Kojih pravila u borbi protiv akni moramo da se pridržavamo po preporuci dermatologa?

by | 6 Marta, 2019

Akne su za mnoge od nas tužna i nerijetko bolna realnost. U obilju proizvoda za koje njihovi proizvođači tvrde kako će kožu učiniti besprijekornom, mnogo puta se nađemo u situaciji da nam kožu samo iritiraju bez efekta i čine teksturu kože našeg lica samo još gorom.

Zato nam dermatologinja Iris Rubin, osnivačica Seen Hair Care i dermatologinja Shari Sperling savjetuju ovih pet pravila kojih se trebamo pridržavati ako želimo da vratimo kontrolu nad svojom kožom.

“Akne počinju u vašim porama, koje se mogu začepiti mrtvim ćelijama kože i sebumom (uljem)”, objašnjava Rubin.

Miteseri ili bubuljice su u osnovi začepljene pore. Kada se ulje i mrtve ćelije kože miješaju s bakterijama, dolazi do upale i bubuljica, zato je vrlo važno koristiti nekomedogene proizvode, odnosno proizvode koji ne začepljuju pore.

“Sredstvo za čišćenje ključno je zbog toga što tretira cijelo lice i druga područja kože koja su sklona aknama, umjesto da se samo koncentriše na upaljena područja i pojedinačne bubuljice”, objašnjava Rubin.

Razlog za liječenje cijelog područja sklonog aknama je kako bismo spriječili izbijanje akni što je više moguće prije nego se ono dogodi. Potražite proizvode koji sadrže salicilnu kiselinu, po mogućnosti 2% jer na nju koža najbolje reaguje i djeluje protivupalno bez da dođe do nuspojava.

Takođe, mnogo ljudi koji pate od kože sklone aknama uvjereni su kako ne bi trebalo da koriste hidratantne kreme jer mnoge od njih sadrže ulja zbog kojih može doći do upale, no dermatologija je već uvelike uznapredovala da pronaći kreme koje ne sadrže ulja nije toliko teško, čak i u običnoj drogeriji.

Svakako se preporučuje korištenje hidratantne kreme za mješovitu ili masnu kožu sa hijaluronskom kiselinom ujutro i naveče kako ne bi došlo do upale koja se može dogoditi ako se koža isuši. Možete probati i kreme s glikolnom kiselinom (6% ili 10%), samo uzmite u obzir da ih nanosite postepeno jer se koža na nju mora naviknuti, tako da u početku možete osjetiti blago peckanje.

Ponekad proizvodi koje možemo kupiti bez recepta nisu dovoljni pa dermatologinje preporučuju da upitate svog doktora ili doktoricu da vas uputi dermatologu koji vam može preporučiti kremu koja se kupuje preko recepta, i reći vam koliko puta sedmično vašoj koži odgovara korištenje, budući da takve kreme mogu dodatno isušiti kožu pa ih treba pažljivo koristiti.

Za izolovane upale svakako imajte serum ili gel pri ruci. Najbolji proizvodi imaju veliki udio salicilne kiseline ili benzoil peroksida kako bi trenutno djelovale na upaljeno mjesto, no naravno nemojte ih korisiti za cijelo lice jer mogu kožu isušiti do perutanja.

Zadnji udarni dio vaše beauty rutine je svakako retinol serum. Retinol pomaže kod mitesera, bubuljica i normalizuje kožu kako bi se spriječile buduće upale. Sprečava i pojavljivanje bora te drugih nepravilnosti na koži.

Izvor: elle.rs Foto: Guliver/Getty Images

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.