
Kako istrenirati mozak da voli trening – naučno dokazan pristup
Da, moguće je istrenirati mozak da voli trening – i pretvoriti vježbanje u naviku koja pruža zadovoljstvo, a ne otpor. Nauč...
Swan dive je pilates vježba koja učvršćuje zadnjicu, aktivira core i ispravlja kičmu. Naučite kako se pravilno izvodi.
Swan dive (labudov zaron) je vježba iz klasične pilates serije, poznata i kao skok labuda, upravo zbog položaja tijela koji se zauzima pri njenom izvođenju. Spada u osnovne vježbe metode koju je osmislio Joseph Pilates i zahtijeva dobru kontrolu mišića leđa. Također omogućava otvaranje grudnog koša, što pomaže u ispravljanju pogrbljenog držanja, karakterističnog za ljude sa sjedilačkim načinom života.
Ovom vježbom jačaju se mišići koji ispravljaju kičmu, ali i gluteusi, zadnja loža, fleksori kukova, prsni mišići i core, što je čini izuzetno kompletnim pokretom s aspekta fitnessa. Osim toga, swan dive savršena je vježba za razvijanje koordinacije, kontrole pokreta i disanja. Spremni da je isprobate?
Slijedi detaljno objašnjenje koraka koje treba pratiti kako biste pravilno izveli ovu pilates vježbu:
Početna pozicija: Lezite potrbuške, ruku savijenih u laktovima i s laktovima blizu tijela. Dlanove postavite pored glave, s lopaticama povučenim unazad i prema dolje. Izvršite retroverziju karlice tako što ćete je potisnuti prema podu, a noge i stopala držite spojene i ispružene.
Podizanje trupa: Udahnite i potisnite se rukama od tla, ispružite ruke i podignite gornji dio tijela od poda, izvodeći ekstenziju kičme. Aktivirajte noge i zadnjicu kako biste učvrstili tijelo u ovom položaju.
Kotrljanje prema naprijed: Izdahnite i kotrljajte se prema naprijed, savijajući laktove i podižući noge visoko i ispruženo, imitirajući pokret labuda koji roni. Održavajte aktivaciju leđnih mišića kako biste sačuvali produženje trupa i tokom spuštanja.
Kotrljanje unazad: Nastavljajući pokret, vratite se unazad, spuštajući noge i ponovno ispružajući ruke.
Kao što vidite, vježba se sastoji od ritmičnog kotrljanja naprijed-nazad, uz kontrolisano zatezanje mišića kako bi se postigao efekt klackalice.
Trudite se da noge ostanu spojene tokom cijelog pokreta.
Držite trbušne mišiće aktivnim kako biste zaštitili donji dio leđa.
Ako osjetite bol u lumbalnom dijelu prilikom podizanja trupa, raširite noge kako biste rasteretili sakralnu zonu. To će olakšati podizanje nogu prema nazad.
Vježbu završite kontrapozom za opuštanje, poput „dječje poze“ – sjednite na pete s rukama ispruženim prema naprijed. Ova poza pomaže u istezanju lumbalnog dijela kičme.
Ako savladate osnovnu verziju vježbe s osloncem na ruke, možete preći na sljedeći nivo – ispružite ruke sa strane tijela, s dlanovima okrenutim prema gore. Time se dodatno angažiraju mišići leđa i gluteusa, jer sada izvodite vježbu bez pomoći ruku. U ovom slučaju dišite tako da izdišete pri podizanju i udišete pri spuštanju, zadržavajući se u položaju savijanja leđa barem jednu sekundu.
Vježbu možete dodatno otežati tako što ćete ruke ispružiti ispred sebe – to povećava opterećenje na leđa, vrat i ramena.
Ako vam je potrebna pomoć prilikom izvođenja vježbe, možete koristiti pomoćna sredstva, poput valjka (foam rollera) ili polu-bačve (half barrel).
Za izvođenje „swan dive“ s valjkom, postavite ga ispod podlaktica, dlanovi neka budu okrenuti jedan prema drugom. Udahnite, spustite ramena i podignite glavu i grudi s poda, kotrljajući valjak prema sebi, dok ne stigne do visine vaših ruku.
Također možete koristiti polu-bačvu kako biste usporeno izvodili ljuljanje labudovog zarona. U tom slučaju, legnite preko rekvizita tako da je centriran na vašim kukovima, a oslonac neka budu dlanovi na podu.
Viktoriia Bielik/iStock/Getty Images Plus