7 razloga zašto je narandža “kraljica” praznika

by | 29 Decembra, 2017

Sočna narandža mora da bude dio svake zimske zdjele s voćem. Glatke loptice iznutra prekrivene bijelim vlaknima i ispunjene sočnim sokom idelan su međuobrok jer obiluju mineralima, vitaminom C i vodom koja nas osvježava. Upravo su zbog toga dobrodošle saveznice u prazničnoj trpezi bogatoj masnim, slatkim i slanim delicijama!

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Moćni minerali
Osim vitaminom C, narandže su bogate mineralima – kalcijumom, kalijumom i magnezijumom. Kalcijum čuva kosti, a kalijum nervni sistem i mišićna tkiva. Uz to je neophodan i za održavanje ravnoteže vode u organizmu.

Idealno voće za trudnice i pušače
Poznato je da nikotin uništava vitamin C. Zato se često kažu da ako je nepušaču potrebna jedna narandža kao zaštita od prehlade, onda su pušaču potrebne tri. Ove narandžaste loptice svježine su idealna hrana i za trudnice jer obiluju folnom kiselinom neophodnom za razvoj fetusa.

Visoki postotak vode
Sadrže visok postotak vode – 86 posto, pa brzo zasite organizam. Birajte one s manje hrapavom korom jer su sočnije i slađe.

Ljekovita unutrašnja strana kore
Flavonoidi, moćni antioksidansi koji se najvećim dijelom nalaze u unutrašnjem bijelom dijelu narandžine kore, smanjuju rizik od moždanog udara.

Nastavak teksta pročitajte na sljedećoj strani…

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Od narandže se dobija najpopularniji sok…
Od jedne narandže dobija se 90 ml soka koji je odličan izvor vitamina C, a čak 85 posto narandži prerađuje se u sok te je upravo sok od narandže najpopularniji u svijetu

… ali i keksi
Još u 19. vijeku britanska kompanija ‘McVitie’ proizvela je prvi “jaffa keks”, koji je dobio ime po vrsti narandže bez košpica. Ostale vrste narandže su kisela naranča, velika narandža, bergamot narandža, narandža valencija i crvena narandža.

Eterično ulje za miris i protiv bakterija
Već su drevne civilizacije poznavale neka umijeća korištenja narandžinog eteričnog ulja. Djeluje fungicidno i baktericidno i tonizuje rad srca.

Bergamot narandža koristi se i u aromaterapiji za pripremu parfema. No kako je bergamot fototoksičan, čini kožu osjetljivijom na UV zrake zbog čega se nakon nanošenja preparata s aromatičnim uljem bergamota ne smije izlagati suncu.

IZVOR: ZADOVOLJNA.HR

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.