Istraživanje: Opasnost vreba iz ruža za usne

by | 14 Septembra, 2013

Milioni žena i djevojaka širom svijeta svakodnevno koriste ruž ili sjaj za usne. Prema rezultatima najnovijeg istraživanja, neke od njih čak 20 puta u toku dana nanose novi sloj ruža ne bi li popravile izgled i boju svojih usana. Međutim, malo njih zna da time u organizam unose i brojne otrovne metale.

karmini

Naučna istraživanja odavno su pokazala da većina karmina, čak i danas, sadrže izvjesne količine olova. Rezultati nove američke studije otkrivaju da veliki broj popularnih brendova ruževa za usne takođe sadrži još osam najrazličitijih metala, od kadmijuma do aluminijuma.

Sada stručnjaci pokušavaju da otkriju šta se dešava kada se ti metali svakodnevno unose u organizam. „Važno je odgovoriti na ovo pitanje, jer se radi o dugogodišnjoj upotrebi ruževa za usne, a ne o kratkom izlaganju štetnom uticaju metala koje oni sadrže“, objašnjava Catherine Hammond, profesorka na Univerzitetu Berkli iz Kalifornije. Iako američka Federalna agencija za hranu i predstavnici proizvođača kozmetike tvrde da je u više od 400 različitih brendova ruževa za usne u kojima je pronađeno olovo, ono prisutno u izuzetno maloj količini koja ne predstavlja opasnost po zdravlje, stručnjak za trovanje olovom dr Sean Palfree upozorava da se olovo akumulira u organizmu.

S druge strane, prisustvo olova u ruževima i sjajevima za usne možda nije jedina opasnost koja žene vreba iz ovih preparata. Naime, istraživački tim otkrio je u osam vrsta ruževa i 24 vrste sjaja za usne i tragove drugih metala, kao što su kadmijum, kobalt, aluminijum, titanijum, hrom, bakar i nikl.

Upotreba nekih od ovih metala u proizvodnji ruževa je dozvoljena. Tako aluminijum služi kao stabilizator boje, jer sprečava njeno razlivanje, dok se oksid titanijuma koristi kao neka vrsta izbijeljivača koji tamno crvenu boju pretvara u ružičastu.

Ali, istovremeno je otkriveno da najveću količinu olova sadrže jarko ružičasti ruževi, a najmanju sjajevi i balsami za usne neutralne, prirodne boje. Dakle, sve dok naučnici sa sigurnošću ne ustanove u kojoj mjeri je prisustvo ovih metala zaista opasno po zdravlje žena, Catherine Hammond preporučuje da dame budu umjerene sa njihovim nanošenjem na usne. Po njenom mišljenju, one to treba da čine najviše dva do tri puta na dan.

Izvor: novosti.rs

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.