Oprema za bebu: Šta kupiti, a šta pozajmiti?

by | 15 Januara, 2014

Sve više mladih se odlučuje za što kasnije proširenje porodice, zbog loše ekonomske situacije i ubeđenja da za bebu treba mnogo novca. Međutim, ako zanemarimo činjenicu da svaki roditelj za svoje dijete želi samo najbolje, kupovina potrepština za novorođenče može da se obavi na bezbolniji način.

oprema-490x298

Nudimo vam nekoliko savjeta kako da izbjegnete nepotrebne troškove.

Kupujte po spisku

Napravite spisak svih stvari koje smatrate neophodnim, a onda sjedite i pažljivo ga proučite. Štiklirajte sve neophodne stavke, a zatim precrtajte sa spiska sve ono što možete da pozajmite od rođaka i prijatelja.

Ne zaboravite ni na poklone od rodbine koji će neminovno uslijediti nakon dolaska prinove. Ovdje vodite računa o tome da svima jasno kažete šta vam je potrebno – da ne biste došli u situaciju da dobijete gomilu nepotrebnih stvari, a da one koje su vam zaista potrebne izostanu.

Prije nego što uđete u prvu radnju i ispraznite novčanik, obiđite što više prodavnica i uporedite cijene. Vjerovali ili ne, razlike su tolike da samo na osnovnoj opremi za bebu možete uštedjeti mnogo.

POZAJMITE:

Nosiljka i krevetac
Za iznošenje bebe iz porodilišta trebaće vam nosiljka. Nju obavezno pozajmite jer će vam trebati samo tada i nikada više. To se odnosi i na krevetac – uzmite ga od rođaka ili prijateljice čija su ga djeca prerasla. Bitno je da mu se spušta prednja stranica, sve ostalo je nebitno.

Komoda za presvlačenje
Ovaj komad namještaja jeste koristan ali nije obavezan. Savjetujemo vam da ga nabavite od rođaka ili prijatelja, a ako niste u mogućnosti, razmotrite i ovu varijantu: odvojte neki stočić, pa ga obložite sunđerom preko kog ćete razvući meku mušemu (sve to s donje strane zalepite širokom ljepljivom trakom).

KUPITE:

Dušek
Koliko god da je očuvan, dušek ne treba pozajmljivati, već nabaviti nov. Međutim, ukoliko se ipak odlučite za polovan, temeljno ga usisajte, izluftirajte i prebrišite vlažnim sunđerom, a potom ga okrenite na suprotnu stranu od one na kojoj je neka beba već spavala.

Osim dušeka, biće vam potrebna i posteljina. Savjetujemo vam da kupite nekoliko metara flanela, pa da date krojačici ili rođaki koja ima mašinu za šivenje da vam od njega sašije nekoliko kompleta. Ušteda je zagarantovana.

Za pokrivanje će vam biti dovoljan deblji peškir ili pamučno ćebence i zato ne kupujte jorgane i jastuke – nepotrebni su.

Oprema za kupanje
Za kupanje spremite plastičnu kadicu, bokal za polivanje, neutralni šampon, termometar za vodu i mekani peškir s kapuljačom.

Pelene i kozmetika
Pelene za jednokratnu upotrebu birajte prema bebinoj težini, a za početak kupite veliko (“jumbo”) pakovanje, jer je ekonomičnije. Osim toga, trebaće vam desetak platnenih pelena i isto toliko švedskih gaćica, pet benkica odgovarajuće veličine, troje “zeka”, tri bodija, tri para čarapica, dvije pamučne kapice i osnovna kozmetika.

Odjeća za novorođenčad nosi oznake od 50 do 62, a kupuje se prema bebinoj porođajnoj dužini. Primjera radi, za bebu dužine 52 cm kupite odjeću dužine 56.

POZAJMITE/KUPITE:

Kolica
Kolica spadaju u najskuplje stavke i zato ih “naručite” kao poklon od baka i deka. Prije kupovine uputite rodbinu da kupe kolica koja “rastu” zajedno s bebom da ne biste kasnije morali da nabavljate nova. Najnoviji modeli sa tri ili četiri točka imaju dodatak koji se koristi i kao doo kolica i kao nosiljka, ali i kao sjedište za auto. Kada ga skinete, dobićete klasična tropoložajna kolica.

Ukoliko ste pak odlučili da prištedite, pozajmite kolica od rođaka ili prijatelja ili kupite polovna. Bebi to neće smetati.

Autor: Life Content