Pitanje svih pitanja: Kako da nam baterija na mobilnom duže traje?

by | 24 Aprila, 2018

Nije tajna kako da aplikacije za Android više troše bateriju vašeg pametnog telefona, a neke manje. Veći potrošači među aplikacijama nastavljaju da rade u pozadini i kad ih ne koristite direktno, komuniciraju s Internetom i koriste senzore za pokret

Sve to troši bateriju. Među najvećim pijavicama često su neke od najpopularnijih aplikacija. Evo spiska s preporukama kako da riješiteproblem.

#1 Snapchat

Snapchat je na vrhu brojnih spiskova najgorih žderača baterije.

Šta možete učiniti? Uključite režim rada Travel, jednu od novih Snapchatovih opcija koja sprječava prethodno učitavanje slika i videa. Pronaći ćete ju u postavkama aplikacije. Takođe, možete isključiti praćenje lokacije, ali time ćete i ugasiti filtere s lokacijom. Umjesto Snapchata, možete probati Instagram Stories.

#2 BBC News (i bilo koja aplikacija za vijesti)

Aplikacije za vijesti takođe se stalno osvježavaju u pozadini.

Šta možete učiniti? Riješite ih se. U pravilu ne nude ništa bitno drugačije od njihovih matičnih web-odredišta. Moguća alternativa za praćenje vijesti je Twitter. Sve veće medijske kuće prisutne su na tom servisu i prilično aktivne.

#3 Microsoft Outlook

Microsoftove aplikacije za Android obično nisu među prvim “osumnjičenim” za prekomjerno cijeđenje baterije. No, Outlook jest zbog toga što je beskoristan ako se ne osvježava u pozadini.

Šta možete učiniti? Isključiti obavijesti za e-poštu, eventualno. Ili se prebaciti na drugu aplikaciju. Naš izbor bio bi Inbox by Gmail.

#4 Facebook i Messenger

Najveća društvena mreža svijeta i njeni sateliti često su među najvećim potrošačima baterije.

Šta možete učiniti? Uklonite ih, pa instalirajte Facebook Lite i Messenger Life, verzije koje koriste manje podataka, resursa i energije. Nemaju video pozive, ali preživjećete bez njih.

#5 Amazon Shopping

Ako nekim slučajem imate instaliranu ovu aplikaciju, riješite je se odmah. Nije najbolje optimizovana za Android, pa opterećuje bateriju više nego što je nužno.

Šta možete učiniti? Koristite Amazonovu web-lokaciju za mobilne uređaje.

#6 YouTube, Netflix i druge aplikacije za streaming

Streaming filmova i muzike je fora, ali to takođe traži dosta energije zbog stalno uključenog ekrana, prenosa podataka….

Šta možete učiniti? Pa, ne puno toga. Recimo, smanjite osvijetljenost ekrana ili koristite žične slušalice umjesto bežičnih. Alternativno, stavite u funkciju nešto štedljiviji YouTube Go.

Foto: Pixabay Izvor: wall.hr

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.