Učesnici

Ermina Minja Tahirović

Ermina Minja Tahirović jedna je od vodećih autoriteta u BiH na području prirodne prehrane i zdravlja.Zvanje učiteljice makrobiotike stekla je kroz Akademiju življenja na Ustanovi Makronova Zagreb, Hrvatska.Prva znanja makrobiotike stekla je kod Zlatka i Jadranke Boban Pejić , Vesne Ljubičić te drugih renomiranih stručnjaka za to područje. U Sarajevu, BiH organizira Školu kuhanja za djecu i odrasle „Familija Makrobiotika“ posvećenu promjeni pristupa ishrani djece u BiH i šire. Konstantno radi na kreiranju i realizaciji primjene prirodnog i zdravog jelovnika u dječijim vrtićima, osnovnim i srednjim školama. Zajedno sa kolegama iz Hrvatske, Crne Gore i Srbije radi na stvaranju Balkanskog projekta promjene pristupa ishrani djece u školama i vrtićima. Voditeljica je televizijske serije „Kuhajmo zdravo“ na FACE TV ,često surađuje s domaćim i stranim medijima u emisijama o ishrani i zdravlju. U projektu vodeće svjetske kompanije DM, „Živjeti zdravo“ angažirana je da održi predavanja na temu zdrave prehrane u svim većim gradovima u BiH. U svom radu često povezuje osobno životno iskustvo sa teškom bolešću i znanje o makrobiotici, posebno u radu sa djecom i edukaciji roditelja. Svoje znanje iz oblasti prirodne i zdrave ishrane djece i odraslih stalno usavršava na seminarima, kongresima i radionicama vodećih institucija o ishrani i zdravlju u inostranstvu.

 

Aleksandar Hršum

Aleksandar Hršum, novinar/urednik www.pink.co.ba i prof.Komparativne književnosti/diplomirani modni novinar akademije St.Martin Velika Britanija U periodu od 1988-1991.godine volonter u programu Televizije Sarajevo /SA-3/; radio u Programu za djecu sa urednicom Vesnom Andree-Zaimović,kao i paralelni rad u programu za najmlađe Radio Sarajeva. 1992-2004-angažovan kao novinar urednik u jednom od tri javna servisa BiH /Radio televizija Republike Srpske/Radio na poslovima urednika Jutarnjeg programa, novinarski potpisivao priloge za IPP, autor tridesetak emisija «U prvom licu» gdje su sagovornici ljudi različitih profila. U navedenom vremenskom periodu novinarski pristupao Pozorišnim fesivalima o kojima je kroz polusatne emisije informisao gledaoce. Učesnik programa VOICE OF AMERICA –istraživačko novinarstvo 2008.godina 2002.godine-pokreće autorsku emisiju Omladinski forum koja po TV izražaju odgovara talk show programu i jedini je projekat koji se radi «uživo» na medijskom nebu BiH 2004. godine u septembru prihvata ponudu TV PINK BH gdje prenosi autorsku emisiju Omladinski forum sa izmijenjenim nazivom u Zabranjeni forum. Dobotnik prioznanja Asocijacije neovisnih TV kuća Evrope ....za autorski pečat u talk show programu ZABRANJENI FORUM Brisel 2008.godine

Sanda Mešinović

Sanda Mešinović rođena je 6. aprila 1980. godine u Banjaluci. Trenutno je direktorica marketinga na Radio-televiziji Republike Srpske. Diplomirala je demografiju na Prirodno-matematičkom fakultetu u Banjaluci 2006. godine, a zvanje diplomirane trenerice stekla je 2004. godine na smjeru Fitnes i rad sa ženskom populacijom Centra za sport u Banjaluci. Višestruka je prvakinja BiH u jazz danceu, u kategorijama solo, male i velike formacije. Od 2003. godine radi kao fitnes trenerica, isključivo sa ženskom populacijom, i to grupne i individualne programe. Osnivačica je Kluba S-fitnes, koji pruža podršku i edukaciju ženama u domenu rekreacije. Vrši edukaciju o zdravoj ishrani u Školi zdrave ishrane i učestvuje u grupnoj podršci kroz edukaciju i vježbanje za kontrolu težine. Učesnica je brojnih projekata koji za cilj imaju podizanje svijesti o potrebi zdravog načina života i rekreativnog vježbanja. Redovna je podrška Udruženju žena oboljelih od raka dojke “Iskra”, a 2009. godine bila je učesnica kampanje Šetnja za život. Bavila se kondicionim treningom u PK City Jazz, predavačica je i konsultantkinja u kompaniji Herbalife u sferi zdrave i izbalansirane ishrane. Pokrenula je “Fit kamp” – aktivnost usmjerenu ka zdravom načinu života, edukaciji o ishrani, rekreativnom vježbanju, psihološkom savjetovanju i individualnoj brizi kroz programe transformacije. Jogi, komunikatorka, adrenalinska zavisnica, ljubiteljka plesa, muzike i putovanja, ali prije svega zaljubljenica u zdrav i kvalitetan način života. Traga za unutrašnjim balansom i bori se za poboljšanje opšteg zdravlja žena u BiH.

Melika Klančević

Rođena je u Sarajevu, gdje je završila osnovnu školu, Gimnaziju i Medicinski fakultet. Specijalizirala je radiologiju i na Klinici za radiologiju KCU Sarajevo stekla zvanje specijalistkinje radiolologinje, a nedugo zatim i supspecijalističko zvanje ultrasoničarke. Jedna je od osoba koje su osnovale ultrazvučnu dijagnostiku u BiH. Magistrirala je i doktorirala na Medicinskom fakultetu u Sarajevu i stekla zvanje docentkinje, te predavačice predmeta Radiologija u Sarajevu i Tuzli, gdje je obnašala dužnost šefice Katedre za radiologiju. Autorka je brojnih stručnih i naučnih radova kao i poglavlja u četiri knjige. Učesnica je brojnih simpozijuma i kongresa s međunarodnim učešćem, predavačica na Bazičnoj školi ultrazvuka abdomena i u Evropskoj školi onkologije. Članica je Udruženja radiologa BiH, Evropskog udruženja radiologa, Udruženja ultrasoničara BiH te predsjednica Senološkog društva BiH.

Taib Delić

Rođen 1967. godine u Sarajevu. Diplomirao na Medicinskom fakultetu u Sarajevu 1991. godine, s prosječnom ocjenom 9,18, gdje se i zapošljava iste godine. Od 1992. zaposlen u ZZZZ radnika MUP-a. Specijalistički ispit iz ginekologije i akušerstva polaže 1998. godine na Ginekološko-akušerskoj klinici u Sarajevu. Od 2008. godine radi kao specijalista ginekolog i direktor Poliklinike "Sunce Agram" u Sarajevu. U saradnji s profesorom dr Brankom Stanimirovićem (GAK "Narodni front" Beograd), 2009. godine na Polikliniku "Sunce Agram" uvodi primjenu metode laserskog liječenja premalignih promjena na grliću materice. U aprilu 2010. dodijeljeno mu je počasno zvanje primarijusa. Autor je stručnih radova prezentovanih na domaćim i stranim kongresima. Objavljuje redovne kolumne u magazinima "Azra" i "Roditelj". Predsjednik je Zdravstvene komisije Olimpijskog komiteta BiH.

Olivera Dodig

Olivera Dodig je rođena u Sarajevu, gdje je završila osnovnu školu i gimnaziju, kao i studije novinarstva pri Fakultetu političkih nauka, te je stekla zvanje diplomirane novinarke. Radila je na Radiju Sarajevo 202 i Radio-televiziji Sarajevo kao spikerka i voditeljka, potom na RTV BiH, a poslije transformacije u Javni servis, kao urednica Kontakt programa na Radiju Federacije BiH, gdje pokreće više značajnih projekata. Prva je na elektronske medije uvela stalne emisije o civilnom društvu. Autorka je i emisije "Svijet žene". U istom periodu pripremila je i oko dvjesto emisija o zdravlju. Sa radija prelazi na FTV, gdje radi kao urednica tada jako uspješnog projekta "Dobro jutro", kao i pojedinih specijalnih projekata. Od 2009. radi u sektoru Dokumentarno-savremenog programa BHT1, gdje pokreće i još uvijek uređuje i vodi autorsku emisiju o zdravlju "Putevi zdravlja". Godine 2012. postavljena je za urednicu Programske sheme BHT1, a iste godine počinje obavljati i poslove direktorice BHT1. Na tom mjestu je i danas. Dobitnica je nagrade za intervju godine 2002. i priznanja za promicanje civilnog društva, turističkih i eko vrednota, kao i drugih plaketa i pohvala. Učesnica je mnogobrojnih okruglih stolova o statusu žene i gender tematici. Socijalno i gender osviještena, zalaže se za dobrobit životinja.

Nina Jurić

Nina Jurić, specijalistkinja kliničke citologije (Klinka "Sunce", Sarajevo), ovu značajnu oblast medicine specijalizirala je prije 14 godina u Zagrebu. Karijeru u medicini počela je 1993. godine na Zavodu za transfuziologiju BiH, gdje je radila do 1996. godine. Potom je, kao ljekarka na specijalizaciji, do 2002. godine radila u Kliničkoj bolnici Mostar. Od 1996. do 2000. godine bila je na specijalizaciji iz kliničke citologije u Zagrebu. Na Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu od 2002. do 2008. godine obavljala je funkciju šefice Odjela za citologiju Instituta za kliničku patologiju i citologiju, koji je njenim dolaskom po prvi put organizovan i radio u sklopu KCUS. Od septembra 2008. godine asistentica je na Fakultetu zdravstvenih studija Univerziteta u Sarajevu na predmetu Citodijagnostika. Prije šest godina dolazi u Polikliniku “Sunce” Koncerna Agram na mjesto šefice Odjela za citologiju. U toku specijalizacije, tri mjeseca provela je na stručnom usavršavanju u Londonu, Department of Histopathology – UCL Hospitals. Članica je Hrvatskog društva kliničkih citologa Hrvatskog liječničkog zbora i Sentološkog društva za prevenciju, otkrivanje i liječenje karcinoma dojke; članica je Udruženja hematologa i transfuziologa Federacije BiH. Dobitnica je priznanja za doprinos u razvoju Instituta za kliničku patologiju i citologiju Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (dodijeljenog povodom obilježavanja 110 godina osnivanja KCUS). Osim ovoga, važno je dodati i to da je Nina bila edukatorka u “Školi citologije”, koju farmaceutska kuća Roche organizuje već dvije godine, te da je edukatorka citoskrinera u organizaciji Federalnog Ministarstva zdravstva, UNFPA i Udruženja ginekologa i perinatologa. Nini je 2011. godine dodijeljena titula primarijusa.

Anes Pašić

Doktor Anes Pašić diplomirao je na Medicinskom fakultetu u Sarajevu 2001. godine, a od 2002. godine zaposlen je na Institutu za onkologiju Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu. Od 2009. godine specijalista je interne medicine, medicinski onkolog. U proteklih 10 godina bio je uključen u veći broj kliničkih istraživanja na Institutu. Edukovao se kako u zemlji tako i u inostranstvu. Boravio je na onkološkoj klinici AKH u Beču, na UCH u Londonu te završio GCP (kurseve u organizaciji Evropske škole onkologije). Autor je više radova na temu tretmana ginekoških tumora, što je fokus njegovog rada. Član je multidisciplinarnog konzilijuma za ginekološke tumore KCUS i naš nacionalni predstavnik u ENYGO (Evropskom udruženju mladih ginekoloških onkologa).

 

Ljiljana Kudra (Duletić)

Načelnica Službe za osiguranje kvaliteta Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH diplomirala 1977. i magistrirala 1988. godine na Farmaceutskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu. U periodu od 1977. do 1992. godine angažovana u zvanju asistenta i višeg asistenta na Katedri za kontrolu lijekova na Farmaceutskom fakultetu u Sarajevu. Nakon kratkog perioda rada u apoteci kao receptarius, od 2001. godine zaposlena kao stručna saradnica u fizičko-hemijskom laboratoriju i članica tima za osiguranje kvaliteta u Zavodu za kontrolu lijekova Federacije BiH u Sarajevu, a od 2006. do 2009. kao rukovodilac Odjeljenja za osiguranje kvaliteta. QA kontakt osoba OMCL BiH/ službene laboratorije za kontrolu lijekova BiH/ u Evropskoj mreži službenih laboratorija za kontrolu lijekova. Učestvuje u programu edukacije specijalista u oblasti farmacije. Podpredsjednica stručnog udruženja Federalne komore magistara farmacije.

Alisa Ćatić

Alisa Ćatić, magistrica farmacije, nakon dugogodišnjeg rada u struci odlučila je da svoje profesionalno usavršavanje nastavi u Njemačkoj, gdje je stekla zvanje sistemskog porodičnog savjetnika.Time je zaokružila niz svojih vještina i znanja, te svojim klijentima/pacijentima može da pruži adekvatnu psihološku pomoć i podršku. Alisa je i sertifikovana voditeljka autogenog treninga i psihološka savjetnica sertifikovana od strane njemačkog Društva psihologa. “Prelazak” iz farmacije u oblast psihologije, kaže, bio je logičan slijed događaja i ispunjavanje želje od prije oko 15 godina, kada je bila na početku studija, ali kada je farmacija prevagnula nad psihologijom. Rad u farmaciji (apotekama) obično je završavao tako što su pacijenti nerijetko tražili i neki vid utjehe ili savjeta, pa je ponekad taj odnos s njima izgledao kao psihološko savjetovanje. S druge strane, njen cilj bio je da na ove prostore donese nešto od terapeutske prakse koja se u svijetu primjenjuje više od osam decenija... Oblast autogenog treninga, naučno utemeljena metoda psihofizičke relaksacije, čiji primarni cilj jeste relaksacija i oslobađanje od stresa, te jačanje vlastitih samoizlječivih tjelesnih i duševnih snaga, ono je što želi popularizovati na našim prostorima. Alisa smatra da bi bilo veoma korisno kada bi ljekari ubuduće mogli preporučivati relaksacione tehnike kao jedan preventivni dio višedimenzionalne terapije i kod prevencije ili aktivne podrške kod nekih dijagnoza...

Snježana Radetić

Rodjena je 07.10.1960. u Banjaluci. Osnovnu školu i Gimnaziju je završila u rodnom gradu. Diplomirala na Medicinskom fakultetu u Banjaluci 1984.g. Od 1985.g stalno zaposlena u Domu zdravlja Laktaši kao ljekar u Službi hitne pomoći, te kao ljekar u terenskim ambulantama. 1998. završila specijalizaciju iz ginekologije i akušerstva na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Beogradu. Nastavila je da radi u Domu zdravlja kao ginekolog, potom u Zdravstvenoj ustanovi Medico-S ; gdje je i danas zaposlena. Uspješno je pohadjala brojne edukacije iz specijalističke djelatnosti -laparoskopija, kolposkopija, seminari, škole i kursevi iz oblasti 3D-4D UZ dijagnostike te problema infertiliteta.

Sabina Serdarević

Sabina Serdarević, specijalistkinja porodične medicine i supspecijalistkinja nutricionistkinja, u medicini je već više od dvije i po decenije, tačnije od 1988. godine, kada je diplomirala na Medicinskom fakultetu u Sarajevu. Prije 11 godina završila je specijalizaciju iz oblasti porodične/obiteljske medicine, a 2008. godine položila je supspecijalistički ispit pred komisijom Federalnog ministarstva zdravstva (supspecijalistički rad “Socijalno-medicinski značaj gojaznosti, mjere primarne i sekundarne prevencije i liječenje gojazonosti”). Iste godine Sabina stiče i titulu primarijusa. Početkom devedesetih radila je na projektu “Zdravlje za sve do 2000. godine” u Zavodu za zdravstvenu zaštitu Bosne i Hercegovine. Sredinom devedesetih, od 1994. do 1996. godine, radi u Zavodu za transfuziologiju Kliničkog centra u Inzbruku (Austrija), da bi se 1996. godine vratila u Sarajevo i zaposlila u JU Dom zdravlja Kantona Sarajevo. Već pet godina radi u Savjetovalištu za pravilnu ishranu i poremećaje ishrane u ovoj zdravstvenoj ustanovi, a posljednjih nekoliko godina je i saradnica jednog bosanskohercegovačkog gastronomskog magazina.

Jelena Joksimović

Jelena Joksimović, rođena 03.06.1982. godine u Banjaluci. Od prvog broja, februar 2008. urednica je bosanskohercegovačkog izdanja magazina Ljepota&Zdravlje. Blizanci sa Venerom u biku, odakle ljubav prema ljepoti. Završila medicinsku školu, što objašnjava dio o zdravlju. Osim toga, uređuje magazin Grazia a donedavno i Moja Beba. Nakon završenog fakulteta (smjer Odnosi s javnošću i menadžment komunikacije), počinje još više da uživa u poslu. Obožava homeopatiju, akupunkturu, ajurvedu i sve što je alternativno. Redovno prakticira yogu, šeta do obližnjeg brda Šehitluci sa partnerom i kujicom Lili, a u maju će im roda donijeti još jednog člana porodice. Od aprila 2002. do septembra 2007. godine radila je kao novinarka i urednica u dnevnim novinama „Nezavisne novine“, gdje je prošla vatreno krštenje od politike do estrade. Sport je jedina rubrika za koju nije pisala. Prije novinarstva radila je kao medicinska sestra u Hitnoj pomoći i odjelu za hematologiju. Instruktorica je Prve pomoći i Realističkog prikaza povreda i oboljenja kao aktivistica Crvenog krsta. Volontira u javnoj kuhinji kad god stigne. Ovisnica je o putovanjima, PR seminarima i svakodnevnom učenju.

MIRJANA MIKIĆ

Dr Mirjana Mikić završila je Medicinski fakultet u Banjaluci 2005. godine, da bi potom obavila jednogodišnju edukaciju iz oblasti porodične medicine na Queens University. Od 2008. godine stalno je zaposlena u Sektoru za kontrolu Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske. Unutar ovog sektora obavlja više poslova, kao što su kontrola bolničkih troškova i troškova liječenja van RS, osmišljavanje, organizovanje i davanje uputstava za kontrolisanje svih zdravstvenih ustanova s kojim Fond ima sklopljen Ugovor o pružanju i finansiranju zdravstvene zaštite. Učestvuje u analizama i revidiranju lista skupih lijekova koji se nabavljaju iz posebnih za to predviđenih sredstava i lijekova s pozitivne liste, kao i drugog ogradbenog i osteosintetskog materijala. Mirjana je i stalna članica Komisije za upućivanje na liječenje van RS, te koordinatorka projekta “Skrining kolorektalnog karcinoma u RS”, koji sprovode FZO RS i Ministarstvo zdravlja RS. Predsjednica je stručnog tima za uređivanje dokumentacije DRG, u sklopu sprovođenja projekta “Reforme u finansiranju bolničke zdravstvene zaštite u BiH” Ministarstva civilnih poslova BiH, konzorcijuma Empirica Gmbh i Karol consultinga. Trenerica je iz oblasti DRG vještina, zadužena za proces edukacije zdravstvenog kadra u svim bolnicama u RS, angažovana od strane Karol consultinga iz Zagreba. Članica je stručnog tima za kontrolu primjene novog modela finansiranja bolničke zdravstvene zaštite ispred FZO Republike Srpske, gdje pruža stručnu pomoć svim zdravstvenim ustanovama, razmatra njihove prigovore, daje prijedloge za njihovo rješavanje...

Selma Gaši

Selma Gaši, psihologinja i psihoterapeutkinja, prije sedam godina diplomirala je na Odsjeku za psihologiju na Filozofskom fakultetu u Sarajevu i stekla zvanje profesorice psihologije. Na istoj visokoškolskoj ustanovi 2006. godine stekla je zvanje diplomirane psihologinje. Njen akademski put po sticanju diplome nastavljen je na Institutu za edukaciju iz geštalt psihoterapije Malta (2011. godine stiče i zvanje geštalt terapeutkinja). Trenutno se u Savjetovalištu “Domino”, koje radi u saradnji s Hrvatskim udruženjem za bihevioralno-kognitivnu terapiju, obrazuje za ovu vrstu terapije. Selma posjeduje i certifikat Personal Business Skills Expert trainer. Članica je više stručnih tijela: Odbora za etička pitanja Društva psihologa Federacije BiH, EGAT-a (Evropska asocijacija za geštalt psihoterapiju) i EAP-a (Evropska asocijacija za psihoterapiju). Već sedam godina Selma na području psihoterapije radi s djecom, adolescentima i odraslima, i to kroz individualni rad, rad s parovima i porodicama te grupni rad. Osim toga, Selma je stručna saradnica za podršku svjedocima u procesima tužilaštava i sudova (djeca, adolescenti i odrasli), menadžerka ljudskih resursa u NVO sektoru, gdje je dosta aktivna. Bavi se i coachingom po kognitivno-bihevioralnim tehnikama – individualno, u paru i u grupama.

Novka Agić

Rođena 25. 12. 1949. u Rogatici. Ekonomski fakultet završila u Sarajevu 1974. godine, a ubrzo nakon toga (1976) prošla obuku za revizore u okviru IBRD-a u Velikoj Britaniji. Od 1981. godine dodatno se edukuje u oblasti zdravstva i počinje raditi u zdravstvenom sektoru. U istom smjeru nastavlja i poslije rata te stiče znanja iz oblasti menadžmenta u zdravstvu. Trenutno obavlja funkciju direktorice Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja. Takođe se angažuje kako bi se utemeljio i afirmisao nevladin sektor u BiH, te lobira kako bi se na nivou države donio zakon o NGO sektoru i stvorili uslovi za njegov neometan rad. Gaji humanistički odnos prema događajima i pojedincima, pa je u poratnom periodu učestvovala u radu više udruženja i pomagala im. Posebno prepoznaje probleme žena i djece u ratnim uslovima i uključuje se u rad ženskih udruženja, kojim i danas redovno pomaže. Profesionalno angažovana u zdravstvenom sektoru, tačnije u sistemu osiguranja, pomažući svakodnevno onima kojima je pomoć najpotrebnija. Posebno se interesuje za prava djece i zalaže se da sva djeca do 18 godina imaju pristup zdravstvenoj zaštiti bez obzira na to da li su u sistemu osiguranja ili ne. Putem medija ili institucija u kojima se o ovim pitanjima odlučuje pokušava uticati na to da država obezbijedi preduslove da djeca imaju pravo na potpunu zdravstvenu zaštitu. Objavila veći broj stručnih radova, učestvovala u više projekata, neke od njih je i vodila, a za svoj doprinos i angažman dobila nekoliko priznanja. Internacionalna liga humanista proglasila ju je internacionalnim humanistom 2005. godine.