Trudnoća i vježbanje: Otkrivamo vam 5 najvećih zabluda

by | 28 Juna, 2017

Kad je u pitanju vježbanje u trudnoći, postoji mnogo zabluda koje sprječavaju žene da brinu o kondiciji tokom tih devet mjeseci. Mali je broj onih trudnica koje redovno vježbaju, upravo zato što su zabrinute za zdravlje nerođenog djeteta. Ginekolozi otkrivaju šta je zapravo istina i šta je to što žene smiju da rade dok su u drugom stanju.

Foto: Thinkstock

Tu prvu i najveću zabludu da je opasno vježbati tokom trudnoće, ginekolozi u potpunosti odbacuju. Jer, ako je trudnoća uredna, nema razloga da ne vježbate tokom tih devet mjeseci, ali uz povećan oprez i smanjeni intenzitet.

Druga zabluda je da su samo prenatalne vježbe sigurne za zdravlje trudnice. Mada je odlično pohađati kurs vježbanja za trudnice s edukovanim instruktorima, većini žena nije potrebna takva vrsta vježbanja sve do drugog tromjesečja. Ako se ipak odlučite za takvu vrstu vježbanja, važno je da nikada ne radite poteze i vježbe zbog kojih osjećate nelagodu i bol. Dobar izbor su šetnje, plivanje, trčanje, vožnja biciklom, vježbe u vodi, joga, Kegelove vježbe… Ali, obavezno je zagrijati se prije vježbanja i paziti na dovoljan unos tečnosti, te jesti najkasnije dva sata prije vježbanja.

Kliknite na sljedeću stranicu…

Foto: Thinkstock

Treća zabluda je da puls tokom vježbanja za trudnice ne smije da prelazi 140 otkucaja u minuti. Opterećenje srca tokom trudnoće trebalo bi da iznosi oko 117 do 146 otkucaja u minuti. Ali, vježbe moraju biti umjerene. Preporučuje se vježbanje tri puta nedjeljno po 20 do 45 minuta.

Četvrta zabluda je da ne treba izbjegavati vježbe u kojima je potrebno ležati na leđima. U prva tri mjeseca treba izbjegavati jaču fizičku aktivnost dok se trudnoća ne “učvrsti”. Trudnice bi trebalo da izbjegavaju vježbe koje zahtijevaju ležanje na leđima, jer to može da dovede od otežanog povratka krvi ka srcu, pa do pada pritiska. U trećem tromjesečju preporučuju se vježbe opuštanja, istezanja, razgibavanja, te vježbe za bolju cirkulaciju. Treba paziti da odjeća bude pamučna i rastegljiva.

Peta zabluda je da nije opasno dizati tegove u trudnoći. Trudnice koje na radnom mjestu moraju dugo da stoje ili povremeno dižu teže terete, ranije se porađaju, a bebe su manje težine. Međutim, vježbanje uz lagane bučice je u redu. Treba izbjegavati skijanje, jahanje, klizanje, skokove u vodu i slično.

Izvor: lepotaizdravlje.rs

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.