“Senke zvuka” i “Živa biblioteka” na osmom Jelen Demofestu

by | 6 Jula, 2015

Osmi Jelen Demofest će zvanično biti otvoren izložbom fotografija “Senke zvuka” autora Nemanje Đorđevića, 16. jula u 12 sati u galeriji banjalučkog Doma omladine, a ova postavka će ostati otvorena tokom sva tri dana festivala.

10_the dandy warhols1

“Senke zvuka” su nova kolekcija mističnih koncertnih trenutaka, u kojima lik izvođača ostaje tajna, a kao novi koncept izložbe rok fotografija obuhvata 26 radova. “Na fotografijama su prikazane siluete poznatih muzičara nastale na koncertima u Srbiji i regionu. Svaka fotografija je specifična po tome što dočarava atmosferu samog koncerta, gdje identitet izvođača ostaje nepoznat. Trudio sam se da izaberem radove koji su karakteristični za određeni bend kako bi posmatrač probao da prepozna o kome se zapravo radi. Nadam se da sam u tome i uspio”, kaže Đorđević i dodaje da je htio da se malo poigra sa siluetama, pa je identitet i portrete muzičara sakrio u mraku, te na interesantan način prenio svoj doživljaj sa nekog koncerta.

08_artic monkeys

Inače, Đorđević je urednik fotografije na muzičkom portalu Balkanrock.com, saradnik je brojnih medija, te zvanični fotograf različitih muzičkih događaja, a iza sebe ima 12 samostalnih izložbi i epitet jednog od najtalentovanijih balkanskih rock fotografa nove generacije.

Živa biblioteka 01

Drugog dana festivala u 12.30 sati, a u sklopu dnevnog programa Jelen Demofest 08 biće predstavljen interesantan projekat pod nazivom “Živa biblioteka”, koji implementira Helsinški parlament građana Banja Luka u sklopu Koalicije civilnog društva u borbi protiv diskriminacije “Jednakost za sve”.

“Živa bibiloteka” je metod socijalne intervencije za promovisanje poštivanja ljudskih prava i ljudskog dostojanstva, te služi borbi protiv diskriminacije. “Knjige” u “Živoj biblioteci” su, zapravo, prave osobe koji predstavljaju različite grupe koje su često meta predrasuda, stereotipa i diskriminacije, a sa kojima posjetioci biblioteke mogu razgovarati, postavljati im pitanja, diskutovati i slično.

Posjetioci će imati priliku da razgovaraju sa 11 osoba od kojih svaka predstavlja jednu knjigu, a bitna karakteristika “Žive biblioteke” jeste to što se ona zasniva na autentičnosti, te je svaka “knjiga” zasnovana na istinitoj priči.

Živa biblioteka 02

Tako od živog čovjeka posjetioci dobijaju na licu mjesta odgovore koje traže, slušaju njihova iskustva i upoznaju se sa njihovim viđenjima, što je vjerovatno djelotvorniji metod u razbijanju predrasuda od klasičnog čitanja knjiga.