Izložba “Lažni Oblaci” u Zemaljskom muzeju Bosne i Hercegovine

by | 4 Septembra, 2022

Izložba «Lažni Oblaci», kustosice Gabriele Mande Seith, umjetnički se bavi problemom zagađenja okoliša kako na lokalnom tako i na globalnom nivou i na taj način čini opipljivim njegov neuhvatljivi utjecaj na Zemlju i njene vrste.

U Zemaljskom muzeju Bosne i Hercegovine od 10. septembra do 20. oktobra 2022. izložena su djela bosanskohercegovačkih, regionalnih i međunarodnih umjetnika*ca. Otvorenje izložbe održaće se 9. septembra 2022. godine u 19:00 sati u prisustvu predstavnika EUNIC-a Sarajevo i Heinrich Böll Fondacije kao i umjetnicka*ica koji*e učestvuju u projektu, te brojnih projektnih partnera*ica.

Opsežan diskurzivni prateći program, koji se nudi uz izložbu u Zemaljskom muzeju BiH, propituje problematiku zagađenja okoliša kroz različite formate: filmske projekcije i panel diskusije u Kino Meeting Pointu i Urban Design Studiju Sarajevo, performativna predavanja, radionice za djecu i kustoska vođenja kroz Muzej i javni prostor. Kroz ove formate izložba «Lažni Oblaci» i njen prateći program omogućavaju umjetnosti da udruži snage s aktivističkim, naučnim i društveno-političkim pristupima kako bi učinili vidljivim i osporili ono, što razmišljanja usmjerena ka profitu obično umanjuju: oblaci koji truju okoliš i zamagljuju stvarnu sliku o svojoj toksičnoj prirodi.

«Lažni Oblaci» je projekat EUNIC* Sarajevo – Goethe-Instituta Bosne i Hercegovine, Austrijskog kulturnog foruma Sarajevo, Francuskog instituta Bosne i Hercegovine, Švedskog instituta, Ambasade Švedske i Ambasade Španije u Bosni i Hercegovini – i Delegacije Evropske unije u Bosni i Hercegoviniu saradnji saHeinrich Böll fondacijom u Sarajevu.

Izložba ističe slike «lažnih oblaka» koji dolaze na svijet u različitim oblicima, kao što su smog, industrijska kanalizacija ili mikroplastika. Dok nas ti lažni oblaci zavaravaju, umjetnost može da nam približi kako zagađenje okoliša šteti Zemlji i njenim vrstama. Poigravajući se sa ambivalentnom estetikom zagađenja, umjetnički radovi na izložbi uveličavaju ono što inače ostaje zanemareno isto koliko i rasvjetljavaju zabludu koju stvaraju lažni oblaci. Umjetnička djela razotkrivaju toksine u zraku, tlu i vodi, bave se pitanjem neobnovljive energije, skreću pažnju na ratove u kojima se koriste otrovi, suprotstavljaju protest protiv zagađenja u povijesti i sadašnjosti, ili otkrivaju mnoge načine širenja mikroplastike u okoliš. Na taj način umjetnička djela otkrivaju složenost zagađenja koje neumoljivo izbacuje ekosisteme iz ravnoteže.

Iako je zagađenje sveprisutno u našem svijetu, često izgleda previše apstraktno da bi se poistovijetili sa istim, a ipak se isto tako sistemski,  politički i ekonomski, ignoriše. Izložba naglašava različite oblike zagađenja životne sredine kako na lokalnom tako i na globalnom nivou, sa fokusom na poslijeratnu Bosnu i Hercegovinu. Ovdje su privatizacija teške industrije, urbana transformacija, nedostatak mjera Vlade zajedno sa neokolonijalnom eksploatacijom od strane međunarodnih investitora među glavnim uzrocima ekološkog nasilja unutar globalnog sistema eksploatacije.

 

Umjetnici*e na izložbi i pratećem programu:

Alma Suljević, Armin Ćosić, Böhler & Orendt, Danilo Kreso, Dušan Rodić, Edin Vejselović, Enes Žuljević, HeHe, Lala Raščić, Marianne Vlaschits, Matthias Böhler, Melih Sarıgöl, Mila Panić, Nina Softić i Adnan de Brother Softić, Regin Nut de Brother, Regin Miguel, Rodrigo Lebrun, Rosa Whiteley, Smirna Kulenović, Tanja Deman

 

* EUNIC — Nacionalni instituti za kulturu Europske unije — je europska mreža od 36 nacionalnih kulturnih instituta i organizacija iz svih država članica EU i povezanih zemalja.

ljepotaizdravlje.ba

PROMO

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.