za brijanje sadrže različite kemijske tvari za pjenjenje i plinove koji izbacuju proizvod iz limenke, što često može pridonijeti nadraženoj, suhoj koži nakon brijanja. Sapun za brijanje osmišljen je kako bi pružio zaštitnu barijeru između kože i oštrice britve, stvarajući manje trenja, što može pridonijeti opeklinama ili neravninama i uraslim dlačicama. Sastojci u sapunima za brijanje hidratiziraju i umiruju čisto obrijanu kožu i stvaraju svjetliju, kremastiju pjenu s više hidratantnih svojstava.

Kako prirodnim putem i bezbolno ukloniti neželjene dlačice?

Nježno napravite piling između uklanjanja dlačica. To pomaže osigurati da je koža čista i da dlake mogu rasti u pravom smjeru. Nježnim ribanjem uklanja se gornji sloj kože i dlake mogu prodrijeti na površinu. Ako niste oduševljeni korištenjem pilinga koji može biti vrlo oštar za osjetljivu kožu, posebno za bikini zonu, dermatolozi preporučuju sredstvo za čišćenje ili tonik sa salicilnom kiselinom.

Nakon uklanjanja dlačica, nanesite hidratantnu kremu koja umiruje kožu. Nanošenje hidratantne kreme sa sastojcima za hlađenje, kao što je aloja, osigurava da koža ostane nahranjena i podatna.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli kira (@kiraship)

Osim što sprječava urastanje dlačica, piling može pomoći u deblokiranju folikula tako da se dlačica može slobodno osloboditi, međutim, ako nakon svih preventivnih metoda i dalje pronađete uraslu dlačicu, nemojte je stiskati. Dlačice vrlo blizu površine mogu se izvući sterilnom iglom ili pincetom, ali ako je dlaka duboko u koži, nemojte kopati. Može dovesti do folikulitisa, kada se pora upali i inficira.

 

ljepotaizdravlje.ba

iStock via Getty / Instagram

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.