Bye, bye celulit: Provjereni trikovi za lijep izgled kože

by | 15 Juna, 2020

Već su počele ljetne vrućine i svaki dan poziva nas na sve one super cool ljetne outfite koje smo jedva čekali da obučemo, ali za mnoge se ne usuđujemo jer smo preko zime “nabacili” malo kilograma, ali i celulita.  Međutim, bez panike, jer u samo nekoliko jednostavnih koraka vrlo lako možete poboljšati izgled svoje pozadine i riješiti se celulita. Ali prvo morate znati odakle potiče vaš celulit na zadnjici, da li je u pitanju genetika ili prekomjerno unošenje hrane. 

maderoterapija lepota

Šta određuje oblik i izgled ženske zadnjice?

Oblik vaše zadnjice je u najvećoj mjeri zapisan genetskim kodom. Kod većine žena, zadnjica ima oblik kruške. Masnoća se akumulira u donjoj stražnjici i gornjem dijelu bedara. Ako je masnoće previše na leđima i bokovima formiraju se izbočine zbog čega noge izgledaju kraće. Na taj način i mali višak tjelesne masnoće u ovom predjelu mijenja proporcionalnost cijele figure. Takva, masna zadnjica vrši pritisak na butine, što dovodi do pogoršane cirkulacije u masnom tkivu i podstiče stvaranje celulita na zadnjici. Celulit nije samo posljedica viška kilograma, ali kada je povezan sa prekomjernom težinom, lako se uklanja. Dovoljno je da smršate i da vježbama učvrstite kožu. Međutim, studije pokazuju da “narandžina kora” nije uvijek direktno povezana sa količinom tjelesne masnoće: javlja se čak i kod vitkih žena. Tada je njen izgled genetski određen i povezan sa fiziologijom žene. U ovom slučaju, borba protiv potkožnih papula mnogo je teža, piše zenskimagazin.rs

celulit pomorandža lepota

Kada nastaje celulit na zadnjici?

Celulit nastaje kada se nivo estrogena u organizmu poveća. Najčešće se ovo dešava:

tokom puberteta

trudnoće i dojenja

prije menopauze

dok uzimate oralne kontraceptive.

Višak estrogena povećava propusnost krvnih i limfnih sudova. Kao rezultat toga, fiziološka tečnost prodire kroz njihove zidove i nakuplja se u međućelijskim prostorima. Nastaje edem koji sprječava mikrocirkulaciju u potkožnom sloju. Masne ćelije se slabo snabdijevaju krvlju, pa lako nakupljaju masti i toksične otpadne proizvode. Kada iz ovog viška “nabreknu”, nastaju karakteristične neravnine ispod kože.

Kako je moguće izboriti se sa celulitom na zadnjici?

Srećom, mišići zadnjice se mogu lako ojačati i oblikovati u čemu će vam najviše pomoći pružiti gimnastika. Kako bi se sve vratilo u normalu, a celulit otišao u zaborav potrebno je da vježbate najmanje tri puta nedjeljno. Vježbe osim što sagorijevaju masti, poboljšavaju tonus mišića i cirkulaciju krvi. Pored gimnastike bacite se na dijetu, niskokalorična ishrana je bogata vlaknima, koja pomažu razgradnju celulita. Anticelulit masaža ili maderoterapija daće odlične rezultate, jer već u prvih sedam dana skidaju i do dva centimetra neželjenih masnih naslaga.

anticelulit lepota

Čajevi u borbi protiv celulita

Biljni čajevi ubrzavaju cirkulaciju i detoksikaciju organizma, zbog čega su efikasni u borbi proti celulita. Ove čajeve ili  već imate kod kuće ili ih lako možete nabaviti, a biće vam omiljeni:  maslačak, peteljke trešnji, zeleni čaj.

Čaj od maslačka

Malu kašiku usitnjenog suhog korijena staviti u 2 dl vode i kuhati na laganoj vatri par minuta. Ostavite da odstoji 15 minuta i nakon toga procijedite. Osim što je prirodni lijek za celulit, on takođe pomaže u borbi protiv suvišnih kilograma.

caj maslacak lepota

Čaj od peteljki trešanja

Ovaj čaj se koristi za podsticanje lučenja urina, bolji rad organa za varenje i probavu, za liječenje bolesti bubrega i mokraćne bešike, a takođe i za liječenje celulita. Potrebno vam je 30-50 grama peteljki trešanja, litar vode i pola kilograma trešnji. Peteljke prelijte hladnom vodom i ostavite da odstoje 12 sati. Zatim sve kuhajte nekoliko minuta na tihoj vatri pa prelijte preko cijelih plodova trešnje. Poslije 20 minuta procijedite kroz gazu i pijte po čašu otprilike 5 puta dnevno.

Zeleni čaj

Osim za borbu protiv celulita, on se koristi i za sagorijevanje masti. Za celulit je dobar jer sadrži kofein i teobromin, koji oslobađaju masti zarobljene u narandžinoj kori i omogućavaju sagorijevanje. Preporučuje se 3-5 šolja dnevno, a ukoliko vam ukus zelenog čaja ne odgovara, uvijek ga možete poboljšati sa malo limuna ili mente.

Izvor: lepotaizdravlje.rs/Foto: Guliver/Getty Images;  Jia Ye /Unsplash

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.