Copenhagen plank: Vježba za bolju stabilnost i prevenciju povreda

by | 31.05.2025
Copenhagen plank: vježba za snažniji core, bolju stabilnost i prevenciju povreda

Kada se spomene Kopenhagen, mnogima će prvo pasti na pamet biciklističke staze i skandinavska kuhinja. Ali u svijetu fitnessa, “Copenhagen plank” je naziv za zahtjevnu varijaciju bočne izdržaje koja aktivira unutrašnju stranu bedara i bočne trbušne mišiće.

Ova statična vježba s težinom vlastitog tijela izvodi se tako da je gornja noga oslonjena na stabilnu površinu, dok donja noga ostaje u zraku ili lagano poduprta. Ova pozicija intenzivno angažuje mišiće unutrašnje strane butina, bočne trbušne mišiće, ali i gluteuse, doprinoseći stabilnosti cijelog tijela i prevenciji povreda.

Kako se pravilno izvodi Copenhagen plank

Za početak, postavite se u bočnu izdržaj poziciju i oslonite list gornje noge na stolicu, kauč ili klupu visine koljena. Oslonite se na podlakticu donje ruke i pritisnite gornju nogu o oslonac. Aktivirajte core, gluteuse i unutrašnju stranu butina kako biste podigli kukove i donju nogu s poda.

Tijelo treba biti u ravnoj liniji – od ramena do stopala. Za blažu verziju, ostavite donju nogu na podu. Za težu, oslonite zglob gornje noge umjesto lista. Zadržite ovu poziciju 10 do 30 sekundi pa se kontrolisano vratite na pod. Ponovite na drugoj strani.

Mišići koje angažuje Copenhagen plank:

  • unutrašnja strana bedara (aduktori)

  • bočni trbušni mišići (obliques)

  • poprečni trbušni mišići (transversus abdominis)

  • gluteus medius

  • rotatorna manžetna ramena

Zašto uvrstiti Copenhagen plank u svoju rutinu

Copenhagen plank jača tzv. prednji dijagonalni fascijalni lanac – sistem mišićno-fascijalnih veza koji povezuje aduktore i bočne trbušne mišiće. Ovaj “lanac” ključan je za rotaciju, stabilnost karlice i prenos snage između gornjeg i donjeg dijela tijela. Rezultat? Veća kontrola pokreta, bolje držanje i manji rizik od povreda.

Studije su pokazale da redovno izvođenje ove vježbe (posebno u kombinaciji s drugim sličnim pokretima) može značajno poboljšati stabilnost kukova. Uz to, jačanje dubokih mišića core-a i gluteusa omogućava veću kontrolu prilikom zahtjevnijih vježbi poput čučnjeva ili iskoraka, dok snažni aduktori smanjuju rizik od povreda prepona – čestih kod trkača, teniserki, skijašica i onih koje dižu tegove.

Najčešće greške kod izvođenja Copenhagen planka

Za maksimalne koristi i sigurnost, važno je paziti na tehniku:

  • Spušteni kukovi: tijelo mora ostati u ravnoj liniji – kukovi ne smiju padati prema podu.

  • Zgrčena ramena: ramena trebaju biti spuštena, udaljena od ušiju.

  • Donja noga preuzima sav teret: čak i ako je donja noga na podu, gornja treba biti aktivna i pritisnuta o podlogu.

  • Prebrzo napredovanje: radije kraće zadržite pravilnu formu nego da pokušavate duže s lošom tehnikom.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli Meg Gallagher 💪 Strength Coach (@megsquats)

Kako uklopiti Copenhagen plank u trening

Ovu vježbu možete raditi dva do tri puta sedmično. Idealna je kao završnica treninga nogu ili kao dio core rutine. Ako ste početnica, krenite s dvije do tri serije od 10 do 15 sekundi po strani, pa postupno povećavajte na 30–45 sekundi. Kada to postane lako, izazovite se dodatnim varijacijama – podižite i spuštajte donju nogu, koristite elastičnu traku oko nogu ili privlačite koljeno prema prsima.

Bez obzira na to kako odlučite izvoditi Copenhagen plank, možete biti sigurni da radite na jačanju stabilnosti, balansa i funkcionalne snage cijelog tijela.

ljepotaizdravlje.ba

Povozniuk/Getty Images Plus