Sve nedoumice novopečenih majki

by | 14 Februara, 2013

Kada beba konačno stigne kući, većina majki nije spremna na sve ono što ih čeka. Svako ko dođe ima svoju verziju kako bi dijete trebalo njegovati, te su novopečene majke vrlo često potpuno zbunjene.

Najvažnije je da pratite dijete i da s njim postupate u skladu s potrebama, tvrde stručnjaci. Također, jako je važno da imate pedijatra kojem vjerujete, jer će vam on biti od najveće pomoći. Liječnici tvrde da majke trebaju pronaći jednog konzultanta, najbolje pedijatra, i slušati njegove savjete, jer ukoliko primjenjuju sve što im kažu babice, patronažne sestre, drugi liječnici, majke, svekrve, porodični prijatelji – vrlo brzo će biti u konfuziji što je najbolje.

Jedna od najčešćih nedoumica mladih majki koje doje jest ta treba li beba uzimati dovoljno mlijeka. To ćete jako lako vidjeti po tome kako beba napreduje. Iako djeca izgube oko 10 posto porođajne težine dok ne izađu iz bolnice, to bi za dva tjedna trebala nadoknaditi. Svaka beba je različita, ali ako prvog mjeseca dobije na težini od 800 do 1200 grama, sigurno ima dovoljno hrane. Promatrajte i kako se dijete ponaša. Ako spava, jede u jednakim intervalima i ne plače osim kada je gladno ili mokro, imate dovoljno mlijeka. Pedijatri tvrde da se se laktacija uglavnom pravilno uspostavi dva tjedna nakon porođaja, pa pružite sebi i bebi šansu i nemojte je dohranjivati svaki put kada zaplače.

Mnoge bebe djeluju razroko i čini se da imaju krive noge. To je normalno, tvrde pedijatri, i uglavnom prestaje do četvrtog mjeseca. Tanašne i krive nožice tako izgledaju jer su bile u fetalnom položaju i treba im dvije godine da bi se ispravile.

Također, majke se jako brinu da ne razmaze bebu, ali su stručnjaci jednoglasni da to nije ni moguće do 6 mjeseci. Djeca do tog uzrasta nisu sposobna manipulirati reakcijama. Kada su uznemirena, nešto im ne odgovara, pa se potrudite upoznati svoje dijete i saznati kako se ponaša u različitim situacijama.

Još jedna od nedoumica je kada beba treba spavati cijelu noć. Iako spavaju i po 20 sati, to je najčešće u kratkim intervalima. Ne uspoređujte dijete s drugom djecom i znajte da će vaše dijete prespavati cijelu noć onda kada bude spremno. Pedijatri tvrde da djeca već nakon 6-7 mjeseca nemaju potrebu za noćnim obrokom. Položaj spavanja je još jedna briga mladih majki. Stručnjaci tvrde da dijete treba spavati na leđima ili na boku, nikada na trbuhu, zbog opasnosti od gušenja i nepravilnog položaja stopala.

Povremeno bljuckanje također je normalna pojava. Neka djeca uvijek izbace malo mlijeka nakon obroka, što je uzrokovano nerazvijenošću probavnog sustava. Važno je da znate kako bljuckanje nije isto što i povraćanje. Ako dijete povraća u mlazu čim pojede obrok, obratite se pedijatru.

Bebe komuniciraju plakanjem, tako da ne brinete ako se to prečesto događa. Ponekad vam se čini da beba plače stalno i bez razloga, ali to nije tako. Kada prođu problemi s grčevima, može se dogoditi da je muče zubići, da joj je dosadno ili da jednostavno plakanjem „prerađuje“ dnevne aktivnosti.

Dijete ne trebate voditi liječniku svaki put kada zakašlje. Ali, ako je uznemireno, ne jede, ima temperaturu preko 38, obavezno pozovite pedijatra.

Izvor: Life Contetnt

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.