3 pitanja za…PEDIJATRA

by | 17 Aprila, 2011
Kako i kada treba da izbacim noćni podoj?
U prvom mjesecu života novorođenče treba da ima u prosjeku sedam do osam podoja dnevno, od drugog do trećeg mjeseca šest, u četvrtom mjesecu pet, u petom četiri, u šestom tri. Od sedmog do  devetog meseca života dovoljna su dva podoja, a nakon toga jedan. Do kraja drugog, u nekim slučajevima trećeg mjeseca, ne preporučuje se ukidanje noćnog podoja. Ako se beba budi noću, a nije uznemirena, ne plače, podoj je kratak i brzo poslije zaspi, pokušajte da odlažete hranjenje po 10 minuta, pola sata ili na duži vremenski period, ovisno o tome kako se beba ponaša. Poslije petog mjeseca može se uvesti i "večera", preporučuje se mliječna kašica sa žitaricama bez glutena, kao pretposljednji večernji obrok. Ne preporučuje se davanje vode, soka ili čaja noću umjesto dojenja jer se tako bebi održava uslovni refleks za noćni obrok. Između petog i šestog meseca života noćni obrok više ne treba da postoji, ali samo pod uslovom da je beba sita i zadovoljna danju. 
Kakve su to prečišćene vakcine?
Vakcinacija je postupak kojim se u organizam unose živi, ali oslabljeni ili mrtvi uzročnici bolesti, koji nemaju sposobnost da izazovu bolest, već reakciju imunološkog sistema i razvoj otpornosti na te uzročnike, odnosno bolesti. Iz godine u godinu usavršava se biotehnologija proizvodnje postojećih vakcina, kao i pronalaženje novih. Cilj je da se neke vakcine toliko usavrše da reakcije budu manje burne i opasne, odnosno da ih gotovo i nema nakon vakcinacije. To se, prije svega, odnosi na tzv. prečišćene vakcine, kao što su Pentaxim i Infanrix, pandan našoj klasičnoj DTP, Polio, Act Hib vakcini. Na ovaj način se nakon vakcinacije stiče imunitet, a da se organizam nije izložio bilo kakvoj opasnosti od bolesti.
 
Šta treba preduzeti ako beba koja sisa ima neredovnu stolicu?
Svaka beba je specifična pa je ovakva situacija relativna. Stolica može biti jedna u pet-šest dana ili ih može biti šest u jednom danu. Ono što je bitno jeste da beba dobro napreduje, ima dobar, kvalitetan ritam u spavanju i hranjenju, raspoložena je i dovoljno mokri. Konzistencija stolice bebe treba da je mekana, "puterasta", žućkaste boje, a defekacija se obavlja lako, bez naprezanja. Ukoliko želite pripomoći bebi u vršenju nužde masirajte joj stomačić lagano, kružnim pokretima u smjeru kazaljke na satu, da ga grijete i radite vježbice – privlačite savijene bebine noge trbuhu, dok leži raskomoćena na leđima. U krajnjem slučaju, ako bebi izostaje stolica uz konsultaciju pedijatra ponekad se mogu primjeniti mikroklizme.
 
Info plus  Majčino mlijeko zadovoljava sve bebine nutritivne potrebe do šestog mjeseca. Takođe, bebin digestivni sistem prije toga nije spreman za nemliječnu hranu
 
 
dr DRAGICA DOBRIJEVIĆ
Pedijatrijski centar
Aura Medic
Pave Radana 49, Banja Luka
 

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.