Namirnice za lijepe mišiće: Da li se pravilno hranite nakon treninga?

by | 22 Juna, 2016

Suprotno određenim mišljenima, nakon fizičke aktivnosti potrebno je pojesti zdrav obrok, prije svega bogat proteinima.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Jeste li jedna od onih osoba koja ne jede ništa nakon treninga? Ili jedete, ali ne one namirnice koje bi trebalo? Možda se pitate zašto biste nadoknađivali kalorije koje ste upravo teškom mukom potrošili?

Prvo vas moramo razuvjeriti da ako želite da izgubite masne naslage, morate jesti nakon vježbanja kako biste izgradili mišićno tkivo, koje će vam pomoći u daljem gubitku kilograma. Zapravo, riječ je o “začaranom krugu”, ali ako se pridržavate određenih smjernica, rezultat će biti zdrav gubitak kilograma, a nagrada lijepo oblikovano tijelo i zdravlje.

Kada i šta jesti i piti nakon treninga pročitajte na sljedećim stranama… 

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Šta jesti i piti nakon treninga?

Što se tiče pića, voda je uvek odličan izbor, ali i čaj od koprive, bez dodatka šećera i zaslađivača, ima odlična detoksikacijska svojstva te je bogat željezom i drugim mineralima, pa je zbog toga odličan izbor za piće nakon vježbanja. Treba popiti barem pola litre tečnosti, a može i više, zavisno od osjećaja žeđi.

Ugljeni hidrati su potrebni za energiju prije vežbanja, dok posle i nisu toliko preporučljivi. Ako ih već jedete, neka to bude u manjim količinama, ne više od 100 kalorija. Zdravi, nemasni proteini moraju biti glavni sastojak obroka nakon fizičke aktivnosti.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Evo ideja za obroke posle vežbanja:

1. Sendvič od ćuretine ili piletine, ili pak šunke ili tunjevine (kriška hleba od cjelovitih žitarica)
2. Nemasni jogurt i voće
3. Šoljica mlijeka (s manje masnoća) s malo celovitih žitarica
4. Orašasti plodovi i sušeno voće (nezaslađeno)
5. Svježi kravlji sir s krekerima
6. Pečena piletina ili tunnjevina s kuhnim povrćem (ili lagano prepečeno) ili svježom salatom
7. Jaja – kuhana, omlet…
8. Prženi tofu s povrćem
9. Mocarela sir i salata
10. Kuhana govedina iz supe i salata ili kuhano povrće

Ako trenirate da dobijete na masi, neka vam jelovnik preporuči nutricionista. Alternativa uvijek mogu biti proteinski šejkovi, ali pazite koji ćete izabrati.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Kako i kada jesti?

Vremenski okvir u kojem bi trebalo jesti nakon treninga jeste dva sata, ali idealno bi bilo sat vremena nakon vježbanja. Neke osobe mogu jesti odmah nakon fizičke aktivnosti, dok druge osjećaju mučninu. Ako se to i vama dešava, pričekajte s jelom barem 20 minuta do pola sata.

Koliko jesti nakon vežbanja?

Moguće je da ćete se osjećati posebno gladno nakon fizičke aktivnosti, što može rezultirati prejedanjem. To može izazvati mučninu ili osjećaj težine u želucu, posebno ako jedete u kasnijim večernjim satima, zato jedite umjereno i sporije.

Nakon treninga jedite kod kuće, a ne u restoranu, jer ne samo da ćete tačno znati koje ste namirnice upotrijebili u pripremi jela, nego ćete i teže pasti u iskušenje da pojedete preveliku porciju koju ste dobili na tanjiru u restoranu ili u fast foodu.

Vrlo je važno da ne zanemarujete osjećaj gladi nakon vježbanja, jer vam to tijelo daje signal da mu je potrebna hrana, a na vama je da mu omogućite da budete zdravi prije svega.

IZVOR: ZENA.RTL.HR

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.