Pokrenite se: 8 hobija zbog kojih mozak “bolje radi”

by | 6 Februara, 2017

Sjećate se dobrih starih vremena kada ste odmah nakon škole zgrabili svoju torbu za trening i odjurili na plivanje, tenis, fudbal, odbojku? Jednom (dva, tri ili četiri puta) sedmično imali ste možda čas klavira ili šaha, a svaki petak balet ili čas hip-hopa (od kojeg ste možda odmah odustali). Te su vannastavne aktivnosti neprestano podsticale duh i tijelo na što bolje “performanse” našeg mozga kroz edukovanje i učenje.

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Nažalost, upravo te vannastavne aktivnosti često nestaju nakon fakulteta, kada nakon deset sati rada (možda) odete u teretanu, a zatim upadnete u Netflix indukovanu komu.

A, šta ako bismo mogli ispuniti naše slobodno vrijeme hobijima koji poboljšavaju naše kognitivne sposobnosti, energiju i stvaraju žeđ za znanjem? Ispostavilo se da možemo.

Sljedeće aktivnosti koje ćemo navesti variraju, no zajedničko im je što sve imaju ekspanzivan efekat na naše moždane aktivnosti. (I da, amatersko bavljenje fotografijom je jedna od aktivnosti)

1. Otiđite na cardio trening koji uključuje ples
Učenje koreografije i plesnih pokreta dobro je za naše pamćenje jer nas čini mentalno aktivnima, dok ćete fizičku aktivnost osjetiti u prvih 10 minuta – budite sigurni. Osim što ćete se bolje osjećati fizički, i vaše će raspoloženje postati puno bolje i bez stresa.

2. Kuhajte za prijatelje i porodicu
Kuhanje je multitasking proces. Niz drugačijih radnji koje ono zahtjeva, natjeraće vaš mozak na rad, ali nemojte kupiti gotov sos i skuhati tjesteninu. Napravite svaki put nešto drugačije.

3. Upišite kurs muzike
Sviranje poboljšava vezu između lijeve i desne moždane hemisfere, odnosno analitičnog i kreativnog dijela mozga i to nezavisno od dobi u kojoj ćete započeti s muzičkim lekcijama.

4. Naučite novi jezik
Bilingvalnost učiniće vas pametnijim, poboljšati vaše kognitivne sposobnosti koje nemaju veze s jezikom pa čak vas i štititi od dementnosti u starijoj dobi.

5. Slušajte podcast
Radio emisije i muzika na zahtjev mogu da budu savršen način za učenje čak i na poslu tokom nekoliko slobodnih trenutaka.

6. Pišite dnevnik
Analiza dana pomoći će vam da sortirate zadatke i memoriju u moždane mape te unapređuje vašu emocionalnu inteligenciju. 10 minuta dnevno je više nego dovoljno (400 riječi).

7. Gledajte dokumentarce
Ne postoje samo sitcomi na televiziji, to znamo.

8. Čitajte kad god je to moguće

IZVOR: WALL.HR

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.