Zajednički život prije braka: Put do sreće ili prečica za raskid?

by | 14 Aprila, 2014

Imate dobar posao, stan vam se takođe posrećio, još vam je samo potreban neko s kim ćete podijeliti dobre i loše dane. Kad jednog dana sretnete nekoga ko se nakon nekog vremena pokaže kao “srodna duša”, većina pomisli da im se životna slika napokon upotpunila. Ali zapravo su tek sada pred vama velike odluke o tome kako učvrstiti svoju vezu, podići je na viši nivo, a da ne požurite previše s velikim odlukama.

love2-490x340

Sada naime nastupa faza u kojoj je svaki korak važan jednako onoliko koliko je i radostan. Neki vrlo rano požele da krunišu vezu brakom, drugi su oprezniji pa odluče da idu sporije i najprije da isprobaju zajednički život, dok se treći odluče za vanbračnu zajednicu.

Možda bi vam u odluci o tome kako dalje moglo pomoći i malo stručnog mišljenja, a ono se zasniva najprije na statističkim pokazateljima koji za vas, svakako, mogu ali i ne moraju da važe. Oni postojeći prikupljeni su na Univerzitetu Kolumbija i u sklopu američkog istraživanja o porodici sprovedenom na 13.000 ispitanika i pokazalo se da se samo 26 posto žena i 19 posto muškaraca odlučilo na brak s partnerom s kojim su živjeli.

Mnogi će reći da je i bolje tako, na vrijeme, dok je još manje teško prekinuti odnos koji nema budućnost, ali možda i nije samo problem u tome, već i u činjenici da kad je veza “na testu” partneri još nisu sigurni da li žele da ona zaista preraste u nešto više.

Da je zaista tako potvrđuje i podatak iz drugog istraživanja sprovedenog na Jejlu da se čak 80 posto žena koje su živjele sa svojim partnerima prije vjenčanja rastalo, iako su imale priliku da ga “testiraju”. To je zaintrigiralo psihologe i savjetnike za parove da izračunaju kako je parovima koji žive zajedno prije vjenčanja čak dvostruko veća vjerovatnoća da će se rastati u sljedećih deset godina od ulaska u brak.

Mnogi danas, kad više nema tako strogih društvenih zahtijeva da se odnos dvoje ljudi što prije “ozakoni”, pokazalo je istraživanje ali i iskustva stručnjaka i laika, lako odlučuju na život s partnerom, ne opterećujući se mnogo time da taj odnos mora i dugoročno da uspije i ne trudeći se dovoljno da postane bolji.

Duh vremena koje se živi samo u ovom trenutku ušao je tako i u domove, a najviše gube oni koji odluci partnera da započnu zajednički život pridaju veće značenje, jer mnogima je i danas velik i važan korak dan kad su počeli da žive s nekim. Naravno da sve pomenuto ne znači da treba požuriti s vjenčanjem, naprotiv. Savjetnici za parove napominju da je najvažnije najprije dobro se upoznati, kao što bismo upoznavali prijatelja, i bilo kakvu zajednicu, bračnu ili vanbračnu, planirati tek kad ste sigurni da oboje želite isto.

Čak ni pristajanje na brak nije znak da će on uspijeti jer neki od partnera možda nije potpuno siguran, a drugi se pravi da tu nesigurnost ne vidi i da će sve to vremenom proći. Ali ništa ne prođe samo i ako postoji neka sena sumnje na početku, velika je vjerovatnoća da će vremenom rasti, ako je odmah ne razbistrite i omogućite oboma da odluka koju donesete bude iskrena.

Izvor: 24sata.hr

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.