Da se zabavimo: Evo kako bi izgledale poznate umjetnine da su naslikana za vrijeme korone

by | 29 Aprila, 2020

Čini se kako je nastao potpuno novi žanr umjetnosti, a možete i sami pretpostaviti koja je glavna tema svakog djela. Koronavirus postao je nešto kao muza slikarima, muzičarima pa čak i filmaskim radnicima, a kako stvari stoje, tako će biti još neko vrijeme.

Kolektivna mašta i kreativnost ljudi kao da su se aktivirale u isto vrijeme, a upravo je to jedna od pozitivnih strana cijele situacije.

Čak i oni koji su se strogo pridržavali svih pravila koja su na snazi kako bi se zaštitili od zaraze, s vremenom smo se svi opustili. Ali još nije vrijeme da potpuno zaboravimo na sve mjere koje trebamo preduzeti da bi ostali zdravi. To je prepoznala i marketinška agencija Looma koja je osmislila društvenu kampanju “Art of Quarantine” odnosno “Umjetnost karantina”. Klasičnim umjetničkim djelima dali su novo ruho i moderan makeover uz pomoć maski za lice, rukavica, sredstva za dezinfekciju i slično.

Iako su mjere zaštite od korone polako počele popuštati, još se čuvajte i #ostanikodkuće. Neka vam ove umjetnine s modernim zaokretom uljepšaju još jedan dan u domu.

Mrs. Worrell as Hebe, Benjamin West

https://www.instagram.com/p/B-y9fqCIvLT/?utm_source=ig_embed

Originalno djelo nastalo je 1776. godine. Američki slikar Benjamin West prikazao je Catherine Worrell kao Hebu, Zeusovu kćerku i boginju mladosti. Na modernoj verziji vidimo gospođu Worrell kako odgovorno nosi masku i rukavice dok svoju kupovinu plaća karticom.

Dama s hermelinom, Leonardo da Vinci

https://www.instagram.com/p/B-2Hjq9oAFa/?utm_source=ig_embed

Na poznatoj je slici hermelin, koji je simbol čistoće, zamijenjen namirnicama poput tjestenine i žitarica.

Napoleon prelazi Alpe, Jacques-Louis David

https://www.instagram.com/p/B-35MpGIuT0/?utm_source=ig_embed

Jednako kao što originalna slika predstavlja hrabrost i junaštvo Napoleona, isto možemo reći i za modernu verziju. U posljednje vrijeme smo više nego zahvalni na junaštvu svih onih koji svakodnevno obavljaju svoj posao kako bi nam životi bili što lakši.

Orfej i Euridika, Frederic Leighton

https://www.instagram.com/p/B-4Ny2tomA8/?utm_source=ig_embed

Tragična priča o ljubavi između Orfeja i Euridike na ovoj nas verziji slike podsjeća da nekada moramo žrtvovati svoje želje kako bi zaštitili druge. Upravo je to suština društvene izolacije. No što se više pridržavamo propisanih mjera, prije će situacija proći i moći ćemo opet provoditi vrijeme s najdražima.

Posljednja večera, Leonardo da Vinci

https://www.instagram.com/p/B-6XH60Iv2-/?utm_source=ig_embed

Još jedan odličan primjer društvene izolacije spojen s jednom od najpoznatijih umjetnina na svijetu. No ako se nas pita, na slici bi odlično “stajao” jedan računar ili mobilni telefon kako bi Isus i dalje mogao komunicirati sa svojim učenicima. Važno je da i dalje komuniciramo s bližnjima, bez obzira na to što se s njima ne možemo družiti uživo.

Portret mladića u crvenom, Raphael

https://www.instagram.com/p/B-6yl4nIkhe/?utm_source=ig_embed

Originalno umjetničko djelo nastalo je davne 1505. godine u Italiji. Na modernoj verziji prikazan je isti mladić koji radi ono što bi svi trebali raditi nekoliko puta dnevno, pogotovo ako napuštamo dom.

Izvor: zena.rtl.hr

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.