Šta je PRP terapija podmlađivanja kože?

by | 20 Oktobra, 2015

Terapija plazmom bogatom trombocitima predstavlja jedinstven metod za korišćenje sopstvenih potencijala organizma u cilju regeneracije tkiva djelujući duboko u koži, čime se započinju prirodni procesi podmlađivanja i regeneracije. Centrifugatom sopstvene krvi, bogatim trombocitima i faktorima rasta stimuliše se reakcija matičnih ćelija i dovodi do podsticanja stvaranja novog kolagena, elastina i krvnih sudova.

Young beautiful  woman face portrait healthy skin

PRP terapijom usporava se proces starenja, ćelije se podmlađuju i hrane i smanjuje vidljivost bora, ožiljaka i hiperpigmentacija, vraća se sjaj i tonus opuštenoj i suhoj koži. Krajnji efekat je stvaranje novog kolagena, remodelacija starog, te poboljšanje tonusa i elastičnosti kože. Intervencija je bezbolna i ne zahtijeva vrijeme oporavka.

Plazmalifting (PRP) je tretman koji ne samo da dovodi do podmlađivanja izgleda kože, nego može da se koristi i u terapiji opadanja kose, posebno kod muškaraca.

Kada se radi PRP?
PRP se može raditi kada želimo da poboljšamo izgled i tonus kože, kao i da je hidriramo, da smanjimo vidljivost dubljih bora na licu, čelu, vratu i dekolteu i šakama, smanjimo vidljivost akni i ožiljaka od akni – kad god želimo da izgledamo bolje.
Dodatne rezultate dobijamo ako intervenciju kombinujemo s laserskim podmlađivanjem.

Kada su vidljivi rezultati PRP intervencije?
S obzirom na to da je koži potrebno vrijeme da reaguje, prvi rezultati su vidljivi poslije sedam dana, kada dolazi do poboljšanja vlažnosti i izgleda kože. Tokom sljedećih dvije do šest sedmica počinje formiranje novih kolagenih vlaknana i poboljšava se struktura i tonus kože. Mreža novog kolagena i novi krvni sudovi formiraju se tokom dva do tri mjeseca posle tretmana, a maksimalan efekat vidi se u narednih dva do četiri mjeseca.

Kako se radi PRP?
Specijalnim mikrosistemom se bezbolno iz vene izvadi 8-16 ml krvi, nakon čega se krv centrifugira u specijalnim sterilnim zatvorenim epruvetama čime se plazma izdvaja od ostalih elemenata krvi. Na područje koje se tretira nanosi se lokalni anestetik u obliku kreme, te je tretman potpuno bezbolan. Injektovanje se vrši tankim mikroiglicama u željeno područje, na različite dubine kože, u zavisnosti od toga koji efekat želimo da postignemo. Poslije tretmana moguća je pojava crvenila ili malih hematoma na mjestu uboda, koji brzo prolaze.
Tretman se može ponoviti za mjesec dana u zavisnosti od stanja kože. Rezultati su dugotrajni, vidljivi i do dvije godine nakon tretmana, a dugotrajnost efekta zavisi od početnog stanja, tipa i reakcije kože.

Ko ne treba da radi PRP intervenciju?
PRP ne treba da rade trudnice, osobe na antikoagulantnoj terapiji, te sa koagulopatijama, akutnim stanjima, hemodinamski nestabilne osobe i osobe obolele od karcinoma.

Izvor: Life Content
Foto: Guliver/Thinkstock