Šest faza kroz koje prođe svaka veza

by | 5 Aprila, 2013

Najnovije istraživanje koje je sproveo Centar za brak i porodicu u Kaliforniji ukazalo je da usponi i padovi koje ima svaka veza ne samo da su normalni, već i predvidljivi. Prema riječima istraživača, postoji šest faza kroz koje prolazi većina parova, i ove savjete, svaku je moguće uspješno okončati.

1. faza: Strastvena ljubav

Onaj osjećaj na početku veze kada jedva čekate da ga vidite, kada ne možete da jedete i spavate i kada provjeravate telefon svakih par minuta da vidite da li vam je poslao poruku.

Čega treba da se pazite: Da mu ne posvetite previše vremena. Ne odlažite planove jer se nadate da je on u to vrijeme slobodan i ne otkazujte večeru sa prijateljima svaki put kad vam se on javi. Stručnjaci kažu da kada se zaljubimo, preplave nas hormoni stresa, što snižava nivo serotonina, i neurolozi misle da zato postanemo opsesivni. Iz toga mogu da se već na početku veze pojave brojni problemi, jer sve to za njega može da bude veoma naporno. Sigurno ste se i vi nekada našli u takvoj situaciji.

Kako da preživite ovu fazu: Budite razumni i ne pretjerujte sa pozivima i porukama, ali je važno i da ne igrate igrice i da glumite nedostupnost, jer se većini momaka to ne dopada. Budite uravnoteženi – uživajte u vremenu provedenim sa njim, ali mu jasno stavite do znanja da želite da imate vremena i za druge stvari i ljude u vašem životu.

2. faza: Otkriće

Prvobitno uzbuđenje je nestalo i sada ponovo gledate svijet bez ružičastih naočara. U ovoj fazi uglavnom počinjemo da otkrivamo pravi karakter našeg novog partnera, i uglavnom se fokusiramo samo na mane, nakon čega parovi najčešće vode jedne te iste svađe koje se obično okončaju istim argumentima.

Čega treba da se pazite: Osjećanja besa i frustracije. Možda će vam se činiti da je “hemija” između vas nestala, ali je ovo zapravo znak da je vaša veza počela da napreduje i do je dobro, iako se ne osjećate baš kao sretan par.

Kako da preživite ovu fazu: Svađe i nesuglasice su način da se oslobodimo stresa, ali i da prihvatimo one dijelove ličnosti i ponašanja našeg partnera koje nam se možda ne dopadaju. Ipak, ukoliko se svađate tokom dužeg perioda i jedno od vas dvoje pokazuje nemogućnost da prihvati neke mane, to znači da treba da razmislite da li je ta osoba prava za vas.

3. faza: Vezivanje

Kada počnete da završavate jedno drugom rečenice i da se osjećate kao jedno, znak je da ste stupili u narednu fazu vaše veze. To je period kada partneri obično uživaju u međusobnom društvu, ali osjećaju da im nešto nedostaje.

Čega treba da se pazite: Monotonije. Veliki broj parova u ovoj fazi pravi grešku time što postaju dovoljni sami sebi. Svrha emotivne veze jeste da imamo bazu u kojoj se osjećamo sigurno i voljeno, ali iz koje treba da istražujemo svijet.

Kako da preživite ovu fazu: Podsjetite se zašto ste u ovoj vezi i potrudite se da s vremena na vrijeme uradite nešto čime ćete ga iznenaditi. Pokrenite iskrene i uzbudljive razgovore u budućnosti kako biste bili sigurni da ste oboje spremni za nju.

4. faza: Borba sa iskušenjima

Koliko god da uživate u ljubavi i vezi koju imate, ponekad ste na iskušenju da se vratite samačkom životu. Tada jedan od partnera često stekne osjećaj da je samo on taj koji pravi kompromise kako bi ostvario mir u vezi, ali to se najčešće završava tako što taj partner u jednom trenutku ”pukne” i ispolji svoje nezadovoljstvo kroz svađu.

Čega treba da se pazite: Nepotrebnih svađa. U ovoj fazi, čak i male nesuglasice mogu da postanu veliki problem. Dobre veze podrazumijevaju i uzimanje i davanje. Važno je da naučite kada da popustite i kada je važno da nešto prigovorite partneru, a kada ne.

Kako da preživite ovu fazu: Najbolji način da preživite ovu fazu jesu pregovori. Oboje jasno iskažite kakvu vezu želite i od čega ne želite da odstupite, a čega da se odreknete. Budite spremni na improvizaciju, ali potrudite se da se pridržavate osnova. Na primjer, napravite spisak od osam stvari koje su vam važne u životu, i zamolite partnera da učini isto. Potom uporedite rezultate. Ne postoji ”tačno” i ”pogrešno”, samo sličnosti i razlike. Razgovarajte o stvarima koje su vam važne. Nerazumijevanje onoga što partner cijeni je jedan od najčešćih uzroka raskida.

5. faza: Rast i stabilnost

Zajednička iskustva su do sada uklonila sve nesuglasice među vama i osjećate sigurnost jer imate osjećaj da on pazi na vas. U ovoj fazi, parovi se međusobno veoma dobro poznaju i njihova zajednica je iskrena i snažna.

Čega treba da se pazite: Uzimanja veze zdravo za gotovo i korišćenje onoga što znate za napad u svađi. Ovo je vrijeme kada treba da se poštujete. Već znate kako da prebrodite teške momente i kako da ih izbjegnete.

Kako da preživite ovu fazu: Pokušajte da vaše kritike budu razumne, a ne osuđujuće. Razmislite kada ste posljednji put zaista osjećali zahvalnost za ono što vaš partner čini, i obrnuto. Pokušajte da pogledate vezu na drugačiji način. Potrudite se da vaš partner uvidi da osjećate zahvalnost za sve što čini za vas.

6. faza: Kriza i oporavak

Kada dođu teški trenuci, parovi u ovoj fazi veze iz toga izlaze snažniji, i shvataju istinitost izreke “Vrijeme liječi sve rane.”

Čega treba da se pazite: Nespremnosti da nešto jednog dana može da uzdrma osnovu vađe veze. To može da bude bolest, gubitak posla ili nevjerstvo. U takvim situacijama, stres uzrokuje promjene u vašem međusobnom odnosu, i partneri mogu da posumnjaju da li će ikada moći da se oporave od ovoga. Ipak, oni koji zajedno prebrode poteškoće i probleme, postanu sretniji i jači partneri.

Kako da preživite ovu fazu: Ključ je u oproštaju, kažu stručnjaci. Svi grešimo, posebno kada smo pod stresom, ponašamo se neobično i ne možemo da zamislimo da naš partner i dalje može da ostane sa nama, ali kada on to ipak učini, shvatamo da je njegova ljubav bezuslovna. U ovoj fazi, osjećaćete toliku povezanost, da ćete biti spremni da se borite za svoju vezu jer ćete znati da ne postoji ništa što može da je ugrozi. Najbolje što možete da uradite jeste da definišete šta ste oboje naučili iz svoje dosadašnje veze, i individualno i kao par, ali i da prepoznate obostrane potrebe i planove za budućnost.

Autor: Life Content

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.