Neobična primjena mirisnog začina: Cimet u vrtu

by | 1 Oktobra, 2019

Miriše nevjerovatno lijepo i slatko-začinjenog je ukusa. A da li ste znali da vam mljeveni cimet može pomoći u njezi vrta?

Cimet je bio poznat još u davnim vremenima. U Egiptu je korišćen za mumificiranje leševa. Arapski ljekari su ga takođe koristili. Otkrili su da cimet, između ostalog zacjeljuje rane i uklanja buđ.

Ovo su njegove prednosti koje se danas uspešno koriste u baštovanstvu.

#1 Cimet uništava gljivice

Vaše divne biljke su prekrivene gljivicama? Pospite ih mljevenim cimetom i one će nestati. Ako se, međutim, na zemlji pojavio bijeli premaz, pospite ga cimetom i lagano izmešajte. Ovo će sprečiti da se gljivice razmnožavaju.

#2 Zacjeljuje rane

Dok ste radili u bašti, da li ste slučajno oštetili zdrave biljke? Što prije je moguće pospite mljevenim cimetom – začin će brzo regenerisati oštećena mjesta.

#3 Podržava sadnice

Ako sadnicu posipate cimetom neposredno prije stavljanja u zemlju, biljka će se brže ukorijeniti i ljepše će rasti i razvijati se. Da biste bili sigurni da mlade biljke nisu napadnute bolestima, pripremite organsko sredstvo sa cimetom protiv gljivica. Stavite dva zdrobljena aspirina u pola litra vode i dodajte jednu kašiku cimeta. Pomiješati i ostaviti da stoji 12 sati. Nakon toga procijedite u posudu. Ovom mješavinom vlažite reznice dva sata i posadite ih. Vidjećete kako će biti lijep vaš vrt!

#4 Mravi ne vole cimet

Volimo miris cimeta, ali insekti ga ne vole. Dakle, ako vaše biljke napadnu mravi ili se oko njih sakuplja puno komaraca, bacite prstohvat cimeta – “gosti” će brzo izaći iz vašeg vrta.

Izvor: mojenterijer.rs Foto: Pixabay

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.