Obrnuta french manikura: Novi trend u svijetu noktiju
Obrnuta french manikura donosi osvježenje klasičnom izgledu. Ovaj neobičan dizajn pozicionira boje iznad kutikule, pružajući jedinstven stil Nema ...
Proizvodnja kolagena koji kožu održava mekom i čvrstom počinje se smanjivati u našim kasnim dvadesetima i ranim tridesetima, ali promišljena dnevna rutina može pomoći u njenom zadržavanju i jačanju.
Između 25. i 30. godine počinjemo gubiti jedan posto kolagena godišnje. Taj se proces ubrzava nakon 40. godine. No, pravilna rutina može pomoći u očuvanju postojećeg kolagena i potaknuti proizvodnju novog kolagena. Dobre navike stvarno čine razliku.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Kolagen je najzastupljeniji protein u ljudskom tijelu, a proizvode ga stanice zvane fibroblasti. Njegova glavna funkcija je stvaranje i održavanje strukture tkiva koje tvore tijelo, stvarajući otporna, jaka i fleksibilna vlakna poznata kao kolagenska vlakna. Ova vlakna vežu vezivna tkiva kao što su tetive, mišići ili koža i na njih utječe kako starimo, budući da metabolizam dermalnih stanica postaje sve sporiji, što utječe na brzinu sinteze kolagena. Smanjenje kolagena, zajedno s gubitkom elastina, esencijalni protein u koži odgovoran za pružanje elastičnosti, i dehidracija kože, tri su ključna čimbenika koji utječu na starenje kože.
U nastavku donosimo najbolje navike koje možete usvojiti kako bi smanjili gubitak kolagena.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Smanjite izlaganje suncu i svakodnevno koristite SPF
Ultraljubičasto zračenje utječe na proizvodnju kolagena u koži, zbog oksidacije koju proizvode UV zrake, ubrzavajući brzo uništavanje kolagena i smanjenje njegove proizvodnje. Važno je koristiti odgovarajuću zaštitu od sunca.
Potražite infuzije zelenog čaja i đumbira
Stručnjaci preporučuju antioksidativne i protuupalne infuzije poput zelenog čaja i đumbira. Fitokemikalije su snažni biljni spojevi koji mogu pomoći u sprječavanju oksidativnog oštećenja stanica.
Dodajte svojoj prehrani namirnice bogate kolagenom
Protein kolagen se može naći u juhi od kostiju, ribe poput tune ili lososa, mliječnim proizvodima i orašastim plodovima. Namirnice bogate vitaminom C (paradajza, jagode, narandže, paprike) također pomažu u proizvodnji kolagena.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Smanjite konzumaciju masti i šećera
Prerađena hrana, pogotovo ona koja je puna masti i šećera, smanjuje proizvodnju kolagena Naime, ona utječe na proizvodnju kolagena i elastina zbog svojih proteina niske kvalitete.
Hidratizacija je važna
Naše stanice trebaju vodu za regeneraciju i uklanjanje toksina, a kako biste tijelo držali hidratiziranim, potrebno je unijeti preporučenu dnevnu količinu vode.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Izbjegavajte duhan i alkohol
Očigledno, ali vrijedi zapamtiti koliko negativno utječu na kožu, uzrokujući propadanje kolagenih vlakana i utječući na zadržavanje tekućine te oksigenaciju i prehranu stanica.