Zdravi međuobroci za mame i trudnice

by | 13 Augusta, 2014

Bojite se da ćete se tokom trudnoće udebljati? Patite od napada mučnine? Ili ste već rodili, ali na bokovima i dalje imate višak kilograma? Sve ove probleme možete riješiti istom strategijom – međuobrocima. To znači, da tokom dana trebate rasporediti male obroke koji “razbijaju apetit”, ali su bogati dragocjenim hranjivim sastojcima, a siromašni kalorijama.

kokice-490x326

Ovu metodu trebate odmah primijeniti, od prvih mjeseci trudnoće, i tako nastaviti tokom perioda dojenja. U prvom tromjesečju, međuobroci prije svega služe za smirivanje mučnine, pri čemu ne postoji mogućnost da u organizam unesete prekomjerne kalorije.

U drugom tromjesečju, oni, uz redovne obroke, omogućavaju unošenje dodatnih kalorija potrebnih djetetu (potrebno je od 200 do 300 kalorija dnevno više), a sve do trećeg tromjesečja služe kao dopuna glavnim obrocima – idealni su i za suzbijanje noćnih napada gladi.

A tokom dojenja? Međuobroci mogu osigurati 500 kalorija dnevno više, potrebnih u toj fazi, i ne samo to! Kad doji, majka svoj životni ritam usklađuje prema djetetovom: malo spava, preskače tri uobičajena obroka dnevno i – tad međuobroci postaju neizbježni.

Koje namirnice izabrati?

Prvo pravilo: Izbjegavajte slatke napitke, industrijski proizvedene slatkiše i namirnice bogate kalorijama, ali ne i hranjivim sastojcima, kao i one koje sadrže visok postotak masnoća, izuzimajući omega 3 i 5 masne kiseline, koje se nalaze u ribi. Naravno, postoje i druge, ukusne namirnice koje ne sadrže puno masnoća.

Na primjer, komadić parmezana ili naribanog kupusa idealan je protiv noćne gladi. Radije se odlučite za ribanac nego za sireve poput ementalera, jer sadrži veći postotak masnoće. Za one koji pate od mučnine, idealno rješenje su krekeri: sadrže malo kalorija i masnoća, uglavnom su biljnog porijekla. I na kraju, evo jednog rješenja za one koje imaju slab apetit. Komad tosta sa žličicom domaće majoneze napravljenog s maslinovim uljem, izvrstan je međuobrok, bogat proteinima, željezom i vitaminom A iz žumanjka, a sadrži samo 10 grama “dobrih” masnoća.

Drugo tromjesečje: Kokice, voće, povrće

Za popodnevnu užinu predlažemo sendvič s tunjevinom i jajetom, budući da sadrži niski postotak masnoća i kalorija, a visok željeza i vitamina. Ovaj sendvič je zdraviji od klasičnog sa sirom i šunkom.

Trudnice koje ponekad žele udovoljiti svom hiru, mogu sebi pripremiti porciju kokica, ali pečenih na malo ulja i s malo soli. Savjetuje se konzumiranje kuhanog kukuruza, kornflakesa i ostalih žitarica, zbog visokog sadržaja vlakana.

Svakako da u vašoj prehrani ne smiju nedostajati voće i povrće. U hladnjaku bi uvijek trebali imati svježe, oprano i pripremljeno povrće kako biste ga u svako doba dana i noći mogli konzumirati.

Povrće je bogat izvor velikog broja vitamina, vlakana, minerala i vode, odmah zasiti i sadrži malo kalorija. Ni voće ne treba zaboraviti, jer je i ono dragocjeno: agrumi i kivi su izvor vitamina C, kalcijuma i vlakana, a jabuke su izvrsne protiv mučnine.

Voće uglavnom ne sadrži više od 60 kalorija, osim banana (jedna uglavnom ima težinu oko 200 grama i sadrži 180 kalorija). Tokom ljetnih mjeseci, možete pripremiti salatu od sezonskog voća s nemasnim jogurtom i svježim sirom.

Noćna glad

Pokušajte odoljeti čipsu, s obzirom da je preslan i peče se na vrlo viskokim temperaturama u masnoćama nepoznatog porijekla. Radije se opredijelite za kuhano povrće, mrkvu, celer, ciklu… I ne zaboravite na masline, pune vlakana i vitamina E, budući da sadrže vrlo malo kalorija – 15 maslina sadrži samo 100 kalorija. Takođe, preporučljivo je i suho voće jer sadrži magnezij.

Autor: Life Content

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.