Koliko je igračaka potrebno djetetu?

by | 21 Jula, 2015

Roditelji ne moraju ispuniti svaku djetetovu želju • Čak suprotno: jasno mu dati do znanja da se određene igračke neće kupiti i iz kojeg razloga • Takvo objašnjenje će jednom petogodišnjaku više koristiti nego vađenje roditeljskog novčanika bez ikakvog argumenta 

dijete igracke

Foto: Getty Images

Teško je imati pregled nad količinom igračaka koje dijete ima. U dječjim sobama se često skupljaju igračke sumnjive namjene i kvaliteta. Oni roditelji koji djetetu žele napraviti veselje s dobrom igračkom mogu se orijentisati prema sljedećim kriterijumima:

Haos u dječjoj sobi

Većina dječjih soba izgleda isto: police su pune igara, slagalica i knjiga, sanduci su do ruba puni lego kockama, automobilima, dinosaurusima, dijelovima željeznice. Plišane igračke su sakupljači prašine.

Otkud toliko igračaka, objašnjenje je jasno. Baka, djed, tetka, ujak, prijatelji i sami roditelji žele nešto pokloniti djetetu što će ga posebno veseliti. Odjeća i novac kao poklon samo se sviđaju roditeljima. Djeca vole kad ih se iznenadi. Na početku im se sve sviđa. Ali je trajanje igračke ipak jako ograničeno.

Koliko je igračaka stvarno djetetu potrebno?

Na svjetski najvećem internacionalnom sajmu igračaka u Nürnbergu prezentuje se godišnje oko milion igračaka, od toga 60 000 inovacija, izmijenjenih i poboljšanih produkata za kojima kuca dječje srce.

Razjašnjenje kad su u pitanju igračke može dati radna zajednica “Spiel gut”, osnovana 1954. godine i specijalizovana za davanje savjeta kad su u pitanju igre i igračke.

Ingetraud Palm-Weber pripada toj organizaciji, majka je troje djece od 20, 13 i 10 godina. Ona savjetuje: “Posmatrajte pažljivo svoje dijete. Koje teme ga zanimaju, kako teče njegov razvoj i koji su mu poticaji potrebni.”

Igračka, po njenom mišljenju, nije samo sredstvo kojim će se ubiti slobodno vrijeme, nego nešto što će djetetu prirediti stalno zadovoljstvo. Zbog toga je važno djeci kupovati visokokvalitetne igračke koje odgovaraju njihovoj starosnoj dobi a ne neke nekvalitetne produkte koji neće izdržati svoj vijek trajanja. “Veoma je važno zajedno sa djetetom izabrati igračku. Pri tome bi dijete smjelo izraziti svoje želje i opravdati ih.”, savjetuje stručnjak. “Tako ćete više saznati o svom djetetu.”

Roditelji ne moraju ispuniti svaku djetetovu želju. Čak suprotno: jasno mu dati do znanja da se određene igračke neće kupiti i iz kojeg razloga. Takvo objašnjenje će jednom petogodišnjaku više koristiti nego vađenje roditeljskog novčanika bez ikakvog argumenta.

“Na porodičnim svečanostima dati prednost djetetu i svečanosti, a ne igračkama”, savjetuje Ingetraud Palm-Walter

Sortiranje igračaka

Uzmite slobodan dan da zajedno sa djetetom pročešljate djetetovu sobu. Odvojte i spakujte one igračke s kojima se trenutno ne igra i razmislite o tome čime ih možete zamijeniti. Otvorene police najbolje je zaštititi jednobojnim zavjesama jer nepreglednost odvlači pažnju pri igri, a poslije prilikom pisanja zadaće.

Šta je “spiel gut”?

“Spiel gut” je specijalizovana savjetodavna organizacija za igre i igračke. Ovo počasno udruženje je osnovano 1954. godine od strane praktikanata s područja nauke, medicine, psihologije, pedagogije i umjetnosti sa ciljem proizvodnje dobrih igračaka koje će poboljšati dječji svijet. Eksperti tog udruženja su razvili specijalan način testiranja igračaka koje se nalaze na tržištu. Takve igračke moraju zadovoljiti zadane kriterijume da bi mogle dobiti pečat “spiel gut”.

Svake godine se stručno ocjenjuje oko 500 novih igračaka koje su došle na tržište i one koje su zadovoljile kriterijume dobijaju pečat “spiel gut”.

Prava igračka za moje dijete

Odgovorite na ova pitanja, pa ćete otkriti koja je igračka dobra za vaše dijete:

– Koje posebne sposobnosti i interese ima moje dijete?

– Koji materijali odgovaraju i potiču njegov razvoj u starosnoj dobi u kojoj se upravo nalazi? (Ako npr. ovog momenta ima jaku potrebu za kretanjem, preporučljivije je kupiti romobil nego stolnu igru).

– Za šta imamo mjesta? (Koliko god je lijepo imati željeznicu, ipak je ona stalno na putu, što će dovesti do toga da ćemo biti neprestano na to ljuti).

– Od kojih materijala su postojeće igračke i čime se još mogu nadopuniti?

Pet savjeta koji smanjuju stres pri kupovini

– Igračke kao što su lego kocke, playmobil, brio-željeznica su tako izložene u prodavnicama da mame na kupovinu. Preporučljivo je unaprijed donijeti odluku šta će se kupiti.

– Previše malih igračaka zakrčuju dječju sobu. Iz tog razloga je preporučljivo odoliti kupovini prehrambenih proizvoda koji u pakovanjima imaju igračke.

– Reklamni proizvodi sa likovima iz raznih filmova (Harry Potter šalice, riba Nemo itd.) prodaju se uz veliku reklamu. Djeca rijetko od srca žele takvu igračku, a time i dječja soba zadržava preglednost.

– Rođaci rado donose igračke. Ako ih zamolite da donesu bojice, blokove, masu za gnječenje, kredu za crtanje po ulici ili set za izradu i lijepljenje raznih likova i oblika, to neće uticati na to da se količina igračaka u dječjoj sobi poveća.

– Plišane igračke su toliko privlačne da uvijek mame na kupovinu. Možda će biti lakše ako djetetu dokažete da im prevelika količina takvih igračaka odvlači pažnju od toga da nađu svoju najdražu plišanu igračku.

 

Izvor: Roditelji.hr

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.