Zdravlje na prvom mjestu: Najbolje namirnice za jačanje imuniteta

by | 6 Januara, 2016

Kada dođe hladno vrijeme, opasnost od infekcija povećava se čak nekoliko puta u odnosu na ostala godišnja doba. U zdravoj ishrani je ključ vašeg zdravlja, u to nema dileme.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Zdrava ishrana, naročito u toku zimskog perioda, od presudnog je značaja za vaše zdravlje. Obogatite svoje obroke povrćem i voćem, zaboravite na brzu i kaloričnu hranu. To ne znači da ne smijete pojesti nešto malo masnije, ali jedan vitaminski obrok dnevno i te kako će vam prijati.

Za očuvanje i pravilnu funkciju imunološkog sistema, važna je pravilna ishrana. Dnevni jelovnik trebalo bi da bude sastavljen od hranljivih i kvalitetnih namirnica. Jedite namirnice koje sadrže antioksidanse, probiotike i vitamine, samo izbjegavajte šećere. Ove namirnice pomoći će vam da ojačate imunitet i ostanete zdravi usprkos svemu…

Meso

– Potrudite se da jedete zdravu i nemasnu hranu bogatu proteinima. Od mesa treba koristiti ribu, morske plodove, piletinu, ćuretinu i junetinu jer sadrže cink koji pomaže proizvodnju bijelih krvnih zrnaca za borbu protiv infekcija.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

– Pritom, izbjegavajte pretjerani unos masne hrane i prostih šećera, te pohovanje i prženje u dubokom ulju. Hranu pripremajte na pari, žar ploči ili u foliji, grilujte, barite i blanširajte.

– Kada je riječ o masnoćama, preporučuju se maslinovo, laneno i sojino ulje, dok upotrebu životinjskih masti treba svesti na minimum.

– Izbjegavajte konzervisane proizvode, kobasice, kulen, mesne nareske, paštete, čvarke, “brzu hranu”…

– Unos tečnosti veoma je važan, te svakodnevno jedite čorbice od mesnog bujona ili od povrća kuvanog u supi od goveđe kosti.

Integralne žitarice

– Žitarice sa cjelovitim zrnom neophodne su jer daju kvalitetnu energiju zbog visokog sadržaja složenih ugljenih hidrata. Nutritivne vrijednosti neobrađenog zrna neuporedivo su veće od onih koje imaju prerađene žitarice. Ove namirnice sadrže dragocjene minerale cink i selen, kao i gvožđe, fosfor, magnezijum i bakar, a bogate su vitaminima B kompleksa, te vitaminom E, koji je moćan antioksidant.

Jogurt

– Kao najjača imunoishrana (bogata probioticima i prebioticima) navodi se jogurt i fermentisani mliječni proizvodi koji sprječavaju razmnožavanje loših bakterija u crijevima, gdje se i stvara imunitet. Ovaj mliječni proizvod bogat je kvalitetnim proteinima, kalcijumom, vitaminom B2 i vitaminom B12. Preporučena dnevna doza jogurta sa dodatim probiotskim kulturama iznosi oko 2,5 dl, a sve preko toga može da iritira crijevni sistem. Dnevna doza običnog jogurta iznosi oko 5 dl.

Foto: Pixabay/Free images

Foto: Pixabay/Free images

Jabuke

– Jabuke možete jesti svakodnevno, u bilo koje doba dana, za doručak, ručak i večeru, ili užinu. Možete ih jesti sirove, ili piti njihov cijeđeni sok, ili ih usitniti u frape… Trudite se da jabuke jedete s korom, jer se u njoj skiva najviše flavonoida koji sprečavaju začepljenje krvnih sudova i na taj način “brinu” o zdravlju srca. One takođe štite zube od karijesa i kamenca, a naučnici tvrde da smanjuju rizik od raka dojke, pluća, prostate, gušterače i sličnih vrsta karcinoma koji se pojavljuju u probavnom traktu.

Avokado

– Avokado pripada nutricionistički najbogatijim i najkvalitetnijim namirnicama, a njegov plod sadrži preko 25 važnih nutrijenata – vlakna, kalijum, vitamin E i B, folnu kiselinu, te veoma važne masne kiseline. Djeluje antivirusno, antibakterijski i antigljivično. Uvijek se jede sirov, i to odmah nakon skidanja kore, jer u suprotnom brzo potamni.

Papaja

– Papaja sadrži veliku količinu vitamina i minerala – vitamin C, kalcijum, gvožđe i magnezijum. Osim toga, ovo voće preporučuje se osobama koje imaju problema sa bubrezima ili probavom. Takođe, papaja pomaže u kontroli dijabetesa, te smanjuje rizik od srčanog udara, a njenim svakodnevnim konzumiranjem lakše ćete izgubiti suvišne kilograme.

Pčelinji proizvodi

– Pčelinji produkti – med, polenov prah i matična mliječ bogati su enzimima i drugim nutritivnim elementima, prije svega vitaminima i mineralima, koji jačaju imunitet. Uništavaju virus gripa, ubrzavaju razmjenu materija, povećavaju energiju i izdržljivost, kao i otpornost na stres i bolesti.

Sok od aloje

– Ljekovitost aloje poznata je hiljadama godina: ova biljka sadrži skoro sve prirodne sastojke neophodne za normalno održavanje biohemijskih procesa i vitalnih funkcija ljudskog organizma. Jača imunitet, blokira stvaranje slobodnoh radikala, smanjuje otoke, snižava temperaturu, sprječava zgrušavanje krvi, djeluje protiv alergija, povećava energiju, stimuliše rast zdravih ćelija…

Karfiol

Ovo povrće gotovo da nema masti, a sadrži izuteno malo ugljenih hidrata i kalorija, te i fitonutrijente. Odlična je zamjena za krompir, a sadrži manje kalorija od njega i više hranljivih sastojaka kojima ćete ojačati vaš imunitet.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Brokoli

_ Ovo povrće obiluje antioksidansima koji smanjuju rizik od raka želuca i pluća. Takođe, sadrži beta karoten i vitamin C, te jača imunitet kada nas ometaju prehlade i viroze.

Prokelj

– Prokelj obiluje betakarotenom, vitamina C i K, kalcijumom, fosforom, kalijumom i folacinom koji sagorijeva loš holesterol. Ako želite da zadržate sve ove nutrijente, prokelj kuhajte kratko, a vodi za kuhanje dodajte malo maslinovog ulja i crvene paprike. Kako je prokelj bogat folatima i gvožđem, mogu ga konzumirati i trudnice.

Bundeva

– Bundeve obiluju antioksidansima i betakarotenima, koji joj daju specifičnu narandžastu boju, a naročito je bogata vitaminima C i E. Njeni ljekoviti sastojci smanjuju rizik od karcinoma, srčanih bolesti, katarakte i moždanog udara, a odlično se pokazala i kod hemoroida i zatvora. Osim toga, bundeva je korisna i za smanjenje stresa jer pospješuje san. Možete ih konzumirati u obliku čorbe, pečene kao prilog glavnom jelu ili kao slani desert…

Gljive

– Šitake i reiši gljive od davnina se koriste u kineskoj narodnoj medicini. Iz njih je izdvojen leptin, supstanca za koju je utvrđeno da stimuliše imunološki sistem. Istraživanja su pokazala da leptin snažno podstiče stvaranje interleuina-1 koji povećava sposobnost makrofaga da uništavaju bakterije i ćelije raka.

Mrkva

– Nutricionisti preporučuju svježe cijeđene sokove od voća i povrća u kojima centralno mjesto zauzima mrkva. Naime, rezultati brojnih studija pokazali su da je narandžasti korijen, zahvaljujući obilju beta-karotena, jednog od najboljih čuvara imunološkog sistema. Ovaj dragocjeni sastojak snažan je antioksidans, a mrkva, osim toga, obiluje vitaminima D, E i B grupe, kalijumom, kalcijumom, jodom, cinkom, kobaltom, pektinima i eteričnim uljima.

Sok od mrkve

– Ovo narandžasto povrće poznato je po svom pozitivnom učinku na zdravlje očiju, kože i kose. Najbolji je izvor vitamina A, a zbog visoke koncentracije vitamina C štiti kardiovaskularni sistem od oštećenja. Rezultati brojnih studija pokazali su da je ovaj narandžasti korijen jedan od najznačajnijih čuvara imunološkog sistema, pre svega zbog visokog sadržaja beta-karotena.

– Kada je reč o jačanju imuniteta, najbolji efekat se postiže ukoliko se konzumira mešavina na bazi meda, belog luka, bokvice, iglica bora i cimeta.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Ojačajte imunitet uz pomoć začina

– Jedan od najsnažnijih začina koji ojačava imunitet, a ujedno i liječi razne bolesti je cimet. U kombinaciji s medom jača bijela krvna zrnca koja će se efikasnije boriti protiv bolesti.

– Đumbir se u tradicionalnoj azijskoj medicini koristi kao lijek za mučninu, probavne smetnje i liječenje simptoma gripe i prehlade. Korijen đumbira, naime, sadrži brojna nepostojana ulja koja grijeju tijelo i pomažu mu da se znoji, pa tako rješava problem temperature i eliminiše toksine. Istovremeno pomaže u pročišćavanju disajnih puteva i pluća. Sveži đumbir se kuva kao čaj, dok se prah posipa preko gotovo svake omiljene hrane.

– Komorač ima male i snažne sjemenke prepune kalijuma, kalcijuma, magnezijuma, gvožđa i drugih minerala, uz obilje antioksidansa koji imaju snažna protivupalna svojstva.

– Kurkuma je zlatno žuti začin koji je sastavni dio indijske kuhinje i glavni sastojak karija. Uspešno rješava razne infekcije, jer je kurkumin izrazito snažan antioksidans s moćnim protivupalnim svojstvima.

– Zvjezdasti anis ima poseban, egzotičan ukus i sjajne antivirusne karakteristike, pa ga možete dodavati svim jelima od riže i u čajeve.

Med

– Za jačanje organizma preporučuje se konzumiranje 2-3 kafene kašičice meda sa jednom rendanom jabukom i 2 dl soka od narandže.

– Napitak je najbolje uzimati poslije jela, a treba ga čuvati u staklenim ili plastičnim posudama, nikako metalnim (dolazi do oksidacije meda i stvaranja štetnih materija), a prilikom uzimanja koristiti drvenu, plastičnu, keramičku ili staklenu kašičicu.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Sok od mrkve

– Ovo narandžasto povrće poznato je po svom pozitivnom učinku na zdravlje očiju, kože i kose. Najbolji je izvor vitamina A, a zbog visoke koncentracije vitamina C štiti kardiovaskularni sistem od oštećenja. Rezultati brojnih studija pokazali su da je ovaj narandžasti korijen jedan od najznačajnijih čuvara imunološkog sistema, prije svega zbog visokog sadržaja beta-karotena.

– Kada je riječ o jačanju imuniteta, najbolji efekat se postiže ukoliko se konzumira mješavina na bazi meda, bijelog luka, bokvice, iglica bora i cimeta.

Sastojci:

– 6 limuna

– 1 veći češanj bijelog luka

– 2 kašičice đumbira u prahu

– 2 kašike meda

– 3 šolje soka od ananasa

– 1/4 kašičice ljute papričice u prahu

Priprema:

1. U posudu za blender iscedite svih 6 limuna.

2. Dodajte sve ostale sastojke i dobro ih izmiksajte dok ne dobijete ujednačenu tečnost.

3. Sadržaj prelijte u staklenu posudu i ostavite u frižideru.

4. Svaki dan popijte četri šolje napitka dok simptomi viroze potpuno ne nestanu

“Zlatna mješavina” – med i kurkuma

– Kurkuma i med imaju snažna dejstva protivupalna i antikancerogena svojstva. Pomažu uništavanju mnogih vrsta bakterija, koje su uzročnici bolesti, te povećavaju prirodnu otpornost organizma. Ova mješavina preporučuje se i onima koji boluju od hemofilije i hipertenzije zato što kurkuma smanjuje rizik od zgrušavanja krvi i reguliše krvni pritisak.

Sastojci:

– 1 čajna kašičica naribane limunove kore

– 1 čajna kašičica kurkume

– 100 g meda

– 2 čajne kašičice jabukvog sirćeta

– prstohvat crnog bibera

Priprema:

– U posudici pomiješajte kurkumu, jabukovo sirće i crni biber.

– Dodajte ribanu limunovu koru i med. Dobro promješajte sve sastojke dok ne dobijete homogenu smjesu.

– Smjesu stavite u staklenu čašu i čuvajte u frižideru.

Doziranje:

– Dnevna doza je jedna supena kašika Zlatne mješavine. Kako bi postigli najbolji rezultat, smjesu konzumirajte ujutru. Stavite u usta i pustite neka se otopi, a zatim progutajte. Pričekajte nekoliko minuta prije nego što popijete vodu ili neku drugu tečnost.

Foto: Pixabay/Free images

Foto: Pixabay/Free images

Napitak od narandže, kupusa i cikle

Sastojci:

– 6 narandži

– 1/4 glavice crvenog kupusa

– 1 svježa cikla

– 2 šolje vode

Priprema i upotreba:

– Jednostavno napravite sok na sokovniku od gore navedenih sastojaka, a dobijeni eliksir popijte ujutru na prazan stomak.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Poslastica koja jača imunitet

– Imuni sistem možete ojačati i ukusnom poslasticom, odnosno džemom od đumbira s limunom i medom!

Sastojci:

– 1 srednji korijen đumbira

– 3 limuna

– 500 g meda

Priprema:

– Limun operite, isjecite na kockice i isitnite pomoću blendera ili sjecka.

– Đumbir oljuštite i sitno izrendajte.

– Sjedinite limun i đumbir i prelijte medom.

– Smjesu dobro promiješajte i sipajte u litarsku teglu.

Ovaj džem ne zahtjeva termičku obradu. Možete ga čuvati prilično dugo, zahvaljujući konzervirajućim svojstvima meda. Džem možete dodavati u čaj, mazati na hljeb ili jednostavno uzimajte svaki dan po 1 supenu kašiku.

Pored svega navedenog, potrudite se da dovoljno spavate i redovno vježbate, te i provjetravate prostorije u kojima boravite, kako biste ojačali vaš organizam i eliminisali potencijale uzročnike prehlada…

Izvor: Life content