Zova liječi skoro sve: Lijepi i zdravi uz ukusne napitke

by | 13 Maja, 2016

Samonikla biljka sitnih, bijelih, mirisnih cvjetova, poznata kao zova, prava je riznica korisnih materija. Bogata je vitaminima, željezom, natrijumom i kalijumom, a čaj od ove čudesne biljke odlično je osvježenje na visokim temperaturama. Skoro svi dijelovi ove biljke su ljekoviti, a od njih možete, osim čaja, napraviti i ukusan sok, kompot, džem, liker, melem, pa čak i vino… 

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Zova je samonikla biljka koja raste kao grm na obroncima šuma, ruševinama, napuštenim i neobradivim njivama i livadama gdje ima vlage, kao i na obalama rijeka. Cvjetovi ove biljke su sitni, mliječnobijeli, jakog i veoma prijatnog mirisa. Iz cvjetova se razvijaju sitne zelene bobice koje zrenjem postaju sočne, crveno-crne boje. Sirove bobice imaju neprijatan ukus, ali je zato kompot napravljen od njih izvanredan.

Ova biljka cvjeta od maja do jula. Lišće, kora i korijen sakupljaju se u proljeće, cvijet u junu dok se još sasvim ne rascvjeta, a bobice se beru pred kraj ljeta kada potpuno sazru. Spoljašnji, sivi sloj biljke se baca, a koristi se samo unutrašnji, zeleni dio. Kada je o sušenju cvjetova riječ, nakon branja nižu se na konac ili stavljaju na papir i čuvaju na toplom mjestu da bi se što prije osušili i sačuvali žutobijelu boju.

Zova spada među najstarije i najljekovitije biljke u Evropi, a Hipokrat je govorio da cvijet zove može da zamijeni sve lijekove. Cvijet zove bogat je eteričnim uljima u kojima ima flavonoida, glikozida, hlorogenske kiseline, tanina i pektina, dok plod sadrži glikozide, tanine, malo eteričnog ulja, šećer, voćne kiseline i vitamin C. Svi dijelovi biljke bogati su željezom, natrijumom i kalijumom. Stari narodi koristili su je za liječenje žutice, upala, problema sa varenjem, gripa, ženskih bolesti, ali i kao zaštitu od zlih sila…

Šta sve liječi ova biljka i kako da napravite ljekovite napitke ili meleme od nje pročitajte na sljedećim stranama… 

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Mršavljenje

Zova ima laksativno dejstvo (naročito plodovi) što je čini odličnim saveznikom ukoliko želite da ubrzate dijetu ili imate višak tečnosti u organizmu. Zova djeluje i diuretično, pa se preporučuje osobama koje imaju višak mokraćne kiseline u krvi. Cvijet zove često se nalazi u mješavinama za čišćenje organizma i detoksifikaciju, te slobodno koristite napitke od ove biljke ukoliko ste na dijeti. Međutim, imajte u vidu da, iako se u sirupu od zove zadrži mnoštvo korisnih materija, u njemu nalazi i velik sadržaj šećera, zbog čega bi ipak trebalo radije da pijete čaj.

Upozorenje: 

Svježi plodovi zove su otrovni, zato ovu biljku ne upotrebljavajte u sirovom obliku. Takođe, nemojte koristiti cvijet biljke koja raste u gradu ili u blizini puta, jer apsorbuje olovo iz izduvnih gasova automobila.

Nezreli plodovi, listovi i kora kod osjetljivih osoba može izazvati mučninu, povraćanje, prolive, groznicu, vrtoglavicu i grčeve. Bolesnici sa slabim srcem moraju biti oprezni sa terapijama za izazivanje znojenja.

Šta još liječi ova biljka pročitate na sljedećim stranama… 

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Čaj od zove

Osvježavajući čaj od zove odličan je protiv groznice jer stimuliše rad znojnih žlijezda, naročito kada se kombinuje s lipom. Osim toga, čaj od zove podstiče lučenje mokraće, može da pomogne protiv nekih tegoba koje prate neuralgiju i išijas, poboljšava varenje, liječi hemoroide, čisti bubrege, jača kosti i zglobove. Takođe, ova biljka ublažava simptome gripa, upale gornjih disajnih puteva, rastvara šlajm, ublažava bol i poboljšava sposobnost filtriranja bronhija. Sok od zove vrlo uspješno sprječava i “pušački” kašalj. Čaj od listova i mladica pospješuje izlučivanje mokraće, nakupljene tečnosti u organizmu, čišćenje organizma, protiv dijabetesa, poboljšava kvalitet krvi i sprječava zatvor. Izvanredno je sredstvo i za čišćenje jetre, bubrega, pluća, želuca i crijeva.

Čaj od cvjetova: 

– Ubrane cvjetove ostavite na suhom i tamnom mjestu nekoliko dana da se osuše. Dvije čajne kašičice osušenih cvjetova prelijte četvrtinom litra vrele vode i procijedite nakon deset minuta. Čaj piti lagano, u gutljajima, tokom cijelog dana. Ovaj čaj je odličan ako ste prehlađeni ili imate grip, jer djeluje protivupalno, zaustavlja kašalj, olakšava bol u mišićima, čisti krv, stimuliše rad znojnih žlijezda, odnosno pospješuje znojenje i snižava temperaturu, te djeluje na virus gripa, ali i herpesa.

Čaj od listova: 

– Sa 2 dl ključale vode preliti 7-8 listića zove, a potom ostaviti da na tihoj vatri kuha osam minuta. Procijediti, zasladiti medom i piti prije jela. Čaj od listova ove biljke je odličan borac u borbi protiv hemoroida. Nezaslađenim čajem možete i nakvasiti sterilnu gazu i staviti na hemoroide kao oblog, uveče nakon tuširanja. Držati pola sata.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Proljetne alergije

Sok od ove biljke ima antiinflamatorne efekte. Protiv simptoma alergije možete koristiti i crne bobice ove biljke. Pošto se ne jedu, svježi plodovi se kuhaju kao kompot, džem ili se od njih pravi sok. Često umivanje lica i ispiranje nosa mogu vam pomoći da ublažite simptome proljetnih alergija.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Štiti srce 

Novije studije pokazale su da ekstrakt zove smanjuje oksidaciju lipoproteina niske gustoće (LDL) holesterola. Oksidacija LDL holesterola dovodi do stvaranja naslaga na krvnim sudovima, što uzrokuje nastanak ateroskleroze. Dakle, zova je korisno prirodno sredstvo za sprječavanje kardiovaskularnih bolesti. Flavonoidi koje ova biljka sadrži su, naime, moćni antioksidansi koji štite ćelije od oštećenja, a koristi se i kao prevencija karcinoma.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Reuma i artritis 

Pomiješana sa vrbovom korom, suručicom i ruzmarinom ova biljka se preporučuje onima koji pate od artritisa i reumatizma. Uz ovu čajnu mješavinu bolni dijelovi se masiraju losionom od esencijalnih ulja ruzmarina, eukaliptusa i kleke. Sok od svježih bobica koristi se u liječenju neuralgije ličnog živca, za jačanje organizma, čišćenje krvi, umirenje trbušnih grčeva i crijevnih kolika, kao i za apetit.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Čišćenje kože

Zova se, takođe, koristi i u kremama protiv pjega i mrlja na koži, a zbog svog adstringentnog djelovanja često se nalazi u preparatima protiv akni. Losion za uklanjanje pjega i fleka možete napraviti po sljedećem receptu, mješavinom ovih biljaka: 100g peršunovog lista, 50g zove, 50g nevena. Biljke pomiješajte, sipajte u čistu staklenu teglu i prelijte sa mješavinom od 300ml 70% alkohola, 100ml vode i 100ml glicerina. Zatvorite teglu, dobro promućkajte i čuvajte na tamnom i hladnom mjestu dvije nedjelje uz češće mućkanje. Procijedite i čistite lice ili ruke ovim losionom pred spavanje.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Infuzija i rastvor 

Infuzija od zove preporučuje se za liječenje bronhitisa, rubeole, reumatizma i kostobolje. Priprema se tako što se jedna kašika cvjetova stavi u 250 mililitara vrele vode, da odstoji tri minuta. Zatim se piju tri šolje, zaslađene medom, ovog napitka dnevno, i to uvijek poslije jela.

Rastvor od cvjetova ove biljke pomaže kod liječenja infekcija očiju i upala nosne sluznice i kijavice. Rastvor lako možete napraviti i sami: 50 grama cvjetova kuhajte 3 minuta u litar vode. Ostavite da odstoji i prohladi se oko 10 minuta. Dobijeni rastvor procijedite i njime isperite oči i nozdrve više puta tokom dana.

Izvor: Life content

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.