Namirnice uz koje se lako mršavi

by | 24 Jula, 2013

Neka hrana prosto izaziva taloženje masti u tijelu, dok druga upravo “privlači” masti, a zatim ih eliminiše iz organizma. Ako od ovog trenutka počnete da izbjegavate lošu i birate dobru, više nikada nećete imati problema sa prekomjernom težinom. Nudimo vam savjete i trikove koji će vam pomoći da konačno smršate!

zdrava-hrana

Previše insulina usisava mast

Ako jedete previše “pogrešnih” ugljenih hidrata, pojačano se stimuliše gušterača koja tom prilikom luči prevelike količine insulina. Time se može razviti otpornost na taj hormon, koji aktivira enzim “zadužen” za usisavanje masti iz krvi i njeno ubacivanje u masne ćelije.

Masne, jetrene i mišićne ćelije postaju neosjetljive na normalnu količinu insulina u krvi, a posljedica je stalna glad s fatalnim posljedicama po varenje masti. Naime, insulin sputava enzim lipazu u razgradnji nataložene masti, a taj mehanizam se može ustaliti.

Ukoliko jedete, na primjer, obroke s pogrešnim ugljenim hidratima (kao što je 120 grama bijelog hljeba, 100 grama kukuruza i 500 grama ananasa na tri obroka), koji osjetno podižu nivo šećera u krvi, naći ćete se u tom začaranom šećernom krugu i vaša gušterača će proizvoditi previše insulina.

Kako zaustaviti lučenje insulina

Grožđani ili obični šećer podstiču brz porast šećera u krvi i stimulišu oslobađanje insulina. Ispitivanja pokazuju da i skrob utiče na nivo šećera u krvi. Pretpostavka je da sve zavisi od stepena prerade. “Obično” brašno podiže nivo šećera u krvi brže nego integralno. Ko želi da smrša, mora da izbaci iz ishrane sve namirnice koje izazivaju porast šećera u krvi.

Čak je i čokolada prihvatljiva

Čokolada u umjerenoj količini izaziva dobro raspoloženje jer sadrži materije koje djeluju poput antidepresiva. Jedite čokoladu koja sadrži najmanje 60 posto kakaoa (provjerite na spisku sastojaka), jer on snižava udio šećera. Parče čokolade od 50 grama sadrži 252 kalorije. Ako isplanirate kalorije u svom planu dijete, smijete da jedete čokoladu.

Pregled “ubica” masnoća

Karnitin prenosi masnoće u ćelije na sagorijevanje i reguliše metabolizam. Ima ga u siru, piletini, šunki i jagnjetini.

Holin oslobađa karnitin i s vitaminom C podstiče metabolizam. Mnogo holina ima u kelju.

Hrom je element u tragovima i pošto četvorostruko povećava sagorijevanje masnoća, nužan je za mršavljenje. Ima ga u ribi i svježem povrću.

Bjelančevine sadrže na 100 grama samo četiri kalorije – u slučaju da se ne pojedu u kombinaciji s masnoćama. Posebno se preporučuje konzumiranje sočiva (na 23 posto bjelančevina samo jedan procenat masnoća) i ribe – posebno lososa.

Jod – samo pomoću njega, štitna žlijezda može da proizvodi dovoljno tiroksina, hormona koji podstiče metabolizam. U dovoljnim količinama, joda ima samo u morskoj ribi i algama. Zato se hrani mora dodavati jodirana so.

Magnezijum je mineral nužan za tjelesne i duševne sposobnosti. On učestvuje u izgradnji kostiju i zuba, te djeluje na mišiće i nerve. Naravno, za sve to potrebna je energija i zato magnezijum snažno podstiče metabolizam u ćelijama. Nalazi se u proizvodima od integralnog brašna, u mahunarkama, voću, povrću i lješnjacima.

Metionin podstiče razgradnju masnoća jer proizvodi hormon stresa – adrenalin. Osnovni izvori su: sir, jogurt, žumanjak, soja, meso i riba.

Taurin – ova aminokiselina stimuliše proizvodnju hormona rasta koji utiče na izgradnju mišića i sagorijevanje masnoća. Optimalni izvori taurina su: rakovi, školjke, meso i džigerica.

Vitamin B jača živce i time doprinosi dobrom raspoloženju. Pomoću njega se mršavljenje pretvara u dječju igru. Idealan izvor vitamina B je pivski kvasac, ali ne u tečnom obliku.

Vitamin C – zahvaljujući njemu proizvodi sa hormon noradrenalin koji masnoće pretvara u energiju. Osnovno pravilo – kiselo za dobro raspoloženje i vitku liniju.

Žitarice

Kad kupujete pahuljice, pazite da ne sadrže dodatak šećera ili meda. Hljeb i pecivo trebalo bi da imaju visok porocenat balastnih materija.

Mliječni proizvodi

Kad kupujete mliječne proizvode bez dodatka šećera, ne možete pogriješiti.

Voće

Podstiče srednje do malo oslobađanje insulina. Preduslov: jedite voće odvojeno od drugih obroka. Pokušajte da se odreknete i voćnih sokova.

Razno

Sadržaj šećera snažno stimuliše porast nivoa šećera u krvi. Izbjegavajte zato i šećerom zaslađene pudinge ili napitke.

Izvor: Life Content

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.