Hronično ste umorni? Možda bolujete od ovog sindroma…

by | 25 Februara, 2020

Sindrom hroničnog umora medicinsko je stanje koje je često podcijenjeno. Ono se može pogoršati fizičkom i psihičkom aktivnošću i ne poboljšava se odmorom, a mnogi ne znaju ni da boluju od ovog stanja, pišu Fox News.

Prvo što treba znati jeste da su hronični umor i sindrom hroničnog umora slični, ali odvojeni problemi.

Ono što im je zajedničko jeste da simptomi traju više od nekoliko mjeseci, da se san ne poboljšava i da se stanje pogoršava fizičkom aktivnošću. Sindrom hroničnog umora traje duže od hroničnog umora i podrazumijeva stalnu slabost mišića.

Istraživači su dugo pokušavali naći tačne uzroke sindroma hroničnog umora, a nekoliko studija našlo je slične veze među pacijentima. Ispostavilo se da zdravlje abdomena igra važnu ulogu u ovom problemu i da mnogi kojima je ovo stanje dijagnosticifikovano imaju gastrointestinalne probleme. Osim toga, i problem s tiroidnom žlijezdom čest je uzrok.

Ovo stanje može nastati i kao posljedica nekoliko zdravstvenih problema, kao što su virusne infekcije, određene bolesti, oslabljen imunološki sistem i problemi s nadbubrežnom žlijezdom.

Dijagnostifikoanje i liječenje

Ne postoji jedan test kojim se može utvrditi pati li neko od hroničnog umora i ima li sindrom hroničnog umora, ali doktori mogu provesti seriju testova kako bi to ustanovili, a u dijagnostifikovnju pomažu i medicinska istorija i analize krvi.

Od ovog stanja mogu oboljeti svi, pa i djeca, a posebno su ugroženi oni s oslabljenim imunološkim sistemom ili oni koji su pili previše antibiotika.

Ako ste premoreni bez obzira na to što dobro spavate i što niste pod stresom, onda trebate potražiti pomoć, posebno ako ste se udebljali, anksiozni ste ili depresivni i ako imate gastrointestinalnih problema. Tada je jasno da premor nema veze s vašim načinom života i da je dovoljno ozbiljan da trebate posjetiti doktora.

Kada se sindrom hroničnog umora dijagnostifikuje, pacijentima se prepisuje izmijenjena ishrana koje se treba pridržavati rigorozno, a ostatak terapije razlikuje se od osobe do osobe i stanja koje je dovelo do ovog sindroma.

Izvor: klix.ba Foto: Guliver/Getty Images

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.