Ovo voće treba da jedete baš svaki dan

by | 25 Aprila, 2016

Proljeće je doba godine koje nas oslobađa svih zimskih tereta, te je prioritet da eliminišemo teške obroke i namirnice koji ih čine. Ono što uvijek prija organizmu su namirnice pune hranljivih sastojaka, minerala i antioksidanata – savršene za buđenje iz “zimskog sna”.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Naročito je važno da svakodnevno jedete voće puno vitamina i minerala, jer će vam ono pomoći da ubrzate metabolizam, lakše smršate, ali i ojačate vaš imunitet i pomoći će vam u prevenciji ili liječenju raznih bolesti. Pogledajte u nastavku koje voće bi trebalo da jedete baš svaki dan, kao i zbog čega…

Jagode

Jagode su dobre u borbi protiv visokog pritiska, artritisa i bolesti srca. Naime, novije američko istraživanje pokazalo je da mlade žene koje jedu puno borovnica i jagoda imaju manji rizik od srčanog udara. Ovo voće bogato je vitaminom C i vlaknima, sadrži kalcijum, kalijum i magnezijum.

Jagode su, takođe, bogat izvor antioksodanasa koji smanjuju rizik od pojave hroničnih bolesti i pomažu kod liječenja raznih upala. Osim toga, jagode, ali i drugo slično voće (kupine, maline, borovnice) odlično su oružje u borbi protiv raka jer sadrže elagičnu kiselinu koja dokazano usporava rast tumora i uništava kancerogene ćelije.

Istraživanje koje je obuhvatilo više od 110.000 muškaraca i žena, pokazalo je da vitamini A, C, E, B1, B12, B2, B3, B5 i B6, kojima obiluju jagode, igraju ključnu ulogu u očuvanju zdravlja očiju.

Omiljeno voće mnogih, veoma je zdravo i bogato vlaknima, zbog čega može značajno da vam pomogne prilikom mršavljenja. Novije istraživanje dokazalo je, naime, da osobe koje jedu osam grama više vlakana, gube pola kilograma na 1.000 unijetih kalorija. Jagode spadaju u voća najbogatija vitaminom C, što pomaže ne samo u detoksikaciji, već i u savladavanju proljetnog umora. Upravo zbog toga jedite jagode kada god poželite i slobodno uživajte u njihovom slatkom ukusu.

Koje još voće treba da redovno da jedete, pogledajte na sljedećim stranama…

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Borovnice

Ljeto je sve bliže, a samim tim i sezona ovih ukusnih bobica. Ljekovita svojstva borovnice bila su poznata još našim prabakama koje su ove plave plodove koristile u razne svrhe. Svoju boju ovo voće duguje flavonoidima koji su u medicini poznati kao antocijani, a koji blagotvorno djeluju na zdravlje očiju, mozga i urinarnog trakta.

Pored toga, borovnice mogu pomoći i u liječenju povišenog holesterola, zatvora, ali i dijareje, kao i upale sinusa. Vlakna, antioksidansi i fitonutrijenti u ovom bobičastom voću dobri su za smanjenje hipertenzije, očuvanje tjelesne težine, a sprečavaju i nastanak novih masnih ćelija.

Borovnice i ribizle sadrže veoma važne fitonutrijente koji poboljšavaju pamćenje i smanjuju efekte hroničnih degenerativnih procesa poput Alchajmerove bolesti ili demencije. Jedinjenja u borovnicama, poput antocijana, naime, pomažu u sprečavanju gubitka pamćenja, do čega dolazi s godinama.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Jabuke

Jabuke su odličan izvor antioksidanasa i pomažu u borbi protiv slobodnih radikala. Ukoliko se dnevno u organizam unesu dvije ili tri jabuke, može se sniziti nivo holesterola u krvi, kao i krvni pritisak, te i povoljno uticati na stabilnost nivoa šećera u krvi, jer reguliše stvaranje insulina. Konzumiranje jabuka posebno se preporučuje osobama koje imaju problema sa stomačnim tegobama jer sadrži pektin, sastojak koji je veoma koristan za očvršćivanje stolice i pomaže u liječenju dijareje.

Nekoliko različitih studija pokazalo je da ljudi koji jedu jednu ili više jabuka dnevno imaju manji rizik od raka usta, glasnih žica, dojke, jednjaka, crijeva, bubrega, prostate i jajnika u poređenju sa osobama koje ne jedu često ovo voće. Ukoliko uključite sok od jabuke u dnevnu dozu voća (pet porcija) vaša memorija će biti optimalna. Osim toga, utvrđeno je da materije iz soka od jabuke sprečavaju taloženje određenih proteina u mozgu koji se često detektuju kod osoba oboljelih od Alchajmerove bolesti.

Takođe, jabuka je veoma korisna i onima koji boluju od arterioskleroze, artritisa, reume i kamena u bubregu i žuči. Takođe, ova čudesna voćka neutrališe kiseline u organizmu, povoljno djeluje na kostobolju, žuticu, reumatizam, probleme sa jetrom i bolesti kože. Pored toga, konzumiranje jabuka štiti organizam od prehlada i upala gornjih disajnih organa.

Jabuke, takođe, sadrže i serotonin, poznatiji kao hormon sreće, te je u popravljanju raspoloženja uspješnija od čokolade. Isto tako, ona ublažava razdražljivost i nervozu, pa se može koristiti kao sredstvo za smirenje. Jabuka se često smatra prirodnom četkicom za zube jer pomaže da se očiste naslage hrane između zuba. Laganim grickanjem i žvakanjem jabuke, jačate zubno meso, a jednom jabukom možete očistiti usnu šupljinu od čak 90% bakterija koje uzrokuju karijes.

Jabuka ima nisku energetsku vrijednost, zbog čega je idealna namirnica za užinu osobama koje žele da smršaju. Jedna jabuka sadrži od 65 do 70 kalorija, a prepuna je vode i vlakana zbog čega vas duže čini sitim. Jabuka neposredno prije vježbanja daje tijelu potrebnu energiju, dok su tri jabuke dnevno korisne za ubrzani gubitak tjelesne težine.

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Kruške

Dolaskom ljeta bliži se i sezona krušaka koju nikako ne smijete da propustiti i koju morate maksimalno da iskoristite. Kruške su dobre za srce, a samo jedna kruška dnevno može da vas zaštiti od moždanog ili srčanog udara. Kruške su, naime, bogate vlaknima koja pomažu da srce ostane zdravo, ali takođe održava krvni pritisak i normalizuje nivo lošeg holesterola.

Kruška povoljno utiče i na mozak, a pola kruške sadrži čak 15 odsto dnevne preporučene doze bakra, minerala koji pomaže u održavanju nervnog sistema i takođe pospješuje mentalnu sangu. Kruška je idealna voćka i za prevenciju karcinoma zbog visoke koncentracije vlakana koja sprečavaju formiranje različitih tipova karcinoma. Bogate antioksidansima štite ćelije od slobodnih radikala i sadrže kiseline koje sprečavaju nastanak raka.

Pored toga, kruške pomažu u kontroli dijabetesa jer imaju nizak glikemijski indeks i na taj način sprečavaju visok nivo šećera u krvi. Ovo voće, takođe, može da vam pomogne da regulišete tjelesnu težinu jer ima malo kalorija, a bogata je i hranljivim sastojcima koji ubrzavaju proces mršavljenja i stimulišu imunitet.

Kruške sadrže antioksidanse i vitamine i jedne su od najboljih namirnica koje štite zdravlje očiju. Istraživanja su pokazala da redovno konzumiranje krušaka značajno smanjuje rizik senilne makularne degeneracije.

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Maline

Sezona malina je sve bliže, a ovo voće je izuzetno ljekovito, ali i sadrži malo kalorija, zbog čega su odličan izbor za osobe koje su na dijeti. Narodna medicina sok od maline preporučuje za liječenje bolesti želuca i crijeva jer efikasno pročišćava sistem za varenje. Isto tako može biti koristan za tretiranje urinarnih infekcija. Sok od maline ima i rashlađujuće dejstvo pa vam može pomoći u borbi protiv groznice.

Konzumacijom malina tijelu objezbeđujemo energiju, pravilno funkcionisanje nervnog sistema i održavanje zdravog tkiva, na prvom mjestu krvnih sudova. Korisna je za krvnu sliku, poboljšanje apetita kod djece, suzbijanje mučnine i povraćanja. Neka ispitivanja pokazuju da ovo voće povoljno utiče i na regulaciju šećera u krvi.

Listovi maline pripremljeni u vidu čaja preporučuju se za jačanje srca, liječenje hemoroida, alergijskih osipa na koži i lakših povreda kože. Ovaj napitak pripadnicama ljepšeg pola može pomoći da postanu majke. Nekada se čaj od listova maline često upotrebljavao za liječenje ženskog steriliteta jer pročišćava jajovode i ima pozitivno dejstvo na zidove materice.

IZVOR: LIFE CONTENT

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.