Potreba za odmorom u genima: Spavalice koje vole odrijemati nakon ručka treba pustiti!

by | 28 Septembra, 2018

Nekima je popodnevno spavanje jedna od najdražih stvari i brojne studije pokazale su da je takav odmor dobar za zdravlje. Nedovoljno sna može uzrokovati visok krvni pritisak, srčane bolesti pa čak i razvoj dijabetesa.

No, poslijepodnevno spavanje može dovesti do tzv. inercije spavanja, posebno ako traje duže od 10 do 20 minuta. Inercija spavanja opisuje se kao osjećaj mamurluka i dezorijentisanosti u prostoru i vremenu, nalik osjećaju buđenja iz dubokog spavanja. Obično takav osjećaj ne traje duže od pola sata, ali može predstavljati problem osobama koje moraju da rade nakon popodnevnog buđenja.

Sada je otkriveno da kraće popodnevno spavanje nije dobro baš za svakoga, a istraživanje je objavljeno u časopisu američke Nacionalne akademije nauka.

Naučnici u Japanu tvrde da su kod miševa otkrili mogućnost mutacije jednoga gena koji povećava količinu sna koji im je potreban. Proučavali su uticaj proteina SIK3 na navike miševa, a to im je dalo uvid i u ljudske potrebe.

Upoređivali su koliko su dugo miševi bili budni, a koliko spavali te kakva je pritom bila njihova moždana aktivnost. Pojava mutacije u proteinu značila je da da im je potrebno više sna što ukazuje i na to da takav mutirani gen imaju i oni ljudi koji vole više spavati.

Izvor: 100posto.hr

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.